Nový šéf Vivendi uklidňuje investory

Francouzsko-americká mediální skupina Vivendi Universal uklidňuje nervózní investory. Společnost přiznala, že má napjaté financování, všem svým závazkům však údajně dostojí. Příchod nového managementu v čele s čerstvým generálním ředitelem Jean-René Fourtouem měl příznivý vliv i na akcie, které vzrostly o deset procent.

Kromě Fourtoua, který přichází z farmaceutického kolosu Aventis, posílí vedení firmy i další dva ostřílení manažeři. Z pojišťovny AXA zamířil do Vivendi Claude Bebear, z Philipsu pak Gerard Kleisterlee.

"Investory příchod Fourtoua potěšil, má značné zkušenosti s restrukturalizací podniků. Zdá se, že se podaří zajistit i krátkodobé financování," řekl jeden z francouzských makléřů.

Vzhledem k problémům, s nimiž se společnost potýká, už některé ratingové agentury firmě snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti. Vinou snížení ratingu musí Vivendi předčasně splatit asi 900 milionů eur.

Dalších 100 milionů eur, které firma získala jako úvěrovou linku, nakonec finanční ústavy vůbec neposkytnou. Banky často vyžadují předčasné splacení úvěru v okamžiku, kdy dlužníkům výrazně klesne rating.

Od počátku roku ztratily akcie společnosti už tři čtvrtiny své hodnoty. Jen během úterý 2. července propadly na pařížské burze o čtyřicet procent, protože se investoři obávali o další osud těžce předlužené firmy. Navíc se začaly ozývat hlasy varující před možnými účetními machinacemi podobnými kauzám Enron či WorldCom.

Co je Vivendi?

Vznik Vivendi Universal v roce 2000 spojil dohromady francouzskou mediální, telekomunikační a vodárenskou skupinu Vivendi, francouzkou televizní stanici Canal Plus a americké Universal Studios a Universal Music Group.

Rok 2001 uzavřel koncern čistou ztrátou 13,6 miliardy eur při tržbách 57,36 miliardy. První letošní čtvrtletí přineslo ztrátu 17 miliard eur.

Deník Le Monde navíc přinesl zprávu o tom, že Vivendi si pokoušelo nekorektním zaúčtováním spletitých transakcí vylepšit zisky za rok 2001 o 1,5 miliardy euro.

"Přišel panický výprodej. Stačí zmínka o účetnictví a investoři jsou pryč. Spolu s odstoupením šéfa firmy a pochybnostech o další strategii nevidí důvod tyto akcie vůbec držet," prohlásil jeden z burzovních analytiků.

Vivendi je druhou největší mediální skupinou na světě, vznikla ale transformací zhruba 150 let staré vodárenské skupiny. Koncern ovládá například hudební vydavatelství Universal Studios.

Rozprodej firmy postihne i české vodárenství

Rozpad říše Vivendi Universal může mít dopad i v Česku. Její vodárenská dcera je lídrem ve světě i u nás, kde kontroluje zásobování vodou 3,4 milionu lidí.

Mateřská firma však vlastní už jen 41 procent ve Vivendi Environnement, kam vodárenství spadá, a i tento podíl se prodává.

Podle Philipa Guitarda, místního šéfa Vivendi Water, se vodárenství zřejmě osamostatní do podoby před Messiérem. "Vrátíme se k logice a už se nebudeme motat do Hollywoodu a jiných blbostí jako telekomunikace," řekl Guitard.

O vodárny Vivendi má zájem německý energetický kolos RWE, který ovládá české plynárenství. Zvažuje se také jejich prodej na burze.

Poloviční podíl Vivendi ve firmě Dalkia, která v Česku vlastní Moravskoslezské teplárny, podle informovaného zdroje zřejmě získá její druhý spoluvlastník, francouzská Electricité de France.

MF DNES, (leš)

, ,