Firmy budou muset zveřejnit platy ředitelů

  0:01aktualizováno  0:01
Evropská unie chce donutit firmy, aby zveřejňovaly, jaké platy mají jejich ředitelé. Po vstupu republiky do EU by se tato povinnost mohla týkat i českých podniků. Evropská komise připravila reformu chování podniků, jejíž součástí by měla být i povinnost podniků obchodovaných na burze publikovat na valné hromadě detaily platů ředitelů včetně jejich odměn.

"Proč ne? Češi by si na to měli začít zvykat, že jsou tady lidé, kteří nesou odpovědnost za miliardové majetky," říká Jan Bubeník z agentury Bubeník & Partners.

V Česku firmy nezveřejňují platy svých manažerů. Udělala to jen Komerční banka, jejíž francouzský šéf Alexis Juan bere ročně 3,6 milionu korun s možnou další odměnou až 8,2 milionu korun.

EU chce zveřejňovat odměny šéfů firem
Brusel se bojí, aby firmy v Evropské unii neskončily tak neslavně jako loni zkrachovalý americký Enron a další američtí giganti. Během vlny krachů v USA totiž vyšly na povrch astronomické výše platů, které si šéfové nechávali platit v době, kdy už se jejich podniky řítily do propasti.

Sedmičlenná skupina právníků vedená Jaapem Winterem z anglicko-holandské společnosti Unilever už proto šest měsíců připravuje nová pravidla chování podniků veřejně obchodovaných v EU. Reformovat by se mělo asi 40 zákonů pro dohled nad firmami.

Pravidla by dnes měla zveřejnit Evropská komise. Podle nich budou firmy mimo jiné povinny publikovat podrobné údaje o platech ředitelů včetně odměn, které budou muset dát akcionářům ke schválení, tvrdí lidé obeznámí se zprávou.

Zatím není jasné, jak se připravovaná pravidla budou dotýkat nových členských států EU, ke kterým by od roku 2004 měla patřit i Česká republika. V Česku je však zatím zveřejňování detailů platů šéfů tabu, a místní odborníci proto bruselskou iniciativu vítají. "Je to užitečné a asi bychom to měli podpořit," říká Pavel Kříž z účetní firmy PricewaterhouseCoopers a prezident Komory auditorů.

"Koneckonců, když si vlastníci šéfy platí, tak by měli i vědět kolik." Největší podniky obchodované na pražské burze už platy členů představenstva a dozorčích rad zveřejňují ve výroční zprávě. Platy jsou však uváděny souhrnně a neobsahují konkrétní výši odměn a objem vlastněných akcií jednotlivých ředitelů.

Nová pravidla asi vyvolají otřes v Německu, Francii, Itálii a Španělsku. Naopak lehce projde Británie, která má vyšší standardy dohledu nad podniky. Kromě zveřejňování platů požaduje Wintrova skupina zprůhlednění tzv. pyramidových struktur firem. Ty umožňují i menšinové skupině akcionářů ovládat veřejně obchodovatelné společnosti. To je případ především Francie a Itálie. Podle zdrojů Financial Times bude skupina žádat, aby firmy zveřejňovaly kaskády firem v pyramidách.

Pravidla by měla posílit vliv vlastníků firem. Ti by měli prostřednictvím valných hromad schvalovat výši mezd a odměn vedení. Ve většině členských států EU to společnosti po svých akcionářích nežádají. "Akcionáři jsou poslední a možná jediná záchrana před podvody v korporacích, ale musíme jim dát možnost, aby jejich hlas byl vyslyšen," uvedl jeden z představitelů.

Bruselské úřady pravděpodobně vyzvou všechny evropské společnosti, aby nová pravidla dodržovaly, a pohrozí, že pokud se jimi řídit nebudou, budou přepracována do závazné právní úpravy.

Autoři:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Mattoni posiluje na Balkáně, kupuje srbskou jedničku na trhu nealko nápojů

Společnost Mattoni 1873 koupila srbského výrobce nealkoholických nápojů Knjaz...

Společnost Mattoni 1873 spolu s firmou PepsiCo koupily hlavního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických...

Jitona propustí asi 180 zaměstnanců, příčinou je konec spolupráce s Ikeou

Zaměstnanci soběslavské Jitony se smutečním pochodem loučí s podnikem, který po 50 letech ve městě 31. května skončil.

Výrobce nábytku Jitona propustí do konce října asi 180 zaměstnanců. V Klatovech propustí Jitona 100 až 110 lidí, v...

Křetínský nedostal akcie německé firmy Metro. Nabídl za ně 150 miliard korun

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro, firmy Meridian Stiftung a Beisheim Holding, nenabídli své akcie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz