Letecký pohled na Jadernou elektrárnu Temelín.

Letecký pohled na Jadernou elektrárnu Temelín. | foto: archiv JE Temelín

Zisk ČEZ loni stoupl na 19 miliard. Firma se dál zaměří na zelené zdroje

  • 36
Energetické společnosti ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Přispěl k tomu zejména jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a také nárůst výroby jaderných elektráren o čtyři terawatthodiny (TWh). Generální ředitel polostátní společnosti vidí budoucí zisky v zelené energetice.

Tržby společnosti klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením roku, vzrostl o pět procent na 20,7 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA se snížil o sedm procent na 53,9 miliardy korun. Oba výsledky jsou téměř o dvě miliardy korun nad výhledem, který společnost zveřejnila v listopadu.

Letos ČEZ očekává provozní zisk EBITDA na úrovni 51 až 53 miliard korun a očištěný čistý zisk ve výši 12 až 14 miliard korun. „S ohledem na významné jednorázové vlivy v roce 2017 se reálně jedná o mírný meziroční nárůst,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák. Prodej akcií MOL loni firmě vynesl 4,5 miliardy korun, prodej bytů na pražském sídlišti v Písnici pak 1,1 miliardy korun.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně stoupla o dvě procenta na 60,9 TWh. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů byla meziročně o čtvrtinu vyšší. Prodej zemního plynu koncovým zákazníkům narostl o 21 procent. Energetické služby ESCO vzrostly o 118 procenta na 7,4 miliardy korun.

Budoucnost je zelená

ČEZ se dlouhodobě potýká se stagnací tradiční energetiky, tedy zejména výrobě v uhelných elektráren. “V tomto směru nelze do budoucna očekávat významnější investiční příležitosti,” uvedl v úterý šéf Daniel Beneš. Ve střední Evropě je podle něj stále přebytek kapacit, zelené elektrárny přitom stále výrazněji vytlačují klasické zdroje. I díky tomu, že postupně zlevňují.

“Obnovitelné zdroje budou představovat největší růstovou příležitost v oboru,” říká Beneš. Je to podle něj dáno i stále vyšším tlakem Evropské unie na ekologičtější výrobu a energetické úspory. “Unie je v této oblasti stále ambicióznější,” řekl Beneš.

Zatímco ještě před čtyřmi lety se počítalo s cílem 27 procentního podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě energie v roce 2030, nyní se europoslanci snaží posunout tento cíl až na 35 procent. Podobně i v energetických úsporách.

Náklady na udržbu výrobních zařízení vzrostly

Loňský pokles provozního zisku EBIDTA byl dán zejména poklesem realizačních cen vyrobené elektřiny o 4,3 miliardy korun, narovnáním nevyfakturované elektřiny v roce 2016 a distribučními korekčními faktory ve výši 1,7 miliardy korun a růstem nákladů na emisní povolenky za 900 milionů korun. O 600 milionů korun byly také vyšší náklady na péči o výrobní zařízení. Pozitivní vliv měl naopak růst výroby z tradičních zdrojů o 2,5 miliardy korun a nové akvizice v oblasti obnovitelných zdrojů energie a ESCO.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

,