Berdár: Stát Telecomu dluží miliardy

  • 9
Český Telecom požaduje od státu miliardy korun. Firma upozorňuje, že jí z provozu běžných telefonních linek (takzvané univerzální služby) vznikají ztráty, a žádá nápravu od telekomunikačního úřadu i od ministerstva informatiky. Ty jí však chtějí přiznat nejvýše stamiliony.

"Rozdíl je v tom, zda se uplatní zákon, nebo vyhláška odsouhlasená regulátorem. U vyhlášky jsme v řádech milionů. Ale při použití zákona jde o řády miliard korun," říká generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár.

Telekomunikační úřad tedy nepostupuje podle zákona?

To není úplně tak. Jen říkáme, že chceme, aby na nás platil zákon a dodržoval se. Mluvíme o tom, co stanoví zákon a co má finanční dopad na společnost. Mimochodem je daleko větší, než uvádíme v žalobě. To už se bavíme o zcela jiných řádech, přes deset miliard.

Ztrátu z univerzální služby podle výpočtu telekomunikačního úřadu Telecom už však odsouhlasil...

Není to pravda. My jsme odsouhlasili jen část, o níž byla s úřadem řeč. Nikdy jsme neříkali, že to je celková ztráta, která nám vzniká. Naopak. Neustále jsme i dříve zdůrazňovali, že ztráta je mnohem větší.

Jak jste to zdůrazňovali?

Od roku 2002 existují soudní žaloby a spory, kde jsme napadali ty části, ve kterých nám telekomunikační úřad nevyhověl.

Jaké máte důvody k podání žalob

Jsme povinni ze zákona fungovat s péčí správného hospodáře. Pokud by společnosti vznikla škoda, je naší povinností s tím něco dělat. Slušně jsme upozornili ministerstvo informatiky, že musíme hájit zájmy akcionářů. I když víme, že za to vlastně nemůže, protože zdědilo agendu po svých předchůdcích.

Jaký je aktuální stav?

Snažíme se to celé demystifikovat. Pokud vyčerpáte všechny procesní možnosti, musí rozhodnout někdo nezávislý, což je soud. Tady je mystifikována žaloba jako strašidelný akt. Ale je to standardní věc, která funguje všude jinde na světě, a existuje řada situací, kdy se obě strany pak dohodnou mimo soud. Jen je nutné právně takový krok udělat.

Minimálně je zvláštní žaloba na stát, když je největším vlastníkem.

Bez ohledu na strukturu vlastnictví platí obchodní zákoník. Když vyčerpáte ostatní možnosti, musíte přistoupit k tomu právnímu kroku.

Co na to zástupci státu ve firmě?

Všichni zástupci státu v dozorčí radě byli informování a odsouhlasili to. Není to tak, že ráno někdo vstane a řekne fajn, dnes nemám co na práci, tak zažaluju stát.

Zástupci státu nemohou pomoci?

Já ani nikdo z nás nemůže úkolovat zástupce státu. Oni mají ty samé údaje, co máme my. Upřímně, v nastaveném právním schématu není nikdo v pozici, aby mohl říct jinému subjektu státní správy, co má udělat.


Témata: práce, soud, Škoda