Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pivovar AB InBev získal registraci značky Bud pro celou Evropu

  • 16
Evropský Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu, OHIM, udělil nadnárodní pivovarské společnosti AB InBev registraci pro ochrannou známku Bud v celé Evropské unii. V tiskové zprávě to oznámil AB InBev.

"Tato registrace nám dává právo používat ochrannou známku Bud v rámci celé Evropské unie. Poněvadž již máme národní práva pro Bud a Budweiser v mnoha členských státech Evropské unie, doplňujeme tím zbývající mezery, které jsme dosud měli," řekl ředitel právního oddělení AB InBev Frank Hellwig.

Stoletý boj o značku

Budějovický Budvar byl založen v roce 1895 českými právovárečníky, kteří vyráběli pivo označované jako Budweiser Bier už od 13. století. Minimálně již od roku 1872 se pivo Budweiser Bier z Českých Budějovic dováželo do USA. Americký Anheuser-Busch zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876.

Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než sto let. Většina sporů však spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export. Globální výstav pivovaru Budweiser vzrostl v roce 2011 o 3,1 procenta a v roce 2012 o 6  procent. V letošním prvním čtvrtletí výstav stoupl o 8,4 procenta hlavně díky prodejům v Číně, Brazílii, Rusku a na Ukrajině.

Nyní má podle něj firma registrované obě ochranné známky ve více zemích, než tomu bylo kdy předtím ve 137leté historii značky. AB InBev je největším světovým výrobcem piva. Vznikl v roce 2008, když belgická skupina InBev koupila americký Anheuser-Busch.

Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) se pro registraci rozhodl poté, co českobudějovický Budvar letos v lednu spor o tuto známku u druhého nejvyššího soudu v EU prohrál. Soud tehdy zamítl jeho žalobu, kterou chtěla česká firma zabránit zápisu ochranné známky Bud pro pivo americké společnosti. Budvar ve středu uvedl, že se proti rozhodnutí neodvolá, protože užívání ochranné známky v zemích EU se pro podnik nemění.

Kořeny sporu, jehož se dnešní rozhodnutí týká, se datují do druhé poloviny 90. let minulého století. Mezi lety 1996 a 2000 americká firma požádala Úřad OHIM o zaregistrování obrazového a slovního označení Bud pro širokou škálu výrobků včetně piva. Budvar to ale napadl a argumentoval i tím, že pojmenování "bud" už je v některých zemích EU chráněno. OHIM to odmítl s tím, že rozhodnutí nebrání české firmě v používání označení "bud" v dotyčných zemích.

Budvar se pak obrátil na evropskou justici a v prosinci 2008 se dočkal anulování rozhodnutí OHIM. Následovalo odvolání Anheuser-Busch. Soud vyšší instance poté zrušil významnou část verdiktu a vrátil věc zpět k dalšímu projednání. Nakonec letos v lednu soud žalobu Budvaru v plném rozsahu zamítl. Podle rozsudku tuto ochrannou známku lze zapsat vzhledem k tomu, že užívání označení původu "bud" ve Francii a v Rakousku není významné.

,