Analytik odpoví, proč Češi zaostávají s eurem za Slováky
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 5. května 2008 do 11:36
OTÁZKA:
Kdy podle Vás Česko přijme euro?
Anna
ODPOVĚĎ:
Přeji dobrý den a děkuji za pozvání do této diskuse.
Odpověď na první otázku:
Teoreticky bychom se mohli stihnout připravit na přijetí eura v roce 2012, pravděpodobnější se ale zdá být přijetí eura v roce 2013 či 2014.
5.5.2008 11:06
OTÁZKA:
V čem je Slovensko lepší?
Petr
ODPOVĚĎ:
Slovensku se podařilo provést zásadní reformy pro krátkodobou i střednědobou stabilizaci svých veřejných financí a zároveň se připravit na stárnutí populace změnami v penzijním systému. Tyto úkoly má česká ekonomika teprve před sebou.
5.5.2008 11:09
OTÁZKA:
Nebylo by lepší nechat si naši korunu a nepřistoupit na euro, tak jak si nechali v Británii svoji libru
Dosedělová Prostějov
ODPOVĚĎ:
Koruna i euro mají své výhody i nevýhody. Přijetím eura ztratíme kurz měny jako jeden z důležitých prvků ekonomiky, který může ekonomiku stabilizovat (ale i destabilizovat) a přijdeme o samotatnou měnovou politiku. Pokud si ponecháme korunu, můžeme být vystaveni jejímu velkému kolísání (jako v posledních měsících) a nestabilní prostředí ekonomice nesvědčí. Jde o zvážení všech pro a proti a v případě kladného výsledku pro přijetí eura také o volbu správného načasování.
5.5.2008 11:14
OTÁZKA:
myslíte, že je pro slovensko přijetí eura výhodné? bude následovat zdražení?
petr
ODPOVĚĎ:
Slovensko je malou otevřenou ekonomikou a přijetí eura přináší Slovensku dvě velké výhody: eliminace volatility kurzu slovenské koruny vůči euru a vyšší atraktivitu pro zahraniční investory. Nicméně je zde jeden velký otazník. Ještě nikdy do eurozóny nevstoupila země s tak velkým rozdílem v cenách. Cenová hladina na Slovensku se pohybuje na 60 procentech průměrné cenové úrovně eurozóny. Po přijetí eura zůstanou ceny jediným kanálem pro sbližování cenových hladin. Nemá cenu zastírat obavy ze zvýšené inflace.
5.5.2008 11:19
OTÁZKA:
V čem budou výhody pro jednotlivého občana, pokud dojde k zavedení nové měny? Děkuji.
Renáta
ODPOVĚĎ:
Při obyčejných denních starostech bude výhoda zavedení eura spočívat v tom, že Slováci, kteří vyrazí do Vídně na nákupy, nebudou muset před tím zajít do směnárny. Obdobně to platí pro firmy. Zkrátka dojde k omezení transakčních nákladů v turistickém ruchu a zahraničním obchodu.
5.5.2008 11:22
OTÁZKA:
Dobrý den, nebylo by pro ČR lepší udržet si korunu podobně jako švýcarsko svůj frank? Je vůbec tato možnost pro ČR reálná, případně jaké jsou její nevýhody? Podle mě je to naprosto zbytečné. Povede to jen ke zdražování díky zaokrouhlení, což na Slovensku již brzy poznají :-( A argument, že si my nebo zahraniční turisté nebudou muset měnit peníze(forma lennosti) neberu. Děkuji za odpověď.
TomP
ODPOVĚĎ:
Transakční náklady nemůžeme zcela pominout jako důvod přijetí eura, ale opravdu nejsou tím hlavním. Česká republika je stejně jako Slovensko malou otevřenou ekonomikou a její měna může být vystavena výraznému kolísání spojenému s pohyby spekulativního kapitálu. Zvláště v rozjitřených dobách ve světové ekonomice či na finančních trzích mohou být pohyby kurzu koruny značné, přestože základy české ekonomiky mohou být vcelku zdravé. Proti takovým pohybům může být i ČNB krátká. Přijetí eura volatilitu kurzu koruny omezuje, resp. vůči euru eliminuje.
Nicméně existuje řada důvodů, proč si korunu ještě nějakou dobu ponechat.
5.5.2008 11:27
OTÁZKA:
Není výhodnější přijetí eura vzhledem k neustálému posilování koruny čím déle,tím líp.
Karel
ODPOVĚĎ:
Dlouhodobé posilování kurzu koruny vychází z reálné konvergence české ekonomiky. Vhodným okamžikem k přijetí eura bude podle mého názoru, až se česká ekonomika ještě více přiblíží k průměrné úrovni eurozóny. Poté by mohlo také dojít ke zmírnění tempa rovnovážného posilování reálného kurzu koruny, které by již mělo být zvládnutelné přes inflaci. Do té doby se bude reálná konvergence promítat přes oba kanály reálné apreciace, přes nominální kurz i inflaci.
5.5.2008 11:32
OTÁZKA:
Dobry den, je to tak, ze Slovaci jsou vzdy ve vsem rychlejsi a pruznejsi nez Cesi? Ze nema smysl hledat zadne jine duvody? Je to proste jako ve vsem ostatnim....Myslite si, ze Slovensko ceka budoucnost techn. Irska?
hexx
ODPOVĚĎ:
Doufám, že nejsou ve všem lepší, tedy alespoň v hokeji je snad na práve probíhajícím MS předčíme. Slovensku se podařilo využít okamžik realtivně stabilní a příznivé politické situace k provedení zásadních reforem. Přestože nešlo vše hladce, výsledky se dostavily. I ČR má stejnou šanci.
Jak to bude za 10 či 15 let si skutečně netroufám odpovědět. Slovensku se může podařit stát se novým Irskem v EU, stejně tak jej může nevhodná hospodářská politika uvrhnout do situace dnešního Maďarska.
5.5.2008 11:37
OTÁZKA:
Bude pro Česko obtížné splnit všechna kritéria?
Dalibor
ODPOVĚĎ:
Pokud budeme uvažovat o přijetí eura před rokem 2015, potom by to nemuselo být obtížné. Po tomto termínu se začnou projevovat dopady stárnutí populace na veřejné finance a bude otázkou, jak se k tomu postaví při hodnocení Evropská komise.
5.5.2008 11:39
OTÁZKA:
Zdravím,
nemyslíte že je zdržování přijetí eura politicko-ekonomickým záměrem? Na jedné straně ekonomika dovozu a na druhé ekonomika vlastní produkce ven? Silnější se zdá tlak dovozců... co myslíte?
Martin
ODPOVĚĎ:
Rozhodování o přijetí eura a jeho načasování je především politickou volbou. Ekonomické analýzy mají pouze poradní hlas. Přestože ekonomie může pomoci, ani zde není řešení černobílé. Jednoduše řečeno, jde o zvážení výhod a nevýhod přijetí eura a záleží kdo a jaká závaží na misky váh dává.
5.5.2008 11:42
OTÁZKA:
Jaké nesnáze pro běžné občany přinese zavedení eura i u nás? Děkuji...
Ali
ODPOVĚĎ:
Snáze se vysvětluje jaké výhody euro přinese, ale otázka po nesnázích je stejně důležitá. Může se například stát, že česká ekonomika nebude mít stejný hospodářský cyklus jako klíčové ekonomiky eurozóny a potřebovala by při pomalém hospodářském růstu pomoci snížením úrokových sazeb. Jenže v Německu a Francii bude vzlínat inflace a ECB přitvrdí měnovou politiku. Výsledkem bude ještě pomalejší růstu české ekonomiky a více lidí bez práce. Takto ve zkratce může vypadat jedno z rizik přijetí eura pro české občany.
5.5.2008 11:47
OTÁZKA:
Dobrý den. Jaké by mohly být následky předčasného přijetí eura v naší republice?
Leoš
ODPOVĚĎ:
Nevhodná měnová politika při asynhronních hospodářských cyklech. Nedostatečně pružná fiskální politika a trh práce při externím šoku. Tlak na sbližování cenových hladin zvýšenou inflací při pokračující reálné konvergenci.
5.5.2008 11:50
OTÁZKA:
Na začátek - Odložení přijetí Eura, stát udělal kvůli budoucímu předpokládanému růstu koruny proti Euru.Tzn. že prý se nám,jako ekonomice, vyplatí Euro přijmout později.(já o tom sice pochybuju,protože čím silnější koruna tím hůř pro ekonomiku,ale to nechme stranou)
Mě by zajímal váš názor na boj současné vlády s velmi silnou korunou,a pokusy pana Kalouska o její oslabení. (třeba tou emisí zahraničních dluhopisů realizovaných přes Deutsche Bank a Barclays Capital ,taky vám to přišlo jako lumpárna?Která nás bude akorát dost stát?)Vždyť silná koruna je přeci hlavní cíl vlády a i hlavní důvod pro odložení Eura?
Pugi
ODPOVĚĎ:
Dododa o zamezení vlivu vládních transakcní na kurz koruny není nic nového a považuji ji za správnou. Kurz koruny by měl reflektovat vývoj ekonomiky a nikoli načasování privatizačních akcí. Politika silné/slabé měny není nikdy správnou politikou. Kurz měny by se měl vyvíjet v souladu s ekonomickými fuńdamenty.
Emise eurobondů mají podle mého názoru jinou motivaci: diverzifikovat dluhové financování a vytvořit si lepší pozici na domácím trhu s dluhopisy.
5.5.2008 11:55
OTÁZKA:
Myslíte si, že nás Slovensko může ekonomicky předběhnout?
Honza
ODPOVĚĎ:
Samozřejmě může. Podobně jako se Irsku podařilo předehnat většinu Evropy. Nakolik je to pravděpodobné, záleží na Slovensku a na nás.
5.5.2008 11:57
OTÁZKA:
Jak se dostaneme co nejrychleji na úroveň vyspělých zemí EU? Pomáhá nám to, že většina lidí tu pracuje za směšné platy(podprůměr-průměr) a hrstka naopak za velice nadprůměrné?
Martina
ODPOVĚĎ:
Pracovat, rukama i hlavou. Mzdy jsou jeden z prvků určujících konkurenceschopnost ekonomiky. Čím nižší, tím konkurenceschopnější firmy. Zároveň ale mzdy představují hlavní prostředek ke zvyšování životní úrovně. Zkrátka jde o nalezení rovnováhy. Ovšem mohou růstu rychleji, když se bude zvyšovat produktivita práce. A jsme u hlavního dlouhodobého faktoru hospodářského růstu - produktivity/technologického pokroku.
5.5.2008 12:03
předchozí | 1 2 3 | další |