Fronta na sociální dávky. Ilustrační foto

Fronta na sociální dávky. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Lidé dávky vědomě příliš nezneužívají. Stát podvodníky honí zbytečně

  • 212
Třicet tisíc lidí dostalo od státu dávky, na které neměli nárok. V drtivé většině však způsobili škodu neúmyslně. Jen pozdě nahlásili, že už na dávku nemají nárok, a pak ji vrátili. Jde zhruba o 140 milionů korun ročně. Větší úspory než honba za "zneužívači" by přineslo omezení porodného či snížení podpory v nezaměstnanosti.

"Přeplatek zjistíme v případě, kdy klient něco nahlásí. Například maminka pozdě oznámí, že nastoupila na mateřskou, a přitom pobírá rodičovský příspěvek na starší dítě," říká Libuše Skupinová z plzeňského krajského úřadu práce. Povolená je přitom jen jedna dávka na nejmladší dítě v rodině.

Snadno tak za pouhý měsíc dluží úřadu práce více než pět tisíc korun, což by při úmyslném jednání už byl trestný čin. Zpravidla jde o nevědomost a na případy se přijde v okamžiku, kdy se matka dostaví s žádostí o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Bez zlého úmyslu se obejdou také případy u příspěvků na bydlení. Jakmile příjemce dostane vratku za elektřinu či vodu a náklady na bydlení mu tak zpětně klesnou, může ztratit na příspěvek nárok a musí ho vrátit. Jednou za čtvrtletí si pracovníci úřadu vyžádají od elektrárenských či vodárenských společností informace o přeplatcích a spárují je s doklady od klientů.

Hon na zneužívače rodičáků se nevyplatí

Podvodníci se najdou, ale jde spíš o výjimky. Podvádí se například při vykazování posuzovaných příjmů. "Chodíme do firem na základě tipů od našich kolegů, co přijdou do styku s klienty. Tam si necháme předložit mzdové listy konkrétních lidí," říká Jiří Andrle, kontrolor litoměřického úřadu práce. Lidé podle něj zkoušejí úřad doběhnout, někdy dokonce falšují potvrzení o výši příjmů včetně razítka. "Pokud doklad působí nevěrohodně nebo je na něm vidět přepisování, oslovíme konkrétní firmu," potvrzuje Skupinová.

Chodí se také kontrolovat do školek, zda maminka nepobírá rodičák a dítě současně neodkládá do zařízení na více než předepsaný počet dní. To se však týká jen těch, kterým rodičák dobíhá "postaru". Podle nových pravidel dítě starší dvou let může chodit do školky neomezeně a úřadům se kontroly nevyplatí.

Některé věci ověřit stoprocentně nelze, například příjem domácnosti. Na obci v evidenci obyvatel lze zjistit, kdo má v domácnosti hlášen trvalý pobyt. Pokud v domácnosti žije ve skutečnosti víc lidí s příjmem, na výši dávky to nebude mít vliv.

Šetřit by se mělo zpřísněním podmínek pro dávku

Vláda si dala boj proti zneužívání dávek dokonce do programového prohlášení. Mělo se týkat zejména dávek v hmotné nouzi, na kterých se vyplatí pět miliard korun (2011). Ministr práce Jaromír Drábek s touto rétorikou prosadil kartu sociálních systémů, kterou spravuje Česká spořitelna. I nadále však přes ni půjde peníze zneužívat a nakupovat alkohol a cigarety. Další projekt s nejasným efektem na kontrolu dávek pro zdravotně postižené ministerstvo práce chystá a chce ho rovnou zadat IBM.

Zneužívání dávek pro dlouhodobě nezaměstnané má zase zabránit povinná docházka nezaměstnaných na pošty nebo veřejná služba - tedy bezplatná práce pro veřejně prospěšné účely. Těmito kroky se však uspoří desítky milionů korun, vedlejším efektem je znechucení poctivé většiny, která dávky nezneužívá.

Nejvíc se tak na sociálních dávkách ušetří nikoliv nákladnými kontrolami, ale zpřísněním podmínek pro dávku. Meziročně se omezením okruhu příjemců porodného či sociálního příplatku ušetřily čtyři miliardy korun.