Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Životní úroveň teď roste pomaleji

  0:01
Životní úroveň většiny domácností se za vlády sociální demokracie zvýšila méně než za předchozího působení kabinetu Václava Klause. Nejhůře přitom dopadli důchodci, ačkoliv jim slibovali sociální demokraté nejvíc.

Za poslední tři roky se průměrný reálný měsíční příjem penzisty snížil o 58 korun. Vyplývá to z výpočtu na základě údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Lépe se dařilo domácnostem zaměstnanců s dětmi.

Ti získali v porovnání s rokem 1998 na útratu asi o čtyři sta korun měsíčně navíc.V letech 1994 až 1998, tedy v době, kdy u moci byla ODS, stoupaly reálné příjmy domácností více než dvojnásobnými tempy.

V té době však také rostla ekonomika v průměru mnohem rychleji než v posledních třech letech. V těchto výpočtech také nejsou zahrnuty plány sociální demokracie, která chce v posledním roce své vlády ještě jednou zvýšit penze.

"Vláda bude při valorizacích usilovat o zvýšení kupní síly důchodců a její postupný návrat na úroveň roku 1989," uvedla sociálnědemokratická vláda ve svém programovém prohlášení v roce 1998 při svém nástupu k moci.

Realita je však jiná. Za dosavadního působení sociální demokracie si překvapivě nejvíce polepšili podnikatelé, kterým obvykle slibuje snadnější život pravice, a naopak zkrátka přišli důchodci.

Za čtyřletého vládnutí ODS v letech 1994 až 1998 získali lidé v průměru na útraty 14 až 24 procent navíc, za dosavadní tříleté vlády sociální demokracie maximálně 11 procent.

Před volbami v roce 1998 přitom Zeman sliboval sociálně nejslabším skupinám mnohem rychlejší nápravu. "Realisticky očekávám, že pociťované zlepšení situace zaměstnanců, důchodců i drobných a středních podnikatelů nastane zhruba po dvou letech," řekl tehdy Zeman.

Za paradoxní vývoj, kdy nejhůře se zatím daří důchodcům, však může několik faktorů. Jedním z nich je rozdílný ekonomický vývoj. "Zatímco v letech 1994 až 1998 rostl výkon ekonomiky průměrným tempem 2,9 procenta, v následujících třech letech šlo pouze o půl procenta," říká analytik Patria Finance David Marek.

S vyšším růstem ekonomiky šly rychle nahoru i mzdy, a to i ve státní sféře, což se promítlo do zvýšení životní úrovně. "V letech 1994 až 1996 rostly reálné mzdy o šest až osm procent, což byl jednoznačně nezdravý růst, protože za ním silně zaostávala produktivita práce," připomíná ekonom ČSOB Josef Kovalovský.

V roce 1997 však došlo k obratu a ekonomika se propadla do červených čísel. Následovaly škrty v rozpočtu a úsporné balíčky, firmy začaly propouštět, což se projevilo i na snížení mezd a omezení jejich dalšího růstu.

Hospodářství v minusu zdědil v roce 1998 kabinet Miloše Zemana. K růstu se ekonomika vrátila až v roce 2000, což se podepsalo i na nižších čistých příjmech.
Ještě loni tak rostly příjmy průměrného rodinného rozpočtu o 1,1 procenta pomaleji než ceny.

Více než dvacetiprocentní navýšení reálného příjmu důchodců za Klausovy éry je však kromě ekonomického vývoje dáno i tím, že v této době se začaly narovnávat obrovské rozdíly mezi růstem mezd, cen a důchodů z prvních polistopadových let.

K větší valorizaci nutila Klausovu vládu i vyšší inflace, na základě které se k navyšování důchodů přistupuje. Celkem se od roku 1994 do 1998 zvýšily důchody pětkrát. Za působení Zemanova kabinetu se mohli důchodci radovat z přilepšení díky nižší inflaci zatím pouze třikrát. Zatím poslední valorizace je naplánována na letošní prosinec.

Již dvakrát, loni i letos, se však vláda přičinila o to, že bylo zvýšení důchodů o několik měsíců zpožděno. Důvodem byl zejména napjatý stav veřejných financí.
Ani poslední valorizace však nezmění pro důchodce se zhoršující poměr penzí k aktuální průměrné mzdě.

Ten spadne v příštím roce podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí na nejnižší úroveň od roku 1988 bude činit necelých 43 procent průměrné mzdy. Před minulými volbami dosahoval 46 procent.

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla se ještě snaží zvýšit některé sociální výdaje a přilepšit tak zejména rodinám s dětmi. Těm se i bez toho daří za Zemanovy vlády v porovnání s ostatními typy domácností hned po podnikatelích nejlépe.

Špidla chce předložit parlamentu zákon, podle něhož by každá rodina dostávala na každé narozené dítě přídavky. Návrh však podporují pouze komunisté. Ještě menší podporu - nulovou - má Špidlův návrh dát každé rodině na dítě 50 tisíc, které dostane, až dovrší osmnáctý rok života.

  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vláda dohnala resty. Povolování staveb zelených zdrojů energie se zjednoduší

Stavby obnovitelných zdrojů energie do 50 kilowatt už nebudou muset získávat povolení stavebního úřadu ani licenci...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Do ciziny odteklo méně zisků z vody, vlastnictví infrastruktury se vrací obcím

Premium Voda vynáší zahraničním koncernům v Česku stále méně. Vodárenským společnostem totiž po dvaceti a více letech v...

Úsporný tarif v praxi. Dodavatelé začali odběratelům zohledňovat příspěvek

Dodavatelé energií již zohledňují státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif. Dodavatelé příspěvek většinou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...