Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Životní úroveň teď roste pomaleji

  0:01
Životní úroveň většiny domácností se za vlády sociální demokracie zvýšila méně než za předchozího působení kabinetu Václava Klause. Nejhůře přitom dopadli důchodci, ačkoliv jim slibovali sociální demokraté nejvíc.

Za poslední tři roky se průměrný reálný měsíční příjem penzisty snížil o 58 korun. Vyplývá to z výpočtu na základě údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Lépe se dařilo domácnostem zaměstnanců s dětmi.

Ti získali v porovnání s rokem 1998 na útratu asi o čtyři sta korun měsíčně navíc.V letech 1994 až 1998, tedy v době, kdy u moci byla ODS, stoupaly reálné příjmy domácností více než dvojnásobnými tempy.

V té době však také rostla ekonomika v průměru mnohem rychleji než v posledních třech letech. V těchto výpočtech také nejsou zahrnuty plány sociální demokracie, která chce v posledním roce své vlády ještě jednou zvýšit penze.

"Vláda bude při valorizacích usilovat o zvýšení kupní síly důchodců a její postupný návrat na úroveň roku 1989," uvedla sociálnědemokratická vláda ve svém programovém prohlášení v roce 1998 při svém nástupu k moci.

Realita je však jiná. Za dosavadního působení sociální demokracie si překvapivě nejvíce polepšili podnikatelé, kterým obvykle slibuje snadnější život pravice, a naopak zkrátka přišli důchodci.

Za čtyřletého vládnutí ODS v letech 1994 až 1998 získali lidé v průměru na útraty 14 až 24 procent navíc, za dosavadní tříleté vlády sociální demokracie maximálně 11 procent.

Před volbami v roce 1998 přitom Zeman sliboval sociálně nejslabším skupinám mnohem rychlejší nápravu. "Realisticky očekávám, že pociťované zlepšení situace zaměstnanců, důchodců i drobných a středních podnikatelů nastane zhruba po dvou letech," řekl tehdy Zeman.

Za paradoxní vývoj, kdy nejhůře se zatím daří důchodcům, však může několik faktorů. Jedním z nich je rozdílný ekonomický vývoj. "Zatímco v letech 1994 až 1998 rostl výkon ekonomiky průměrným tempem 2,9 procenta, v následujících třech letech šlo pouze o půl procenta," říká analytik Patria Finance David Marek.

S vyšším růstem ekonomiky šly rychle nahoru i mzdy, a to i ve státní sféře, což se promítlo do zvýšení životní úrovně. "V letech 1994 až 1996 rostly reálné mzdy o šest až osm procent, což byl jednoznačně nezdravý růst, protože za ním silně zaostávala produktivita práce," připomíná ekonom ČSOB Josef Kovalovský.

V roce 1997 však došlo k obratu a ekonomika se propadla do červených čísel. Následovaly škrty v rozpočtu a úsporné balíčky, firmy začaly propouštět, což se projevilo i na snížení mezd a omezení jejich dalšího růstu.

Hospodářství v minusu zdědil v roce 1998 kabinet Miloše Zemana. K růstu se ekonomika vrátila až v roce 2000, což se podepsalo i na nižších čistých příjmech.
Ještě loni tak rostly příjmy průměrného rodinného rozpočtu o 1,1 procenta pomaleji než ceny.

Více než dvacetiprocentní navýšení reálného příjmu důchodců za Klausovy éry je však kromě ekonomického vývoje dáno i tím, že v této době se začaly narovnávat obrovské rozdíly mezi růstem mezd, cen a důchodů z prvních polistopadových let.

K větší valorizaci nutila Klausovu vládu i vyšší inflace, na základě které se k navyšování důchodů přistupuje. Celkem se od roku 1994 do 1998 zvýšily důchody pětkrát. Za působení Zemanova kabinetu se mohli důchodci radovat z přilepšení díky nižší inflaci zatím pouze třikrát. Zatím poslední valorizace je naplánována na letošní prosinec.

Již dvakrát, loni i letos, se však vláda přičinila o to, že bylo zvýšení důchodů o několik měsíců zpožděno. Důvodem byl zejména napjatý stav veřejných financí.
Ani poslední valorizace však nezmění pro důchodce se zhoršující poměr penzí k aktuální průměrné mzdě.

Ten spadne v příštím roce podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí na nejnižší úroveň od roku 1988 bude činit necelých 43 procent průměrné mzdy. Před minulými volbami dosahoval 46 procent.

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla se ještě snaží zvýšit některé sociální výdaje a přilepšit tak zejména rodinám s dětmi. Těm se i bez toho daří za Zemanovy vlády v porovnání s ostatními typy domácností hned po podnikatelích nejlépe.

Špidla chce předložit parlamentu zákon, podle něhož by každá rodina dostávala na každé narozené dítě přídavky. Návrh však podporují pouze komunisté. Ještě menší podporu - nulovou - má Špidlův návrh dát každé rodině na dítě 50 tisíc, které dostane, až dovrší osmnáctý rok života.

  • Nejčtenější

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...

Ronaldo odsunul láhve Coca-Coly. A akcie společnosti se propadly

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo během pondělní tiskové konference odsunul stranou dvě láhve Coca-Coly, podal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už jen drobné úpravy. Podívejte se do českého Primarku den před otevřením

Irský módní řetězec Primark připravil slavnostní otevření na 17. června, redakce iDNES.cz však do prodejny nahlédla...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Obrat herního byznysu v ČR překročil pět miliard, studiím však chybějí lidé

Pandemie dopadla na české vývojáře počítačových her spíše negativně, přesto se obrat herních společností loni vyšplhal...

Jeho restaurace byly na dně. A tak hospodský rozjel půjčovnu karavanů

Podnikatel Pavel Kalus již několik let úspěšně provozuje v pražských Dejvicích tři restaurace a rekonstruuje penzion ve...

ČR narazí na dluhovou brzdu za tři roky místo dvou dekád, stačil rok pandemie

Veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se...

Velká bitva o Monetu. Spojení s Air Bank není jisté, akcionáři mají námitky

Premium Jedna z nejsledovanějších letošních událostí na bankovním trhu je tu. Akcionáři Moneta Money Bank budou v úterý 22....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....