Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Založil odbory a krátce nato dostal padáka. Teď se brání u soudu

  • 1726
Patrik S. pracoval v ostravské pobočce firmy Okin Group 5,5 roku. Ještě minulý rok převzal vyznamenání za dobré výkony. Krátce nato ale dostal okamžitou výpověď. Vyzrazoval na Facebooku informace o klientovi, tvrdí firma. On to vnímá jinak. Byla to msta za to, že založil odbory. Brání se žalobou u soudu.

O případu bývalého zaměstnance Okin Group rozhoduje pražský obvodní soud. Patrik S. se domáhá zrušení výpovědi, i kdyby ale vyhrál, jeho vztahy s firmou jsou tak špatné, že by se jen těžko vracel. Koncem ledna dostal padáka podle paragrafu 55. Ten firmy používají výjimečně při obzvlášť hrubém porušení pracovních povinností. Zaměstnanec nemá nárok na odstupné ani podporu v nezaměstnanosti.

Mladý muž tvrdí, že se ho chtěl zaměstnavatel zbavit, protože založil odbory ve firmě. Pracovník společnosti, která se zabývá outsourcingem (externí správou činností pro jiné firmy), chtěl jako odborářský předák dosáhnout například toho, aby se zvětšil pracovní prostor pro zaměstnance, větrání budovy nebo možnosti občerstvení. Vznik odborů potvrdilo 8. prosince ministerstvo vnitra.

Zaměstnanec: Založil jsem odbory a začal jsem firmě vadit

"Ještě na konci roku 2011 jsem dostal na firemním večírku jako jeden z mála zaměstnanců sošku Oskara za mimořádné výkony, někdy v říjnu mimořádnou finanční prémii za účast na speciálním projektu a v prosinci jsem měl nejvyšší výplatu za celou dobu, co jsem tam pracoval. Od ledna už jsem jen degradoval," vypráví Patrik S.

Krátce po založení odborů ho firma ze dne na den přeřadila na jinou, čistě administrativní a mnohem jednodušší práci, kde kontroloval dva nováčky ve zkušební době. "To se nikdy ve firmě nestalo. Domníval jsem se, že mi tak chtějí snížit plat, protože variabilní složka by se počítala podle úplně jiných kritérií. Ze dne na den bych tak mohl přijít až o půlku platu," říká.

Poté, co dostal výpověď, se nově vytvořený tým rozpustil.

Okamžitého padáka dostal odborářský předák kvůli svému chování z 18. ledna. Hrubé provinění spočívalo podle Okin Group v tom, že "použil PC, e-mailovou adresu, síť klienta pro soukromé účely" a porušil interní pravidla, týkající se bezpečnosti informací. Zmiňuje to žádost k odborovému orgánu společnosti. Co to znamená?

Firma: Porušil mlčenlivost, psal informace o klientovi

"Vytvořil stránku odborové organizace na Facebooku a tam uváděl data, která se týkají našeho klienta. Ne společnosti Okin Group, která je jeho zaměstnavatelem. Uváděl data ohledně toho, co dělá jedna americká telekomunikační společnost, kolik má různých úseků, týmů, dokonce i otázky týkající se výše mzdy a další informace," vysvětlila provinění manažerka lidských zdrojů Zuzana Wojewodová. Žena dále tvrdí, že má důkazy v podobě zálohovaných obrazovek facebookové diskuse, poskytnout je ale nechtěla.

Patrik S. nicméně namítá, že diskuse na Facebooku byla uzavřená pro zaměstnance Okin Group a nikdo cizí do ni neměl přístup. Navíc podle něj jediná informace, již tam poskytoval, byla ta o počtu zaměstnanců jeho firmy, a ta není důvěrná.

Ať už to bylo jakkoliv, komunikace nově vzniklých odborů s firmou skončila v podivném patu. Odbory totiž vznikly, ale ještě než se uzavřela důležitá kolektivní smlouva, jejich šéf dostal výpověď a firma teď neví, s kým má komunikovat. Podle zákona přitom každá společnost musí pracovněprávní otázky s odbory projednávat.

Podle právničky Kláry Valentové z kanceláře Vilímková, Dudák & Partners nelze říct, kdo má ve sporu pravdu. "K celkovému posouzení žaloby a její oprávněnosti nemáme dostatek podkladů," uvedla. Je podle ní také otázka, jaké informace zaměstnanec na Facebooku zveřejnil. Pokud by šlo o důvěrnou informaci, potom by bylo porušením mlčenlivosti zveřejnění bez ohledu na to, zda facebooková skupina byla uzavřená či naopak.