Za třetinové odvody třetinová sádra, opřel se šéf odborů do OSVČ

  17:52aktualizováno  17:52
Do výše odvodů na zdravotní pojištění, které státu platí OSVČ, se při jednání se členy vlády opřely odbory. „Jestliže někdo platí třetinu toho, co ostatní, tak by normální logické vysvětlení mělo být, že dostane asi jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně, a tak se to neděje,“ řekl předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Dali jsme najevo, že chceme už konečně vyřešit otázku plateb mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a OSVČ. Jestliže ve zdravotnictví chybějí prostředky, jestli je jasné, že OSVČ generálně přečerpají to, co do systému vloží, a nejsou solidární s nikým, tak požadujeme, aby došlo k nápravě této situace. Čím déle se to bude odkládat, tím déle bude trvat, než se do zdravotnictví dostane adekvátní částka,“ prohlásil šéf odborů.

Středula pak iDNES.cz řekl, že on sám není první, kdo při jednání s vládou použil termín o „třetinové sádře“. Tvrdí, že to už dříve zaznělo ze strany zástupců velkých zaměstnavatelů.

Vykopávání příkopů mezi podnikateli a zaměstnanci

Zástupce malých podnikatelů Středulův výpad zarazil. „Jedná se o opětovné vykopávání příkopů mezi podnikateli a zaměstnanci, což je velmi nebezpečné,“ reagoval na Středulův návrh Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Co je horší, není to podloženo fakty. Je třeba uvést, že třetina všech OSVČ pracuje ještě jako osoba závislá, čili odvádí dvakrát. Jedná se přesně o 290 tisíc podnikatelů z 850 tisíc aktivních OSVČ. Za další je třeba připomenout, že nemocnost zaměstnanců je o řád vyšší než osob samostatně výdělečně činných, přičemž nepředpokládáme, že podnikatelé se rodí zdravější. V neposlední řadě diskuse o nedostatku prostředků ve zdravotních pojišťovnách by neměla začínat u těch nejmenších, ale zejména v systému hospodaření pojišťoven samých,“ je přesvědčen Havlíček.

Středula řekl, že na jednání se zástupci vlády a zaměstnavateli projevil o jeho návrh zájem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. O kolik by se podle něj odvody OSVČ na zdravotní pojištění měly zvýšit, šéf odborů nevyčíslil.

Osoby samostatně výdělečně činné odvádějí zdravotní pojištění z vyměřovacího základu, kterým je polovina jejich daňového základu. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění je pro letošek 1 797 korun. U zaměstnanců je vyměřovací základ úhrnem příjmů ze závislé činnosti. Z vyměřovacího základu se odvádí 13,5 %. Jednu třetinu (tedy 4,5 %) hradí zaměstnanec, zbytek zaměstnavatel.

Středula se také při jednání s vládou a zástupci zaměstnavatelů vyjádřil pro zvýšení plateb státu za důchodce, děti či nezaměstnané. „To, že někteří řekli na jednání tripartity, že nenavýší platbu za státní pojištěnce, tak takováto silácká prohlášení je dobré si ponechat až na chvíli, kdy se o tom bude politicky rozhodovat,“ řekl Středula. Na otázku, kdo z ministrů se proti navyšování plateb za státní pojištěnce vyslovil, šéf odborářů opáčil: „Ministr Babiš. Kdo jiný.“

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

O půdu se staráme stejně jako malí farmáři, říká šéf Agrofertu Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz odmítá, že by se o půdu staral hůř než konkurence. V boji proti suchu chce...

Pracovna guvernéra i trezor. ČNB otevře dveře návštěvníkům

Vstup do trezoru České národní banky.

Česká národní banka otevře na konci příštího týdne své brány návštěvníkům ze strany široké veřejnosti. Děje se tak u...

Letecké linky mezi Českem a Ruskem budou pokračovat bez omezení

Letoun Suchoj SSJ-100 společnosti Aeroflot (30. dubna 2019)

Letecké úřady Česka a Ruska se v pátek dohodly na tom, že letecký provoz mezi oběma zeměmi bude fungovat bez omezení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz