Přebytek rozpočtu klesl v únoru pod šest miliard Kč

  15:17aktualizováno  15:36
Přebytek státního rozpočtu klesl v únoru na 5,6 miliardy korun. Proti lednu se snížil o téměř 37 miliard, i tak však jde o nejlepší únorový výsledek od od roku 2000. Na celý letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard korun.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"I když se jedná o nejlepší výsledek od roku 2000, nelze na základě dvou měsíců vyvozovat žádné seriózní závěry ohledně celého roku," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj zde totiž existuje řada mimořádných vlivů. "Například platby na regionální školství byly odeslány dříve než minulý rok. Bez toho by se meziroční saldo zlepšilo ještě více," upozornil ministr.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně stouply o více než 29 miliard korun na 196,6 miliardy korun. Daňové příjmy stouply o necelých 16 miliard na 93,1 miliardy korun.

Na dani z přidané hodnoty stát vybral 39,4 miliardy korun, meziročně o 35 procent více. Ze spotřebních daní rozpočet získal 31,6 miliardy korun, meziročně o pět miliard korun více.

Celkové výdaje rozpočtu ke konci února meziročně stouply o sedm miliard na 191 miliard korun. Nárůst byl podle ministerstva způsoben právě dřívějším uhrazením záloh na regionální školství. "Bez tohoto vlivu by výdaje naopak meziročně poklesly," uvedl resort.

Dodržet roční plán bude náročné, říká ekonom

Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně poklesly o 3,1 % a dosáhly 59,9 miliardy. "Silný propad u výběru sociálního pojistného, který začal již v lednu a do února se prakticky nezmírnil, je zarážející. Za ním musí stát propad v zaměstnanosti, související zřejmě s odstávkami a celozávodními dovolenými na začátku roku," komentoval čerstvá čísla hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic Pavel Sobíšek.

Na straně výdajů nelze podle něj příznivě hodnotit pokles v kapitálových výdajích, kde bylo za dva měsíce utracena jen desetina celoročního plánu. "Údaje celkově naznačují, že se ve státních financích budeme letos střetávat s mnoha protichůdnými tendencemi a nepřekročení plánovaného schodku nebude samozřejmostí. Solidní příjmy z DPH jsou nicméně novou tendencí, která může kompenzovat slabší vývoj jinde," dodává Sobíšek.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz