Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Mafie už si neškrtne. Zájemci o práci v Česku nepůjdou přes Visapoint

  • 66
Ministerstvo zahraničí ve středu vypnulo Visapoint. Problematický registrační systém, který byl mostem pro zahraniční zájemce o práci v České republice, získal pověst zkorumpovaného projektu, který ovládali překupníci. Za šanci na získání práce v Česku platili Vietnamci i Ukrajinci mafiánům i desítky tisíc korun.

Přes Visapoint museli projít zahraniční zájemci o vízum či trvalý pobyt u nás. Podle českých zaměstnavatelů, kteří se marně snažili dostat do Česka pracovníky z Ukrajiny, Vietnamu či Mongolska, systém mají léta ve své moci překupníci. 

Ti za poplatek v řádu jednotek tisíc dolarů prodávali termíny k návštěvě na zastupitelských úřadech. Ministerstvo upozornilo, že ani po zrušení Visapointu nebudou mít firmy vyhráno. Ve zmíněných zemích je poptávka po vízech do Česka větší, než zvládne zastupitelský úřad zpracovat a než je ministerstvo vnitra ochotno udělit.

„Žádný systém sám o sobě není schopen odstranit problémy plynoucí z enormního zájmu cizinců,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Jediný konkrétní důvod, který ministerstvo zatím pro zrušení Visapointu uvedlo, bylo ukončení doby platnosti smlouvy s poskytovatelem systému. Schůzky domluvené do 23. listopadu ještě proběhnou, pak se budou pohovory domlouvat prostřednictvím e-mailu, telefonu nebo budou muset zájemci vystát frontu před českým úřadem v zahraničí. 

Poslední dvě možnosti už tu ale byly před rokem 2009, kdy se Visapoint zavedl. Zprostředkovatelé v Kyjevě či v Hanoji už tehdy dokázali vydělávat na prodeji pořadí ve frontě nebo vyblokovat objednací telefonní linky. Korupce z prostředí internetového objednávání by se tak jen přesunula jinam.

Továrna čeká na Ukrajince rok

Řešením by podle hospodářské komory bylo zavedení podobného režimu jako na Ukrajině. Díky němu mohou od loňského léta čeští zaměstnavatelé nepropustný Visapoint obejít a potřebná povolení pro vytipované budoucí zaměstnance získat přednostně. „Je to cesta, jak omezit korupci v zájmových zemích,“ říká Miroslav Diro, mluvčí komory.

Režim Ukrajina nicméně není z nejrychlejších – od podání žádosti o zaměstnance po jeho nástup do fabriky uběhne asi rok. Komora dosud předala na český zastupitelský úřad v Kyjevě žádosti o 8,5 tisíce pracovníků, dosud jich sem přišla zhruba třetina. Firmy si pomáhají například najímáním Ukrajinců přes polské zprostředkovatelské agentury, protože Polsko má méně přísnou legislativu v udělování víz.