"Dal jsem souhlas konkurznímu správci k nachystání výběrového řízení na firmu, která by audit provedla," uvedl Kozák pro MF DNES s tím, že by podmínky pro výběr měly být známé do konce srpna.
Auditor bude zkoumat, zda nedošlo před krachem ve společnosti k jednání, jež by směřovalo k poškozování jejího hospodaření. Jinak řečeno zda nebyl OP Prostějov částečně vytunelován. "Insolvenční zákon počítá s odporováním úkonů až na dobu pěti let, ale to pouze pro případ, že by došlo k úmyslnému vyvedení majetku z firmy," zdůvodnil Kozák pětiletou lhůtu zkoumání.
Věřitelé mohou auditem získat
Věřitelům se tak otevírá další možnost, jak získat z konkurzu více peněz. Pokud by se totiž u někoho například z bývalého vedení firmy prokázalo její poškozování, mohou se žalobami domáhat vrácení peněz do konkurzní podstaty.
"Šetření by mohlo odhalit nevýhodné právní úkony učiněné dlužníkem, u kterých by bylo možno se dovolávat neúčinnosti prostřednictvím odpůrčí žaloby," uvedl ve své žádosti insolvenční správce podniku Jaroslav Svoboda. Audit by měl být hotový co nejdříve, protože lhůta pro podání případných žalob vyprší příští rok na konci ledna.
Provedení auditu se domáhala také společnost Pyrghos Lefkos, kterou oficiálně řídí lobbista Petros Michopulos a pohledávky za textilkou získala až po jejím pádu. Ta dokonce nabízela, že by audit sama zaplatila. Soudce Kozák to ale odmítá. "Návrh Pyrghosu jsem registroval, ale nelze to přijmout, protože by se mohla smazat objektivita řízení. Já naopak očekávám, že audit zklidní emoce, které v řízení momentálně kolují a jednoznačně řekne, zda k něčemu došlo či ne," vysvětlil Kozák.
Soud rozhodne, zda Spořitelna textilku před pádem ovládala
Insolvenční řízení od počátku provází neshoda mezi Českou spořitelnou, která je největším věřitelem podniku, a soudcem Kozákem, který ji nepustil do věřitelského výboru a částečně ji tak zbavil možnosti ovlivňovat konkurz. Odůvodnil to tak, že podle dostupných informací banka firmu ovládala a v podstatě se tak chovala jako její akcionář.
Spořitelna s tím samozřejmě nesouhlasí a dělá všechny kroky, aby se do výboru dostala. Postupně se do konkurzu dostala skupina podnikatelů kolem firem Pyrghos Lefkos a Textil Invest, za níž údajně stojí kroměřížský Karel Kuropata. Jejich záměry v konkurzu jsou podle České spořitelny nejasné.
Stále se čeká na rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci o tom, zda Česká spořitelna firmu před jejím pádem ovládala či ne. Pokud by soud rozhodl, že ano a dal tak zapravdu soudci Kozákovi, pak by banka definitivně nemohla být členem věřitelského výboru. Zároveň by se jí přiblížila možnost, že ji bude moci některý z věřitelů žalovat za kroky, které byly učiněny v OP Prostějov před jeho krachem. Samozřejmě za předpokladu, že by auditor nějaké pochybení nalezl.