Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Škraloup v rejstříku trestů nevadí. Odsouzených pracuje nejvíce v historii

  1:11
V Česku má momentálně práci téměř 60 procent práceschopných vězňů. Je to historicky nejvíc, kolik Vězeňská služba ČR eviduje. Zájem je mezi soukromými firmami obrovský. I proto, že jim nemusejí platit minimální mzdu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Pan A. navrhuje v počítačovém programu mříže, ploty, věšáky či kovové dekorace na přání zákazníků. Má dvě vysoké školy a bere 13 750 korun měsíčně. Víc ani brát nemůže. Sedí totiž v pražské pankrácké věznici a pracuje pro zdejší podnik Arestshop.cz, patřící ministerstvu spravedlnosti. Zaměstnaných vězňů jako on je nyní přes devět tisíc.

Práci má téměř 60 procent práceschopných vězňů, což je historicky nejvíc, kolik Vězeňská služba ČR eviduje.

Část odsouzených pracovat nemusí. Jsou to lidé se zdravotními komplikacemi, invalidi, drogově závislí nebo starší 65 let. Práci se mohou vyhnout i ti, kteří si ve vězení dodělávají vzdělání nebo procházejí terapeutickými programy.

Zájem o vězně je nicméně mezi soukromými firmami enormní. Mimo jiné i proto, že minimální mzda se na práci odsouzených nevztahuje. Vězeňská služba eviduje 300 zaměstnavatelů, kteří by o pracovníky z ­řad odsouzených stáli. A­ zdaleka ne všem dokáže vyhovět.

„Ještě bychom nějakou skupinu zaměstnat mohli, ale nemůžeme je pustit jen tak ven a provozy ve věznicích nemáme tak rozsáhlé,“ vysvětluje Pavel Horák, ředitel odboru výkonu vazby a trestu Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.

Střežená pracoviště se nacházejí v patnácti z pětatřiceti českých a moravských věznic a zaměstnavatelé tam dojíždějí za svými odsouzenými pracovníky. Například ve Vinařicích šije autopotahy pro renomovaného výrobce nezisková organizace Rubikon Centrum. Kromě toho jsou tam prostory pro třídírnu zeleniny, výrobu dopravních značek nebo call centrum.

Kvůli zvýšené poptávce se Vězeňská služba snaží pracovní prostory uvnitř věznic rozšířit. Momentálně rekonstruuje objekty v sedmi věznicích, kde najdou práci odhadem dvě stovky obviněných.

Pracující vězňové v Česku

Vězni na pojízdných košťatech

Mezi těmi, kterým se podařilo vězeňskou pracovní sílu nasmlouvat, je pražská odpadářská firma Komwag. „Začínali jsme loni se čtyřmi vězni, teď jich máme přes dvacet a­ klidně bychom jich zaměstnávali i ­padesát,“ říká její ředitel Jaroslav Stružka. Dělají zpravidla na sběrném dvoře, kde překládají a třídí odpad, případně jezdí s pojízdnými košťaty. S vězni je vždy jeden vlastní zaměstnanec firmy a Vězeňská služba je chodí na pracoviště namátkově kontrolovat.

Zaměstnance si Stružka chválí. Jsou prý fyzicky zdatnější než ostatní metaři a mají motivaci vykazovat dobré výkony, aby si práci mimo zdi věznice udrželi. Výkon trestu jim tak rychleji uteče.

Na kolik vězeň na plný úvazek firmu přijde, záleží na potřebné kvalifikaci pro danou práci. Nejlevnější jsou pomocné a úklidové práce s­ odměnou 5­ 500 korun měsíčně, přičemž zaměstnavatel zaplatí včetně pojistného (34 procent) a režijní přirážky pro Vězeňskou službu (15 procent) 8­ 200 korun. „K tomu jim musíme zajišťovat dopravu z věznice a zpátky, teplou stravu a samostatnou šatnu,“ vypočítává Stružka. Běžný zaměstnanec na tutéž práci by podle jeho slov vyšel na 20 ­tisíc korun hrubého.

Ne každý vězeň je vhodný pracovník. Problém s pracovním zařazením mívají ti, kteří nedokončili základní vzdělání a nic neumějí. „Některé lidi můžete zařadit maximálně na jednoduché manuální práce a těch tolik není. Zaměstnavatelé vyžadují pracovní sílu, která je schopná určité míry odpovědnosti a kvality vykonané práce,“ říká Pavel Horák. Rubikon například pro svou šicí dílnu ve Vinařicích otestoval 600 vězňů, než našel 40 takových, kteří byli schopni práci odvádět podle požadavků.

Unavení na trestnou činnost

Výrazně větší zájem je dnes také o lidi po propuštění. Zaměstnavatelé si rádi nechají ty, kteří u nich pracovali v průběhu výkonu trestu, jen jim zvýší plat a často i pomohou najít ubytování.

„Týdně nám telefonují tři až čtyři noví zaměstnavatelé a ptají se, zda jim pomůžeme obsadit místa. Když jsme s pracovní agenturou v roce 2012 začínali, museli jsme za zaměstnavateli chodit a přesvědčovat je o kvalitách a vysoké loajalitě lidí s trestní minulostí,“ tvrdí Lucie Streichsbierová z Rubikon Centra, které pomáhá vězně po propuštění začleňovat do společnosti.

O pracovní poradenství si přišlo do organizace říct 700 trestaných. Práci na volném trhu nebo na tréninkovém místě v neziskovce v Rubikonu našli pro každého třetího až čtvrtého kandidáta.

„Kandidáty, kteří neprojdou prověřovacím procesem, si buď netroufneme doporučit zaměstnavateli, protože na to ještě nejsou zralí, nebo se rozhodnou žít v šedé ekonomice. To když se dozví, jak to bude vypadat s jejich výplatou po exekuci, nebo že jejich dluhy nejsou splatitelné,“ vysvětluje Streichsbierová.

Jejími nejčastějšími klienty jsou muži ve věku 39 až 40 let, vyučení v řemesle, často recidivisté se zkušeností s majetkovou trestnou činností. „Setkáváme se s lidmi, kteří byli třikrát, čtyřikrát ve výkonu trestu, mají nulové pracovní návyky a po čtyřicítce, když dozrávají, přicházejí s tím, že jsou na trestnou činnost unavení a že se chtějí vydat správnou cestou. Hledají zpravidla manuální práci v údržbě zeleně a podobně,“ uvádí poradkyně.

„Zaměstnavatelé už u některých prací ani nevyžadují výpis z rejstříku trestů,“ říká Pavel Horák. Čistý rejstřík je nutné mít jen v zákonem vymezených případech – například ve státní správě, v sociální oblasti nebo u policie.

„V Česku je požadavek na čistý výpis z rejstříku trestů hodně nadužíván, mnohdy se vyžaduje nesmyslně,“ upozorňuje Streichsbierová. Pokud byl někdo odsouzen za úvěrový podvod, není podle ní důvod, aby nemohl dělat ve skladu, kde nepřijde do kontaktu s penězi. Na výmaz z rejstříku se přitom někdy čeká i deset let.

Zaměstnance s trestní minulostí začal ve spolupráci s Rubikonem letos zaměstnávat například maloobchodní řetězec Tesco. „Máme čtyři zaměstnance s trestní minulostí. Jelikož jsou velmi spolehliví a loajální, rozhodně se nebráníme rozšíření počtu zaměstnanců po výkonu trestu,“ říká mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Firma podle něj ale nezaměstná každého bývalého kriminálníka, určitě ne vrahy nebo sexuální delikventy. „Zaměstnáváme pouze muže a ženy, kteří například neplatili výživné, zavinili autonehodu nebo byli prostě ve špatnou chvíli na špatném místě,“ říká.

Zdroj: Vězeňská služba ČR

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Volarská spojka je nejzáhadnější dráhou u nás

  • Nejčtenější

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státní podnik vyvinul vozidlo za 62 milionů, prodal jen 69 kusů

V soukromém firmě by to byl problém, ve státním podniku to nevadí. VOP CZ, firma Ministerstva obrany určená k výrobě a...

Závod o nejvyšší větrník se nevyplácí. Obří stavby se lámou a bortí

Případy pádů a přelomení větrných elektráren jsou ve světě čím dál častější. Důvodem je překotná snaha výrobců postavit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebe nad Londýnem potemnělo. Lidé topí v kamnech, úřady jsou na ně krátké

Hlavní město Velké Británie čelí nejhoršímu znečištění ovzduší za několik posledních let. Příčinou jsou domácnosti,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Stát chce evidovat přeshraniční online platby, připravuje novelu zákona

Poskytovatelé platebních služeb zřejmě budou muset poskytovat Finanční správě ČR informace o platbách za přeshraniční...

Češi elektrárny chtějí, ale ne za humny. Brání se větrníkům i úložišti

Premium Česko to má v elektroenergetice spočítané. Do roku 2025 se podle analýzy ČEPS stane čistým dovozcem elektřiny. Pokud se...

Zlevnění hypoték povede ke zdražování bytů, předpokládají developeři

Očekávané zlevnění úrokových sazeb, které by v optimistickém případě mohlo nastat už ve druhé polovině tohoto roku, by...

Nové nádrže i sázení stromů. Kam plynou desítky miliard na boj se suchem

Premium Po katastrofálním suchu v roce 2015 se tehdejší kabinet Bohuslava Sobotky rozhodl přijmout koncepci boje státu se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...