Makléři chtějí rychle koupit dluhopisy Via Chemu. Nabízejí za ně polovinu

  11:21aktualizováno  11:21
Nad dluhopisy společnosti Via Chem Group, do nichž vložil některým pražským městským částem stovky milionů korun zkrachovalý obchodník Key Investments prošetřovaný policií, se začínají stahovat supi. Makléřská firma Cyrrus je chce krátce před splatností koupit za polovinu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Městská část Praha 6, která má část těchto cenných papírů splatných už k 1. říjnu za 153 milionů korun, obdržela v minulých dnech velmi zvláštní nabídku. Makléřská firma Cyrrus radnici nabídla, že od ní za 50 procent nominální hodnoty tyto dluhopisy odkoupí. Vše byl však muselo proběhnout nečekaně rychle. Dopis přišel ve středu e-mailem s tím, že do pátku by měla Praha 6 obchod schválit a do pondělka, tedy den před splatností, vypořádat.

Městská část se ve čtvrtek rozhodla svolat mimořádné zastupitelstvo, kde chce nabídku projednat. V daných termínech na ní však určitě nepřistoupí. "Za prvé to v takovém čase ani není možné a za druhé polovina hodnoty je pro nás v tuto chvíli nepřijatelná. Jsou to veřejné prostředky, které nebudeme prodávat obchodníkům," reagovala na dotaz MF DNES, zda nabídku Praha 6 přijme, starostka Marie Kousalíková.

Via Chem zatím neřekl, zda dluhopisy splatí

Radnice také podle ní bude chtít od Cyrrusu vědět, kdo je konečným zájemcem o tyto dluhopisy. S ním by pak případně mohla jednat. Klíčové však bude, zda emitent dluhopisů, firma Via Chem Group, dluhopisy 1. října v celé hodnotě splatí. A to zatím radnice neví. "Ptali jsme se Via Chemu. Nejprve slíbili, že odpoví do konce minulého týdne, pak do konce tohoto. Zatím ale odpověď nemáme," upozornila Kousalíková. Radnice podle ní již jedná s právníky a připravuje další postup, pokud své peníze nedostane.

Cyrrus chce podle ředitele Jiřího Běhala koupit dluhopisy pro svého klienta. O koho jde, ale říct nemůže. Odmítl sdělit i jakékoliv další podrobnosti. Včetně toho, zda oslovili s nabídkou odkupu i další majitele těchto cenných papírů.

Křišťálová lupa

Jak MF DNES zjistila, Praha 6 je asi jediná, kdo byl nabídkou poctěn. Dopis s návrhem obchodu nepřišel ani do její dceřinné firmy SNEO, která drží další menší část dluhopisů. Žádnou nabídku neobdržela ani radnice Prahy 10, která má těchto dluhopisů za více než 90 milionů korun. "Žádnou nabídku jsme nedostali. Čekáme, že všechny naše peníze budou řádně v termínu vyplaceny," uvedl mluvčí městské části Jan Charvát.

Nabídku na odkup dluhopisů nedostal ani insolvenční správce zkrachovalé Hornické zdravotní a zaměstnanecké pojišťovny Pavel Ubr, který jich má část ve správě. "Nikdo se na nás doposud neobrátil," sdělil MF DNES.
Via Chem vydal tyto dluhopisy před třemi lety v celkové hodnotě 330 milionů korun a s úrokem 6,9 procenta. Ten doposud vyplácel. Problémy se však objevily už před dvěma lety, když právě Praha 6 chtěla od Key Investmentu vrátit své svěřené peníze zpátky.

Tehdy se ukázalo, že je makléř všechny uložil do fakticky neprodejných dluhopisů. Jejich emitenty navíc byly minimálně personálně vzájemně propojené firmy, většinou s finančními potížemi a nejasnými vlastníky. Klíčovým jménem v této struktuře je finančník Petr Sisák, dříve odsouzený za podvod, a také finančník Vladimír Kroužecký.

Problematické bondy obcí nakonec našly "zázračného" kupce

Key Invetments pak zkrachoval a městským částem místo peněz zůstaly v rukou problematické dluhopisy. Ve splatnosti byly například už na konci loňského roku dluhopisy firmy Borsay z "balíčku" Key Investmentu. Borsay, rovněž ve finančních problémech, je nesplatil. Náhle však přišla Praze 6 nabídka chomutovské firmy Radek International, která za ně zaplatila plnou cenu, více než 20 milionů korun.

Kde vzala tato ztrátová firma na nákup peníze, vůbec není jasné. Obdobně netransparentně byla dříve vrácena část peněz i dalším městským částem.

Spekuluje se, že v pozadí těchto aktivit je hlavně záchrana reputace lidí kolem ODS, jež měli dříve nebo nyní odpovědnost na radnicích. V Praze 6 jde hlavně o dlouholetého starostu a významného člena ODS Tomáše Chalupu. Key Investments měla k ODS velmi blízko, spravovala například peníze i exministru průmyslu za ODS Martinu Kocourkovi.

Chalupa je jedním z hlavních viníků současné situace hlavně podle opozičního zastupitele Prahy 6 Ivana Maška (TOP 09). "Za jeho éry v čele Prahy 6 byly peníze městské části do firem s nejasnou vlastnickou strukturou investovány a on má tak hlavní odpovědnost," upozornil. Chalupa to však už dříve odmítl s tím, že o budoucích problémech nemohli radní vědět a Key Investment dříve úroky skutečně vyplácela.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Najdete na iDNES.cz