Makléři chtějí rychle koupit dluhopisy Via Chemu. Nabízejí za ně polovinu

  11:21aktualizováno  11:21
Nad dluhopisy společnosti Via Chem Group, do nichž vložil některým pražským městským částem stovky milionů korun zkrachovalý obchodník Key Investments prošetřovaný policií, se začínají stahovat supi. Makléřská firma Cyrrus je chce krátce před splatností koupit za polovinu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Městská část Praha 6, která má část těchto cenných papírů splatných už k 1. říjnu za 153 milionů korun, obdržela v minulých dnech velmi zvláštní nabídku. Makléřská firma Cyrrus radnici nabídla, že od ní za 50 procent nominální hodnoty tyto dluhopisy odkoupí. Vše byl však muselo proběhnout nečekaně rychle. Dopis přišel ve středu e-mailem s tím, že do pátku by měla Praha 6 obchod schválit a do pondělka, tedy den před splatností, vypořádat.

Městská část se ve čtvrtek rozhodla svolat mimořádné zastupitelstvo, kde chce nabídku projednat. V daných termínech na ní však určitě nepřistoupí. "Za prvé to v takovém čase ani není možné a za druhé polovina hodnoty je pro nás v tuto chvíli nepřijatelná. Jsou to veřejné prostředky, které nebudeme prodávat obchodníkům," reagovala na dotaz MF DNES, zda nabídku Praha 6 přijme, starostka Marie Kousalíková.

Via Chem zatím neřekl, zda dluhopisy splatí

Radnice také podle ní bude chtít od Cyrrusu vědět, kdo je konečným zájemcem o tyto dluhopisy. S ním by pak případně mohla jednat. Klíčové však bude, zda emitent dluhopisů, firma Via Chem Group, dluhopisy 1. října v celé hodnotě splatí. A to zatím radnice neví. "Ptali jsme se Via Chemu. Nejprve slíbili, že odpoví do konce minulého týdne, pak do konce tohoto. Zatím ale odpověď nemáme," upozornila Kousalíková. Radnice podle ní již jedná s právníky a připravuje další postup, pokud své peníze nedostane.

Cyrrus chce podle ředitele Jiřího Běhala koupit dluhopisy pro svého klienta. O koho jde, ale říct nemůže. Odmítl sdělit i jakékoliv další podrobnosti. Včetně toho, zda oslovili s nabídkou odkupu i další majitele těchto cenných papírů.

Křišťálová lupa

Jak MF DNES zjistila, Praha 6 je asi jediná, kdo byl nabídkou poctěn. Dopis s návrhem obchodu nepřišel ani do její dceřinné firmy SNEO, která drží další menší část dluhopisů. Žádnou nabídku neobdržela ani radnice Prahy 10, která má těchto dluhopisů za více než 90 milionů korun. "Žádnou nabídku jsme nedostali. Čekáme, že všechny naše peníze budou řádně v termínu vyplaceny," uvedl mluvčí městské části Jan Charvát.

Nabídku na odkup dluhopisů nedostal ani insolvenční správce zkrachovalé Hornické zdravotní a zaměstnanecké pojišťovny Pavel Ubr, který jich má část ve správě. "Nikdo se na nás doposud neobrátil," sdělil MF DNES.
Via Chem vydal tyto dluhopisy před třemi lety v celkové hodnotě 330 milionů korun a s úrokem 6,9 procenta. Ten doposud vyplácel. Problémy se však objevily už před dvěma lety, když právě Praha 6 chtěla od Key Investmentu vrátit své svěřené peníze zpátky.

Tehdy se ukázalo, že je makléř všechny uložil do fakticky neprodejných dluhopisů. Jejich emitenty navíc byly minimálně personálně vzájemně propojené firmy, většinou s finančními potížemi a nejasnými vlastníky. Klíčovým jménem v této struktuře je finančník Petr Sisák, dříve odsouzený za podvod, a také finančník Vladimír Kroužecký.

Problematické bondy obcí nakonec našly "zázračného" kupce

Key Invetments pak zkrachoval a městským částem místo peněz zůstaly v rukou problematické dluhopisy. Ve splatnosti byly například už na konci loňského roku dluhopisy firmy Borsay z "balíčku" Key Investmentu. Borsay, rovněž ve finančních problémech, je nesplatil. Náhle však přišla Praze 6 nabídka chomutovské firmy Radek International, která za ně zaplatila plnou cenu, více než 20 milionů korun.

Kde vzala tato ztrátová firma na nákup peníze, vůbec není jasné. Obdobně netransparentně byla dříve vrácena část peněz i dalším městským částem.

Spekuluje se, že v pozadí těchto aktivit je hlavně záchrana reputace lidí kolem ODS, jež měli dříve nebo nyní odpovědnost na radnicích. V Praze 6 jde hlavně o dlouholetého starostu a významného člena ODS Tomáše Chalupu. Key Investments měla k ODS velmi blízko, spravovala například peníze i exministru průmyslu za ODS Martinu Kocourkovi.

Chalupa je jedním z hlavních viníků současné situace hlavně podle opozičního zastupitele Prahy 6 Ivana Maška (TOP 09). "Za jeho éry v čele Prahy 6 byly peníze městské části do firem s nejasnou vlastnickou strukturou investovány a on má tak hlavní odpovědnost," upozornil. Chalupa to však už dříve odmítl s tím, že o budoucích problémech nemohli radní vědět a Key Investment dříve úroky skutečně vyplácela.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz