Šest tipů, jak získat lepší výplatu: někdy pomůže i práce pro stát

  18:18aktualizováno  18:18
Ekonomika šlape na plné obrátky a šéfové většiny firem jen s obtížemi hledají nové pracovníky. Takřka ideální čas, kdy získat vyšší výdělek. Ale jak na to? Server iDNES.cz dal dohromady tento týden zveřejněné statistiky o průměrném výdělku s výsledky ankety mezi podniky z celého Česka. Výsledkem je následujících šest tipů.

AirBnB cílí už i na byznysmeny. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Tyto rady ovšem nejsou něčím, co by vyšší výdělek automaticky zaručilo každému z nás. Řadu z nich také nelze provést ze dne na den. Nejjednodušší asi bude zajít za šéfem a požádat o zvýšení platu. Ale ne vždy to jde, mnoho firem svým zaměstnancům výrazněji přidat nechce. Dochází k paradoxům, kdy nyní nově příchozí zaměstnanci o dost vyšší výdělky, než ti současní.

Zbývá tedy pohlédnout se jinde. Podle ankety na serveru Profesia.cz je právě lepší finanční ohodnocení druhý nejčastějším důvodem, kvůli kterým lidé uvažují o změně. Nejčastější motivací pro změnu místa jsou lepší vyhlídky na kariérní růst.

1Přestěhujte se do jiného kraje

Jako první ze statistik čouhá výrazný rozdíl mezi firemními mzdami v jednotlivých krajích. Dlouhodobě platí, že nejlépe platí firmy v Praze. Medián hrubé měsíční mzdy (tedy střední mzda, která o úrovni mezd vypovídá o něco lépe, než průměr, jenž tažený extrémně vysokými platy) tu dosahuje 28 317 korun.

Následuje Středočeský kraj, medián dosahuje - hlavně díky vysokým výdělkům v automobilkách - 24 394 korun. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s mediánem 20 557 korun.

Byť v krajích s nejvyššími výdělky se nyní mzdy zvedají - vyjádřeno růstem v procentech - nejpomaleji, není moc pravděpodobné, že by se rozdíly mezi kraji v dohledné době srovnaly. Spíše se budou prohlubovat.

2Dojíždějte za prací

V řadě případů není třeba se přímo za prací stěhovat přes půlku republiky. Nabídku spojenou s vyšším ohodnocením lze často najít pár desítek kilometrů od domova. A firmy v poslední době přidávají příspěvky na dopravu či rozšiřují svoz vlastními autobusy. Třeba Amazon do svého skladu v Dobrovízi u pražského letiště sváží 97 procent zaměstnanců nebo rokycanská textilka Borgers má autobusové svozy z bezmála padesáti vesnic v okolí závodů.

3Zkuste štěstí v bance nebo v IT

Finanční sektor i informační technologie patří dlouhodobě k oborům, kde mají zaměstnanci nejvyšší mzdy. Medián v těchto odvětvích dosahuje bez pár stovek 40 tisíc korun. Navíc poměrně rychle rostou. Ale pozor! Jak naznačuje výrazný rozdíl mezi průměrnou a mediánovou mzdou, patří právě tyto obory k těm, kde je velké rozpětí platů. Medián pokladníka je 22 128 korun.

4Nebo v automobilovém průmyslu

Jistou cestou k vyššímu výdělku jsou také automobilky a jejich dodavatelé. Tento průmysl patří k tahounům českého průmyslu, v řadě firem působí také silné odbory. Dokáží vyjednat, aby firmy přidaly svým zaměstnancům víc. V největší domácí automobilce Škoda Auto je průměrná mzda v dělnických pozicích přibližně 36 000 korun.

5Jděte pracovat do státního

Může se hodit

Hledáte práci? Hledejte na správném místě - jobDNES.cz

Pro lidi s nižšími výdělky jednoznačně platí, že si přestupem do státních služeb přijdou na lepší peníze. Platí to hlavně pro regiony, kde výdělky zaostávají za celorepublikovým průměrem. Podle aktuální údajů je medián v podnikatelské sféře o 2 814 korun nižší než ve státním. Průměr je ale naopak ve firmách zhruba o pětistovku vyšší, což znamená, že ve státním jsou mezi příjmy jednotlivých zaměstnanců menší rozdíly.

Stát překvapivě platí v průměru lépe i ve zdravotnictví a ve školství.

6Odejděte do zahraničí

Je to sice krajní možnost, ale žádná jiná nejspíš nepřinese skokové zvýšení platu na dvou- až trojnásobek. Zatímco v Německu je podle Eurostatu průměrná hodinová mzda 25 eur a v Rakousku 23,90 eura, v Česku dosahuje 7,2 eura. Výrazný rozdíl mezi Českem a vyspělou Evropu zůstane i po započtení rozdílných životních nákladů.

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz