Stát už ví, jak zkrotí biomasu. Změní podmínky pro dotované ceny

  14:01aktualizováno  14:01
Podpora výroby elektřiny z biomasy projde od roku 2015 zásadními změnami. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která má zamezit, aby využívání biomasy příliš zdražovalo elektřinu.

Elektrárna na biomasu bude muset současně umět kromě proudu i teplo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud zákon projde, skončí například dosavadní praxe velkých elektráren, které spalují biomasu společně s uhlím, a získávají tak na vyrobenou elektřinu dotace. Stát chce také výrazněji zvýhodnit pálení biomasy z dřevin či bylin, které se pěstují právě kvůli energii.

"Zákon se snaží co nejvíce využít potenciál biomasy, který u nás je," říká šéf oddělení podpory obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Gebauer. Zásadní změnou je fakt, že už nebude stát dotovat taková zařízení, která při pálení biomasy vyrobí jen elektřinu. "Podpora bude podmíněna pouze vysoce účinnou výrobou," vysvětlil Gebauer.

V praxi to znamená, že elektrárna na biomasu bude muset současně umět kromě proudu i teplo, a to pak předat domácnostem či firmám. "Kondenzační kotle na výrobu elektřiny z biomasy mají účinnost méně než čtyřiceti procent, to je příliš málo,“ dodal Gebauer.

True

Po Česku je přitom několik desítek projektů na takové elektrárny o výkonu v součtu stovek megawattů. Investoři teď čekají, jak změna zákona dopadne. Například v Račeticích u Žatce má vyrůst elektrárna s teplárnou o výkonu 20 MW na obilnou slámu.

"Čekáme, jak vše dopadne. Podle návrhu zákona to přestavíme na to, abychom dodávali i teplo, domlouváme se s okolními obcemi, že bychom je teplofikovali,“ řekl starosta Vlastislav Hofman. Jenže právě vysoké náklady na rozvod tepla mohou výrazně ovlivnit návratnost investic. Tu dosud odhaduje starosta maximálně na sedm let, s dotací i na čtyři roky. Kolem miliardové investice krouží velcí hráči, například Czech Coal nebo Viamont.

"Během dvou týdnů by mělo být jasné, kdo se na projektu bude podílet,“ dodal Hofman. Od roku 2015 by měla skončit i podpora proudu vyrobeného v elektrárnách z uhlí, ale s příměsí biomasy. I když je biomasa dražší než uhlí, elektrárnám se vyplatí ji používat, protože pak mají za elektřinu lepší cenu. Dá se čekat, že s koncem podpory přestanou v uhelných elektrárnách biomasu používat.

"Záměrně navrhujeme tříleté přechodné období. Kdybychom zarazili spoluspalování okamžitě, hrozil by kolaps dodavatelů biomasy,“ řekl Gebauer. Během tří let podle něj vyrostou další odbytiště pro biomasu.

True

Stát bude mít i větší kontrolu nad garantovanými výkupními cenami, nebude mít jako dosud možnost snížit je jen o pět procent. K zákonu bude i nová vyhláška o výkupních cenách podle typu biomasy a druhu spalování. Nejvíce má být zvýhodněna elektřina vyrobená z cíleně pěstovaných energetických plodin.

"Je to proto, aby například využití dřevního odpadu pro energetiku nekomplikovalo situaci jiným oborům,“ sdělil Gebauer. Běžní spotřebitelé, kteří používají doma biomasu na topení, změnu v zákoně nepoznají a nijak se na nich neprojeví. Měli by jen mít větší jistotu, že nedojde k enormnímu růstu cen pelet na topení. Nový zákon by měl platit od roku 2012, s tříletým přechodným obdobím.

"Zákon je hotový, teď prochází připomínkováním a pak půjde klasickým legislativním procesem,“ dodal Gebauer.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

GLOSA: Solidarita dojme i povzbudí. Pojistku by však nahrazovat neměla

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Ničivá exploze, tragická autonehoda, nečekaný požár. Tři neštěstí, která v posledním půlroce ukázala až dojemnou a...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Najdete na iDNES.cz