Stát odkoupí obilí. A bude drahé

  • 28
Bývalý ministr zemědělství Jan Fencl těsně před svým odchodem z úřadu rozhodl o štědrém státním výkupu letošní úrody potravinářské pšenice za ceny, díky kterým její pěstitelé velmi slušně vydělají. Zatímco tržní cena například německé pšenice, která má téměř totožné vlastnosti jako tuzemská, se pohybuje kolem 2 400 korun za tunu, státní zemědělský intervenční fond na popud Fencla bude od zemědělců vykupovat za tři a půl tisíce za tunu.

Intervenční fond Evropské unie pak v přepočtu nakupuje přebytky pšenice od zemědělců za 3 000 korun za jednu tunu. "Ta cena je podle mého názoru vysoká. Je tu nebezpečí, že někteří podnikatelé se pokusí pšenici lacině koupit v zahraničí a pak ji státu prodávat za vysokou cenu," míní poslanec zemědělského výboru parlamentu Jan Grůza (KDU-ČSL).

Stát může vykoupit pšenici až za 3,5 miliardy korun, což je asi pětina letošní předpokládané sklizně. Pokud se státu nakonec nepodaří pšenici prodat za víc, než za kolik ji nakupuje od zemědělců, půjde ztráta nakonec na vrub daňových poplatníků.

O výkupní ceně rozhodlo prezidium státního intervenčního fondu, ve kterém má hlavní slovo ministr zemědělství a jsou v něm zastoupeni i zemědělci. Nový ministr Jaroslav Palas (ČSSD) se k záležitosti nechtěl vyjádřit, ale hotové smlouvy od svého předchůdce podepsal, neboť sklizeň obilí již je v plném proudu a odmítnutí předem dohodnutého výkupu by zemědělci mohli napadnout.

Prezidium garančního fondu postupovalo rozporuplně i při hledání banky, která má celý nákup financovat. Původní veřejnou soutěž, do které se přihlásily Komerční banka, ČSOB a konsorcium Raiffeisenbank, ING Bank a České spořitelny, fond zrušil a s odůvodněním, že sklizeň je již v plném proudu, dostala zakázku v "časové tísni" bez výběrového řízení Komerční banka. Ta dosud financovala většinu aktivit spojených s výkupy zemědělských produktů a obilí.

Komerční banka podle informací MFDNES nabízela za úvěr v původní soutěži vyšší úrokovou sazbu než oba konkurenti. Naopak měla nejnižší poplatky a jako jediná nepožadovala od fondu záruky a nabídla i nejrychlejší čerpání peněz. "Její nabídku v soutěži ohodnotila komise složená z bankéřů jako nejlepší. I proto nakonec zakázku získala," uvedl ekonomický náměstek intervenčního fondu Aleš Vychodil.

Soutěž provázely další pozoruhodné okolnosti. Nabídku konsorcia totiž komise fondu nejprve vyřadila s odůvodněním, že Česká spořitelna nedodala prohlášení všech členů svého představenstva o beztrestnosti. To normy nepožadují, a tak nabídka musela být vrácena do soutěže.

Kvůli formálním nedostatkům byla vyřazena i nabídka ČSOB, ovšem po protestu byla banka do soutěže znovu přizvána. "Bylo to celé velmi zvláštní, my jsme dali podklady, které dáváme u všech zakázek a dosud jsme kvůli tomu nikdy nebyli vyřazeni. Uznávám, že Komerční banka kromě vyšších úroků nabízela fondu dobré podmínky," řekl zástupce jedné z poražených bank.

Po zpětném zařazení obou soutěžících fond hned druhý den soutěž zrušil. "Kvůli tomu, že ministr Fencl vyhlásil veřejně odkup, nezbyl čas na vypsání dalšího výběrového řízení," říká Vychodil.