ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sportce odpadá konkurence, obří jackpot už z lidí vytáhl 7,5 miliardy

  • 134
Sportce pomalu ale jistě odpadá konkurence. Loterie Loto a Tipšestka již dohromady nemají ani jedno procento trhu. Sportce podle všeho pomáhá i přes rok rostoucí obří jackpot, který se blíží k magické hranici půl miliardy korun.

Sportka ve středu lákala na rekordní výhru 407 milionů korun. Na tuto úroveň vystoupal takzvaný superjackpot za zhruba 15 měsíců. Naposledy padl v červnu loňského roku, tehdy ve výši 83 milionů korun.

Na vytvoření aktuální obří výhry museli hráči ve sportce prosázet 7,5 miliardy korun, přičemž polovina této sumy posloužila na vyplacené výhry, druhá polovina zamířila k majiteli Sazky. Část z peněz však musel zaplatit prodejcům v trafikách a provozovateli terminálů, tedy americké technologické společnosti G-Tech.

Loterii od začátku tohoto roku vlastní miliardář Karel Komárek mladší, majitel skupiny KKCG. Ten vykoupil druhou polovinu Sazky od skupiny PPF, podle odhadů trhu za zhruba šest miliard korun. Aktuální výhra je bezpečně nejvyšší možnou výhrou v historii tuzemských loterií.

K jejímu získání je třeba vsadit plnou sázenku, tedy deset sloupečků včetně hry šance za 170 korun. K "balíku" je pak nutné trefit šest správných čísel hlavní hry a poslední číslo z vylosovaného šestičíslí hry šance. Pravděpodobnost takové výhry při zohlednění dvou tahů a deseti různých kombinací na tiketu je 1 : 6,9 milionu.

Dlouhá doba bez výhry a stagnace tržeb

Dlouhá doba, po kterou výhra nepadla, má i své nevýhody. Lidé po prvotním nadšení za sportku více neutrácejí. I přes rekordní výhru, která stoupá k magické hranici půl miliardy korun, tržby nejslavnější české loterie fakticky několik měsíců nerostou a týdenní sázky se drží pod hranicí sto milionů korun.

I proto šéfové loterie letos pro rozhýbání tržeb nasadili jednou za měsíc pravidelná mimořádná páteční slosování, která týdenním tržbám přidají v průměru 20 milionů korun a pomohou tak překonat stomilionovou hranici. Tržby se však zdaleka neblíží hodnotám "staré" Sazky před rokem 2008 a ani zlaté horečce z února loňského roku, kdy týdenní sázky překročily 150 milionů.

Zástupci společnosti jsou podle svých slov spokojeni. "Tržby sportky hodnotíme velmi pozitivně, rozhodně zájem sázejících o hry Sazky překračuje naše očekávání. Zaznamenáváme stoprocentní nárůst zájmu o losy, zvyšuje se zájem i o další hry," uvedl ředitel komunikace společnosti Sazka sázková kancelář Václav Friedmann.

Sportka a likvidace konkurence

Na druhou stranu sportku postupně fakticky opouštějí přímí konkurenti. Svého času ambiciózní projekty sázkových kanceláří Fortuna a Tipsport lavírují na hranici zavření. Právě v případě her Fortuny se už v minulých týdnech spekulovalo o jejich zastavení.

"Loterie necháváme v jejich klinickém spánku. Žádné investice do nich nechystáme a postupně plánujeme tyto aktivity spíše utlumit. S výjimkou stíracích losů, které si vedou velmi dobře. Už v říjnu jsme zvažovali ukončení SuperLota, tento záměr jsme přehodnotili a minimálně do konce roku necháme tuto hru, stejně jako hlavní hru Loto, běžet v plném provozu," uvedl generální ředitel Fortuny Radim Haluza.

Tipšestka od Tipsportu také jede dál, byť aktuální týdenní tržby dosahují jen několika desítek tisíc korun a zhruba odpovídají tržbám sportky za dvě hodiny. "Hru budeme dále provozovat a budeme vyčkávat, zda se neobjeví na trhu nějaká další příležitost," sdělil v létě MF DNES šéf Tipsportu Petr Knybel.

Tou příležitostí, kterou vyhlížejí všechny firmy na trhu, by měla být zejména legalizace loterií na internetu, za kterou budou chtít loterijní firmy lobbovat u vlády, která vzejde z říjnových parlamentních voleb.