Světlé ponožky jsou nepřijatelné, říká šéf Sazky Aleš Hušák

Světlé ponožky jsou nepřijatelné, říká šéf Sazky Aleš Hušák | foto: Michal Sváček, MAFRA

Šéf Sazky Hušák: Za šortky a sandály se v mojí firmě srážejí prémie

  • 289
Zatímco nový ministr pro životní prostředí Pavel Drobil ve svém úřadu pravidla oblékání zavádí, šéf Sazky Aleš Hušák ve své firmě za porušení takových pravidel přísně trestá. Postižen je dokonce nadřízený toho, kdo přijde do práce v šortkách či sandálech.

Na otázku MF DNES, jak se zachová, když na chodbě vidí někoho v kraťasech, Hušák odpověděl: "Pro podobné ’nehody’ máme stanovena jasná pravidla. Jeho nadřízeného čekají nižší prémie a očekávám, že stejně postupuje on vůči zaměstnanci, který firemní kodex porušil."

Co všechno je přitom v Sazce nepřijatelné? "Šortky, trička s potiskem, křiklavá saka, nápadné a světlé ponožky, sportovní obuv, sandály nebo pantofle," vypočítal Hušák.

S igelitkou do Sazky nelez

Tím však seznam zakázaného oblečení nekončí. Dress code, pravidla oblékání, má v Sazce čtyři stránky: zaměstnance rozděluje do tří skupin, od vedení přes zaměstnance jednající se zákazníky po pracovníky z provozů.

Pravidla jdou do velkých detailů popisujících třeba nevhodnost nošení igelitové tašky. V závěru kodexu se dokonce píše - když si nejste jisti, zda to, co si chcete obléci, je vhodné, pak to pravděpodobně vhodné není.

Ministr Drobil se snaží zkrotit ledabyle oblečené úředníky

Pravidla oblékání platí v mnoha soukromých firmách i na mnoha úřadech. Na ministerstvu životního prostředí je začal zavádět čerstvý šéf Pavel Drobil (ODS). Drobil, který toužil po křesle ministra průmyslu, se netají tím, že není zrovna fanouškem různých ekologických hnutí, na rozdíl od některých svých předchůdců.

Mezi prvními pokyny, které teď Drobil rozdal pracovníkům svého ministerstva, je předpis, jak se správně oblékat. "Nelze používat oděv deklarující příslušnost k určitému hnutí či kultuře," stojí mimo jiné v dopise.

Místo "ideologických oděvů", sandálů, triček a šortek musí mužští pracovníci chodit v uzavřené společenské obuvi, dlouhých kalhotách a košili s kravatou. Dámy mají mít společenskou obuv, přiměřeně dlouhou sukni nebo kalhoty a halenku.

Exministr Bursík varuje: v obleku se úředníci upečou

Ministrovo opatření nenašlo pochopení u expředsedy zelených Martina Bursíka, který v jeho křesle seděl v dobách Topolánkovy vlády.

"Budova ministerstva je takový prosklený panelák orientovaný na jih. Jen kancelář ministra je na sever. V létě se nám stávalo, že jsme museli zaměstnance poslat domů, protože se tam v tom vedru nedalo vydržet. Nevidím žádný důvod, proč by měli úředníci mimo oficiální jednání nosit košili s kravatou," kritizuje Bursík svého politického konkurenta.

Čtěte v Magazínu DNES

Ilustrační foto

Má dress code smysl? Jaká pravidla oblékání platí v různých českých firmách? Kde lze do práce chodit v šortkách a kde jenom v obleku a kostýmu? Čtěte ve čtvrtečním Magazínu DNES.