Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pracovníky ostrahy nahrazují chytré kamery. Jsou levnější a lidi nejsou

  1:00
Pracovníci ostrahy jsou další profesí, kterou i v Česku začínají ve větším nahrazovat technologie. Nedochází kvůli tomu ale k propouštění. Velké firmy si investicemi do tzv. vzdáleného dohledu kompenzují nezájem lidí o práci, která je odměňovaná jen těsně vyšší než minimální mzdou.

V místnosti s několika stoly a počítači poutají pozornost obrazovky umístěné na zdi nad monitory. Obraz na nich je rozdělen do dvaceti políček, přičemž každé z nich ukazuje něco jiného. Většinou se jedná o ploty, brány či dvory různých komerčních areálů.

Zaměstnanec sedící pod nimi je však nepřetržitě nesleduje. Zbystří jen ve chvíli, kdy ho systém sám upozorní a jedno z políček se samo zvětší na celou obrazovku. To znamená, že inteligentní kamerový systém zaznamenal neobvyklou událost – zpravidla pohyb tam, kde by nyní žádný být neměl.

Operátor proto záběr prozkoumá a posoudí, zda o nic nešlo, nebo je naopak v areálu narušitel a je potřeba vyslat na místo výjezd. Tak to funguje v takzvaném dohledovém centru, v tomto konkrétním případě vysočanské centrály firmy Securitas, největší bezpečnostní agentury v Česku.

Popsané dění odpovídá na otázku, jak je možné, že ačkoli v nedávné době firmě Securitas ubylo asi čtyři sta pracovníků (v současnosti zaměstnává asi 5 100 lidí), zisk meziročně stoupl o sto milionů na 1,6 miliardy korun. Nejrychleji rostoucím sektorem je totiž právě instalace bezpečnostní techniky.

Z ní také kouká pro bezpečnostní firmu vyšší marže. Zatímco z ceny, kterou zaplatí klient za živého strážného, jde bezpečnostní firmě 10 až 15 procent, u řešení, které stojí hlavně na technice, se marže šplhá i k pětatřiceti procentům.

Jeden operátor za dvacet hlídačů

Ve výsledku potom místo jednotlivých strážných na místě zastane monitoring desítek areálů jeden operátor z centrály. Pracovníci ostrahy – zejména ti, kteří hlídají objekty mimo provozní či otevírací dobu – se tak stávají další z profesí, která vyklízí pole technice.

Podle jednatele českého Securitasu Michala Kuníka to není tak, že by hlídači vyloženě přicházeli o práci. „Kamerizace“ spíše pomáhá zaplňovat pracovní pozice, na které se v současnosti kvůli nízké nezaměstnanosti nedaří sehnat lidi.

Není to jen případ Securitasu. Podobný trend, včetně investic do dohledového centra, potvrdila i další velká firma z oboru. O detaily se dělit nechtěla.

Michala Kuníka současný trend nepřekvapil. Od kolegů ze zahraničních poboček nadnárodní společnosti o něm věděl a čekal, že přijde. „V Německu je naprosto neobvyklé, aby po skončení pracovní doby byl třeba v areálu továrny živý hlídač. V Česku jsou klienti konzervativní, stále chtějí, aby je někdo pozdravil nebo otevřel dveře,“ vysvětluje svou zkušenost Kuník.

Zatímco český analytik tak v centrále zkoumá obrazy z desítek kamerových systémů, jeho německý kolega má klidně na starosti i dvě stovky areálů. I v Česku se to však postupně mění. Z jedné strany za to může rozvoj techniky. Analytické kamerové systémy jsou čím dál přesnější a zároveň dostupnější.

A na druhé straně je cena lidské práce, která stoupá. V Česku z několika důvodů v tomto oboru pomaleji než v západní Evropě. I proto podle Kuníka klienti dlouho odolávali. Ve výsledku stále mohou dosáhnout na nabídku, která je levnější.

Hlídač jako levná komodita

Důvodem toho je i pokřivený pracovní trh, který v oboru funguje. Ten je jednak způsoben tím, že v Česku podle dostupných dat funguje okolo 1 500 firem, zatímco ve srovnatelně velké Belgii je to jen pětina. Je to i proto, že zákon, který by služby, jako je ostraha, ošetřoval, teprve vzniká.

V oboru tak podle tajemníka Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR Radka Zapletala došlo k tomu, že se práce, respektive pozice hlídače, zkomoditizovala. Stala se položkou v soutěžích o zakázky, kde se vyvíjí co největší tlak na cenu. Kvůli tomu se odměny dostaly na úroveň minimální mzdy, přesněji řečeno na druhý stupeň takzvané zaručené mzdy, která se od minimální odvozuje.

Zatímco minimální mzda aktuálně činí 9,9 tisíce korun, medián hrubé měsíční mzdy pracovníka ostrahy a bezpečnostních agentur byl za rok 2015 podle Informačního systému o průměrném výdělku 12 044 korun.

Dalším fenoménem v oboru je přednostní zaměstnávání osob se zdravotním postižením kvůli tomu, že na ně firmy čerpají doplatky. Platit tedy mohou méně, což se projevuje v jejich nabídkách. „Zaručená hodinová mzda je 69,10 koruny, řada firem ale chodí do zakázek třeba za 55 korun, což potom sráží celý trh,“ říká.

I Zapletal potvrzuje, že celkově v oboru ubývá lidí. „Je to přibližně patnáct set lidí ročně. Z nich asi třetinu opravdu nahradí technika, větší část ale odchází nejspíš do šedé či černé zóny, kde se jim to vyplatí více,“ dodává. Aktuálně podle něj v bezpečnostním sektoru pracuje na 46 tisíc lidí.

Autor:
  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němce trápí dönerflace. Cena kebabu prudce stoupla, mluví se o cenovém stropu

11. května 2024

Pro velkou část německých spotřebitelů je turecký kebab velmi oblíbenou pochutinou, na kterou...

Kamiony dopravců z ciziny unikají v Česku trestu. Zaplatí jen každý druhý

13. května 2024

Premium Řidiči zahraničních kamionů nemusí být v Česku příliš nervózní, pokud překročí povolenou rychlost...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení je v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

Knihovny věcí jsou stále populárnější. Potěší planetu i peněženku

12. května 2024

Obavy z koupě jen občas využívaného či drahého zboží zkoušejí nově řešit takzvané knihovny věcí....

Horečka kolem birkinek pro mileniály trvá, vznikla i háčkovaná verze kabelky

12. května 2024

Kabelka ve tvaru půlměsíce, kterou někteří nazývají „Birkinkou pro mileniály“ a jiní ji zase...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...