Sazka spadla do konkurzu. Je to konec loterií, říká Hušák

  19:14aktualizováno  21:27
Loterijní Sazka to má spočítané, věřitelé ji po dlouhém jednání poslali do konkurzu. Rozhodnutí zlomí vaz dosavadnímu vedení firmy v čele s Alešem Hušákem. Velcí věřitelé včetně PPF a KKCG věří, že nyní udrží loterijní firmu v chodu. Hušák to vidí jinak, podle něj vyhlášením konkurzu musí firma skončit s loterií.

Šéf Sazky Aleš Hušák. | foto: ČTK

Konkurz fakticky nastane až zveřejněním v insolvenčním rejstříku. Soud musí usnesení vydat do června. Aleš Hušák prohrál, ale přesto se nevzdává.

"Sazka se zcela určitě proti vyhlášení konkurzu odvolá. Bude se mu bránit všemi právními prostředky," řekl po skončení věřitelské schůze. "A bude to dlouhá právní bitva, to vám garantuji," uvedl.

Konkurz je podle Hušáka nejhorší možná varianta. Podle něj by nebylo těžké Sazku nastartovat v případě reorganizace, konkurz ji však může zlikvidovat.

"Obávám se toho, aby to nakonec nebylo Pyrrhovo vítězství pro všechny. Obávám se, sice na konci právo a spravedlnost zvítězí, ale jinak nikde nic nezůstane," řekl Hušák.

V čele Sazky zatím zůstává, alespoň do doby, než konkurz nabude právní moc. Sám se k odchodu nechystá. "Teď se budu věnovat hlavně všem odvolacím řízení. Kapitán zůstává na můstku vždycky jako poslední," dodal.

Jednání o budoucnosti Sazky trvalo v pátek přes deset hodin. Konkurz navrhla skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, k návrhu se přidal i největší věřitel Sazky The Bank of New York Mellon, který drží pětimiliardový dluh z dluhopisů. Pro konkurz bylo nakonec více než 80 procent věřitelů.

Bitva o Sazku

Hušák celou dobu prosazoval reorganizaci firmy. "Reorganizace je schůdná pouze v případě, že ji navrhuje zodpovědný management," vysvětloval právník KKCG. Hušákovo vedení Sazky ale podle něj od zahájení insolvence postupuje tak, aby firmu dostalo na kolena.

Hušák boj za Sazku nevzdává

Skupina PPF po bitvě tvrdí, že konkurz není konec loterijní firmy, ale v tuto chvíli jediná cesta, jak ji zachránit a rychle obnovit.

"Konkurz je vynucené řešení ve chvíli, kdy akcionáři Sazky opakovaně odmítli naše návrhy na řešení situace a pan Hušák navíc zahájil cílené ničení Sazky. Obstrukce ze strany představenstva Sazky a s ním spojených firem trvaly nejméně dva měsíce, vyvrcholily pak při přezkumu pohledávek a na schůzi věřitelů," uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

KKCG říká, že chce zachovat činnost Sazky, ovšem bez současného vedení. To by prý konkurz umožnil. Hušák naopak tvrdí, že Sazka v konkurzu ztratí loterijní licenci, protože ta je vydána na konkrétní osoby a je nepřenositelná.

S tím ale nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek, jehož úřad na loterijní firmy dohlíží. "Vyhlášení konkurzu samo o sobě není žádný důvod k odebrání licence," prohlásil ve čtvrtek Kalousek.

Hušák v pátek ráno v rozhovoru s iDNES.cz naznačil, že ani vyhlášení konkurzu pro něj neznamená konec boje o Sazku. "Já chci říci, že tím to celé začíná, protože tam je pochopitelně řada možností odvolání a dalších věcí, takže to je pak nekonečně se vlekoucí právní příběh," řekl Hušák.

Podle lednových údajů z insolvenčního rejstříku je majetek Sazky 14,16 miliardy korun. Věřitelé, které na páteční schůzi soud uznal, si nárokují částku 8,4 miliardy korun. O pohledávkách některých věřitelů se ještě rozhodne na zvláštním přezkumném jednání.

Sazka je nejstarší loterií v zemi. Vznikla v roce 1956, do problémů se dostala až  v posledních letech kvůli výstavbě předražené O2 areny. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Sazka dává ze zákona polovinu z výtěžků svých loterií na sport.

Kamil Ziegler

Možný Hušákův nástupce Kamil Ziegler z realitní části skupiny PPF.

Možným nástupcem Aleše Hušáka v čele Sazky je Kamil Ziegler. Ten nyní šéfuje PPF Real Estate, realitní části skupiny PPF. V Hušákově křesle by ho rád viděl i druhý klíčový věřitel, jímž je skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Ziegler pracoval dříve například v Komerční bance, na přelomu tisíciletí byl náměstkem generálního ředitele a členem představenstva České spořitelny. Později byl s dalšími sedmi manažery banky vyšetřován policií kvůli škodě v souvislosti s úvěrem pro leasingovou firmu Corfin, nic mu ale nebylo dokázáno.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Politická korektnost, cenzura, AI. V Rozstřelu promluví ekonomka Šichtařová

S androidkou v posteli. Tak zní název nejnovější knihy blogerky a ekonomky Markéty Šichtařové. Její témata se však...

Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz