Ženám se v Česku nepřidává. Méně než muži berou i šéfky či programátorky

  15:00aktualizováno  15:00
Přestože stát sype miliardy ze svých i evropských peněz na smazání rozdílu v platech mužů a žen, léta se prakticky nic nezměnilo. Ženy vydělávají stále zhruba o pětinu méně než muži. Data ukazují, že na počátku své profesní kariéry jsou ženy na podobné mzdové úrovni jako muži, s postupem času se však rozdíly zvětšují.

O čtyři bankovky s portrétem Františka Palackého méně si „běžná“ (mediánová) žena v Česku měsíčně vydělá ve srovnání s mužským protějškem. | foto: Profimedia.cz

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu za první čtvrtletí přinesli muži do rodinných rozpočtů o téměř čtyři a půl tisíce korun víc. Mediánová, tedy prostřední, mzda mužů činila 24 570 korun, zatímco u žen dosáhla 20 165 korun.

Nejvýraznější je přitom platová nerovnost podle pohlaví u řídících pracovníků. A to hlavně u těch s nejvyššími příjmy. „Zatímco pět procent nejlépe placených řídících pracovníků-mužů bere nejméně 179 347 korun, u pěti procent nejlépe odměňovaných manažerek je to pouze 113 578 korun,“ říká Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

Přes sto tisíc korun hrubého měsíčně si vydělalo loni jen půl procenta žen a 1,8 procenta mužů. Vedle řídících pracovníků panují podle ČSÚ velké rozdíly také u specialistů či technických a odborných profesí. U běžných zaměstnanců nejsou genderové rozdíly tak patrné.

Srovnání mezd.

Srovnání mezd.

Ovšem až na výjimky – například z loňského průzkumu personální agentury Grafton Recruitment vyplynulo, že v sektoru informačních technologií berou muži na stejných pozicích až o polovinu víc než ženy.

Stejná studie také ukázala, že na počátku své profesní kariéry jsou ženy na podobné mzdové úrovni jako muži, s postupem času se však rozdíly zvětšují. A výsledek? Českou republiku podle údajů Eurostatu řadí mezi pětici členských zemí EU, kde panují nejvyšší rozdíly ve výši mezd mezi muži a ženami.

Pražská mzda klesla, ale jen na oko

Aktuální statistické údaje přitom ukazují, že se rozdíly v platech mezi jednotlivými skupinami v Česku spíše snižují. Vedle částečného stírání rozdílů mezi profesemi to platí například pro rozdíly v platech mezi jednotlivými kraji.

Průměrná mzda stoupla nejvýrazněji v Karlovarském kraji, kde jsou i přesto platy v celorepublikovém srovnání nejnižší. Průměrný plat na severozápadě Čech se jen lehce přehoupl přes 23 tisíc korun.

Vývoj mezd v krajích mezi lety 2011 až 2016.

Vývoj mezd v krajích mezi lety 2011 až 2016.

A naopak v Praze, která se dlouhodobě a s vysokým odstupem drží na čele tabulky nejlépe vydělávajících krajů, dokonce klesla. Meziročně se snížila o 221 korun na průměrných 32 934 korun měsíčně, což při započtení inflace znamená pokles o 1,2 procenta.

O 1 119 více než loni. Češi berou průměrně 26 480 korun

Jde však spíše o statistickou hříčku. „Nejde o to, že by lidem v Praze začaly klesat mzdy. Ale s růstem ekonomiky se rychle zvyšuje zaměstnanost ve službách, kam lidé nastupují za podprůměrné mzdy. A to celopražský průměr stlačuje dolů,“ vysvětluje Holý.

Mzdy by se měly dostat přes 29 tisíc

Celostátní průměr nyní dosahuje 26 480 korun a podle analytiků by měl dál růst. „Za celý rok by měly nominální mzdy vzrůst o 3,9 procenta a na konci roku přesáhnout 29 tisíc korun,“ odhaduje ekonom Marek Dřímal z Komerční banky.

Může se hodit

Hledáte nové zaměstnání nebo naopak sháníte vhodné zaměstnance? Připojte se na portál jobDNES.cz.

„Zatímco při minulých recesích se růst mezd zastavil, nyní prožíváme období konjunktury a s ní spojené rekordní zaměstnanosti a nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Proto ta akcelerace mezd v privátní sféře,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek. Nejrychleji přitom nyní rostou nižší mzdy, zejména v sektoru ubytovacích služeb a restaurací. Za posledních pět let se zvedly o pětinu.

Průměrná mzda v Česku přepočtená podle parity kupní síly dosahuje 62 procent průměru Evropské unie. Podobně vysoké mzdy berou v Maďarsku či Estonsku. Na Slovensku a v Polsku se průměrná mzda pohybuje kolem 65 procent unijního průměru.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

O šest procent vyšší platy a kratší pracovní dobu, žádají odboráři

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na...

Odboráři budou v příštím roce požadovat, aby se mzdy zvýšily o šest až sedm procent. Svým členům to v úterý doporučila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz