Říman chce pro české firmy víc emisních povolenek

  15:13aktualizováno  15:13
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se domnívá, že Česko potřebuje výrazně zvýšit počet povolenek na produkci oxidu uhličitého. Pro období 2008 až 2012 by české podniky mohly podle něj získat povolenky až na 104 milionů tun emisí ročně. To je o sedm milionů více než letos.
Průmysl bude potřebovat více povolenek na emise, tvrdí Říman

Průmysl bude potřebovat více povolenek na emise, tvrdí Říman | foto: MF DNES

V období let 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů.

"Potřeba vyššího počtu povolenek vychází z analýzy vývoje HDP, růstu spotřeby energií i celého průmyslu. Náš návrh je podložený čísly, rozhodně není nadsazený," řekl Říman.

S návrhem půjde za ministrem životního prostředí Petrem Kalašem. Jeho úřad zatím nechce své představy zveřejňovat, protože jeho pracovní skupina teprve analyzuje podklady.

"Navrhované počty povolenek zveřejníme koncem října, po celý listopad by se pak k tomu měly vyjadřovat ostatní ministerstva i veřejnost. Vláda by pak měla celou záležitost projednat počátkem prosince," uvedla mluvčí MŽP Karolina Šůlová.

Ekologové již dříve avizovali, že jsou pro snížení počtu povolenek pro tuzemské firmy. Například Hnutí Greenpeace pro období 2008 až 2012 navrhuje snížení jejich počtu na 78 milionů.

Naopak Svaz průmyslu a dopravy návrh na růst počtu povolenek vítá. "Zvýší to konkurenceschopnost českého průmyslu, zohlední dřívější investice, a pomůže tak firmám, které investovaly do technologií pro snížení emisí už v minulých letech," domnívá se mluvčí svazu Blanka Růžičková.

Česko ještě nenahlásilo čísla Bruselu
Plán rozdělení povolenek měly státy EU odevzdat do Bruselu do konce letošního června, řada z nich to ale nestihla. Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek toto rozhodnutí nechal na svého nástupce, další proces ale brzdila složitá politická situace v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání.

Jedna povolenka umožňuje vypustit tunu emisí oxidu uhličitého. Podniky, které nespotřebují všechny povolenky, mohou zbylé prodat jiným subjektům v celé EU. Obchodování s povolenkami má za cíl snížit emise skleníkových plynů tím, že podniky budou motivovány k úsporám a zavádění nových technologií.

Na základě plánů komise rozhodne, kolik oxidu uhličitého mohou vybrané firmy v jednotlivých zemích v příštím období vypustit. To bude základem pro systém obchodování s emisemi, který je pro EU nástrojem k omezení emisí skleníkových plynů na základě Kjótského protokolu.

Odborníci očekávají, že komise, která může národní plány přijmout nebo odmítnout, pro období 2008 až 2012 zřetelně přitvrdí. Přebytek emisních povolenek pro období 2005 až 2007 totiž vedl letos ke kolapsu cen povolenek na trhu.

ČEZ: Ziskem z povolenek snížíme emise
Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž se domnívá, že by se mělo dodržet pravidlo EU, podle kterého státy nemají při stanovení množství povolenek jednotlivým firmám vycházet z údajů za první období.

"Tím by v rozporu s jakoukoli logikou byly znevýhodněny firmy, které v prvním období aktivně snižovaly emise, oproti těm, které je v prvním období nesnížily," prohlásil Kříž. ČEZ je největším tuzemským producentem oxidu uhličitého.

Firma se před několika dny zavázala, že veškerý zisk z prodeje uspořených povolenek bude investovat do opatření, která mají snížit emise skleníkových plynů. Loni firma na prodeji povolenek vydělala 1,1 miliardy korun.

"Půjde zejména o rozvoj obnovitelných zdrojů energie či aktivní účast v evropských programech výzkumu a vývoje technologií na snižování emisí," uvedl Kříž. Společnost má nyní přiděleno povolenky na 36,9 milionu tun CO2 ročně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

Najdete na iDNES.cz