Nemocnice

Nemocnice | foto: Profimedia.cz

První dny nemoci podle vlády: 60 procent, čtvrtina platu, od ledna nic

  • 400
Systém vyplácení nemocenské se během následujícího půlroku třikrát změní. Ústavní soud totiž v dubnu zrušil první 3 dny nemoci bez nároku na plat. Rozhodnutí je platné od července. Od tohoto měsíce budou nemocní brát už od prvního dne 60 % platu, respektive jeho vyměřovacího základu.

Od září do konce roku to pak bude 25 %. Od ledna příštího roku znovu nic.

První tři dny nemoci zdarma zavedla vláda od letošního ledna v rámci reformy veřejných financí. V dubnu ale toto opatření zrušil Ústavní soud. Podle soudu je "nemoc zadarmo" nepřípustná, protože lidé si platí pojištění, a musí proto dostat i plnění. - čtěte Ústavní soud zrušil neplacenou nemocenskou

Od července tak nemocní budou brát už od prvního dne plnou nemocenskou, tedy 60 procent platu. Od září do konce roku to pak bude 25 procent.

. vyměřovací základ

částka, která je odvozena z platu, je ale zkrácena příslušnými koeficienty stanovenými zákonem.

U většiny zaměstnanců je to součet hrubé mzdy za rok 2007 vydělený 365 dny. Pokud vám vyjde částka do 550 korun, vynásobte jej 0,9 a dostanete svůj denní vyměřovací základ. Pokud se dopočítáte vyšší sumy, částku v rozmezí od 550 do 790 korun vynásobte 0,6. Na zbytek zapomeňte - co je nad 790 korun, se do nemocenské nezapočítává.

S 1. lednem 2009 se ale situace opět mění - první tři dny nemoci budou znovu zdarma. Soudci totiž zrušili jen část zákona, který s koncem letošního roku stejně zanikne. Od 1. ledna začne platit zcela nový, už dříve schválený zákon o nemocenském pojištění. A právě ten s prvními třemi nemoci zdarma opět počítá.

"Náklady náhrady v době nemoci ponesou všichni tři - stát, zaměstnavatel i zaměstnanec," řekl k novému zákonu ministr práce Petr Nečas.

Nový zákon by opět mohl skončit u soudu
Stát bude nemocenskou vyplácet až od patnáctého dne nemoci, předchozích deset pracovních dní hradí zaměstnavatel: sedm dní formou náhrady mzdy, první tři dny dostane zaměstnanec neplacené volno.

Nečas zdůraznil, že Ústavní soud o chystaných změnách věděl, ale po projednávání části reformy, která se jich týká, nic nenamítal. "Pokud neplatí bizarní hypotéza, že si neuvědomil, že platnost stávajícího systému končí k 31. prosinci letošního roku," řekl na tiskové konferenci Nečas.

Ústavní soud ale může jednat jen na základě návrhu. Proti novému zákonu se ale zatím žádný návrh neobjevil. "Pokud by takový přišel, tak bychom se jím zabývali," řekl mluvčí Ústavního soudu v Brně Michal Spáčil.

Kdo má vyplácet nemocenskou?

celkem hlasů: 4227

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 30. června 2008. Anketa je uzavřena.

Stát, a to od prvního dne
Stát, a to od prvního dne 2815

Nikdo, zaměstanec by se mohl připojistit
Nikdo, zaměstanec by se mohl připojistit 939

Stát i zaměstnavatel
Stát i zaměstnavatel 473

Dodal, že při posuzování by soudci zřejmě postupovali stejně jako v prvním případě. "Podstatou toho rozhodnutí je, aby byla naplněna Listina základních práv a svobod," řekl s tím, že částka v prvních třech dnech nemoci musí být taková, aby z ní člověk vyžil.

"Stejně jako je protiústavní neplatit nic, bylo by protiústavní vyplatit například jednu korunu," dodal.

, ,