Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Byt, dům, nemovitost | foto: MF DNES

Prodej nových bytů vázne, ceny stagnují

  • 10
Prodat někomu nový byt za milion je dnes větší dřina než dřív. Koho nezaujme nabízené vybavení či kachlíky v koupelně, může se otočit a jít jinam. Jestli dřív stačilo na metr dlažby či obkladů utratit dvě stě korun, dnes je to i pětkrát víc.

"Standard se pohybuje někde mezi 350 a 500, ale u řady projektů investoři chtějí i sedm set až tisíc," říká obchodní šéf firmy A-Keramika Group Michal Šťastný.

GRAFIKA: VÝVOJ
CEN BYTŮ

Pokud jde o poptávku po lepším zboží, jeho podnik zažívá obrození a zájem srovnatelný s časy před deseti lety, kdy se obchodníci s keramikou chovali podle poptávky bohatých lidí určujících trendy na trhu bydlení.

"Dnes jsou standardy skutečně výš," říká Šťastný. Větší tržby nyní zažívá nikoli kvůli rozmařilosti českých zákazníků, ale kvůli tvrdší konkurenci, která na trhu s novými byty panuje.

Nová výstavba je letos v Česku o pět procent vyšší než loni, kdy se podle Českého statistického úřadu dostavělo přes 32 tisíc bytů a dalších skoro 40 tisíc se začalo stavět. To jsou rekordní čísla, která se letos zřejmě podaří překonat.

V nabídce se objevují projekty, které se začaly stavět v době spekulací na růst cen nemovitostí před vstupem do Evropské unie. A protože poptávka se vrátila k normálu, prodat byt je větší věda.

Nové vlastní bydlení pořád znamená utratit přes dvacet tisíc korun za každý metr čtvereční, což je investice spíš pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Ceny proto přestaly růst, občas se objevují i slevy a hlavně akční nabídky, kdy v základní nabídce za stejnou cenu je větší výbava. Stejně jako když o zákazníka bojují dealeři aut a montují do nich zdarma rádio nebo klimatizaci.

Za stejnou cenu je lepší provedení
Třeba firma Central Group dnes prodává byty s lepším provedením už v základní výbavě, což pro A-Keramiku znamená víc obchodů. "Těch bytů je tolik, že si klienti lépe mohou vybírat. Trh je nasycen a developeři se musí snažit vyjít vstříc," říká Jaroslav Hluchý z kanceláře Realitní svět.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Nabídka nemovitostí je široká a pestrá, a tak ceny na trhu více určují klienti," uvádí Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí v Hypoteční bance. Podle jejích analýz se ceny nových bytů za poslední rok mírně zvedly jen na nejlepších adresách, to znamená v centru Prahy a ve velkých městech, jako je Brno nebo Hradec Králové či Karlovy Vary.

Do budoucna banka čeká ještě větší stagnaci až na několik málo výjimek, jako je třeba Olomouc, kde by se nová výstavba měla vyplatit víc. To vědí i stavitelé. Třeba v Pardubicích se nyní chystá nový komplex s obchody a 150 byty.