Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Předražené nemoderní smlouvy s pojišťovnami ohlídají technologie

  1:00
Neexistuje snad konzervativnější odvětví než pojišťovnictví. Ani pojišťovny však neuniknou digitální době. Nezbude jim nic jiného než více vsadit na moderní technologie, které odhalí předražené smlouvy a pomáhají s vyhodnocováním rizik. Pokud to neudělají, klienti, kteří si stále víc zvykají vše řešit na mobilu, jim utečou.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco některé pojišťovny se ještě instinktivně brání, se střídavými úspěchy se do oboru prolamují hráči, kteří stavějí přímo na technologických základech. Souhrnně se označují jako insurtech. Zavedené pojišťovny sice přímo neohrožují na existenci, mohou však nabourat jejich po staletí budované modely.

„V drtivé většině případů se insurtechy, hlavně na tuzemském trhu, věnují nějaké formě srovnávání pojistných produktů s možností zprostředkování jejich sjednání. Srovnávače pojištění tedy nenabízejí své vlastní produkty, ale produkty třetích stran – pojišťoven,“ shrnuje šéf společnosti Capgemini Branislav Beneš.

Cena a nastavení pojistných smluv

Například digitální služba Rixo.cz umí zkontrolovat pojistné smlouvy různého typu u jednotlivých pojišťoven. Porovná je podle mnoha parametrů a klientům sdělí, jak si stojí. A také zda jsou smlouvy správně nastavené, jestli kryjí vše, co je potřeba, nebo zda nejsou předražené. Klient si pak může vybrat, jestli se nechá pojistit jinak či jinde.

Ocenění Banka roku získala Air Bank, nejlepší pojišťovna je AXA

„Nezříkáme se spolupráce s žádnou pojišťovnou,“ říká šéf Rixo.cz Aleš Žárský. Služba, která byla spuštěna v pilotním provozu před půldruhým rokem, má už deset tisíc registrovaných uživatelů. A ukázalo se, že špatně nastavené smlouvy má sedm z deseti klientů. Investorem služby je skupina Home Credit.

Jiným příkladem českého insurtechu je rizikové životní pojištění Mutumutu, společný projekt Komerční pojišťovny a startupového studia Creative Dock. Staví vše na jednoduchosti – pojištění lze uzavřít online, smlouva je na dvou stránkách. Pojištění navíc klienty odměňuje za zdravý životní styl.

Na českém trhu je už přes rok, chystá také vstup do zahraničí. „Letos chceme ztrojnásobit počet zákazníků. V naší cílové skupině jsou lidé typicky mezi pětadvaceti až padesáti lety. Častěji mladé rodiny nebo živnostníci. Mají společné to, že pro sebe něco dělají,“ říká spoluzakladatel a šéf Mutumutu Jindřich Lenz.

„Insurtech se většinou zaměřuje na oblast distribuce a marketingu, tedy prodej inovativních pojišťovacích produktů přizpůsobených na míru potřebám koncového klienta. Mohou obsahovat komponenty internetu věcí. Existují i případy zapojení insurtech do podpory backoffice procesů v pojišťovnách, například při vyhodnocování rizik,“ shrnuje expert na pojištění Jiří Sobola z poradenské společnosti Accenture.

Do oblasti distribuce míří na evropské úrovni zhruba dvě třetiny investic. „Na opačném konci je třeba oblast řízení škod, kam šla zhruba jen desetina investic, i když je to velice zajímavá oblast, kde s dobrým řešením můžete velice rychle vyrůst,“ uvádí Ondřej Vích, který ve skupině Axa řídí digitální strategii.

Pojišťovny a jejich systémy podle Soboly nejsou často připraveny na technologické výzvy. „Do budoucna budou muset investovat do inovací a nových technologií, aby zůstaly konkurenceschopné, a spolupráce s insurtech může tento proces významně urychlit,“ říká Sobola.

Bankéři osloví klienty přes video. Zvládají to i starší klienti, říká Sadil z ČSOB

Žárský si myslí, že v Česku je insurtechů málo ze dvou hlavních důvodů. Pojištění není tak „sexy“ jako příbuzný fintech, takže inovátoři se soustředí na něco jiného. „A druhý, mnohem závažnější faktor je velikost trhu. Je rozdíl uvádět novinku na americký nebo německý trh oproti desetimilionovému Česku. Proto jsme se od začátku snažili, aby naše služba cílila na širokou populaci, a ne jen málo početnou skupinu technologických geeků,“ prohlašuje Žárský.

„Insurtech je tu proto, aby měl zákazník život s pojištěním jednodušší,“ myslí si Lenz. Lidé z pojišťoven však tvrdí, že start-upy jen těžko prorazí nezávisle na pojišťovnách. „Nemělo by jít o vzájemnou ignoraci nebo ostrou konkurenci. Insurtech může přinést do pojišťovnictví svěží vítr, takže vzájemná kooperace se vyplatí oběma stranám,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Technologie jsou příležitost

Z posledního průzkumu Capgemini vyplynulo, že 70 procent manažerů pojišťoven vnímá toto partnerství jako příležitost k dalšímu růstu. V případě insurtech firem se jejich ochota spolupracovat s pojišťovnami blíží dokonce 90 procentům.

„Pojišťovny si již svou averzi k provádění systémových změn začaly uvědomovat, jelikož je současný zákazník stále náročnější a má zájem o personalizované produkty. V tom mohou pojišťovnám pomoci právě insurtech společnosti,“ tvrdí Beneš z Capgemini.

V první vlně přitom insurtechy podle Vícha razily heslo „umíme to lépe než pojišťovny“, mnoho z nich však neuspělo. Nyní se insurtech obvykle zaměřuje jen na jednu oblast. „V Axa máme konkrétně třeba jeden z nejčerstvějších projektů realizovaný ve spolupráci s insurtech v oblasti řízení škod motorových vozidel s využitím umělé inteligence,“ popisuje Vích.

Ne všechny společnosti z oblasti insurtechu však v oboru přežijí. Loni na podzim například skončilo online pojištění osobních věcí Cubiq, za nímž podobně jako za Mutumutu stála Komerční pojišťovna a Creative Dock. Šéf pojišťovny Gaël Loaec v HN na vysvětlenou uvedl pouze to, že projekt nenaplnil obchodní očekávání.

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Každý sám za sebe. Analytici se obávají zástavy dodávek energie mezi státy EU

Evropští státníci se snaží přijít na řešení energetické krize. Evropským zemím totiž hrozí, že v případě tuhé zimy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli krachu Bohemia Energy končí vyhlášená sklárna, zásobovala i filmaře

Známá sklárna v Bělčicích na Strakonicku končí po téměř 18 letech svůj provoz. Důvodem je krach dodavatele energií...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Počet drobných podnikatelů v problémech se zvyšuje, varuje inkasní agentura

V září drobní podnikatelé nespláceli sedm procent finančních půjček, což je téměř dvojnásobek proti lednu 2020. U dluhů...

Sehnat byt v Praze je nejtěžší za deset let, metr stojí už 126 tisíc

V Praze je na prodej nejméně nových bytů za deset let. Od roku 2015, kdy byty začaly rychle zdražovat, vzrostla jejich...

EU navrhuje strop na úroky u půjček, Senátu se to nezdá

Návrh evropská směrnice o spotřebitelských úvěrech počítá se zastropováním horní hranice úrokových sazeb nebo roční...

EU chce rychle řešit vysoké ceny energií, ministři hledají společnou cestu

Evropská unie musí urychleně převést do praxe plány, které umožní členským zemím snížit dopad prudkého zdražování...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...