Čerství vysokoškoláci si polepšili více, než o kolik rostl průměrný příjem.

Čerství vysokoškoláci si polepšili více, než o kolik rostl průměrný příjem. | foto: Profimedia.cz

Plat čerstvých absolventů stoupl na 25 tisíc

  • 150
Vysoká škola zaručuje vysoký startovní plat. Hlavně, když jde o ekonomické nebo technické obory. Z údajů společnosti HayGroup, která se živí poskytováním platových průzkumů, vyplývá, že absolventům vysokých škol vzrostla nástupní mzda za sedm let o sedm tisíc.

"Právě teď jsme zaměstnali informatika po škole za 38 tisíc hrubého, i když to už je extrém," vypráví jeden z pražských personalistů.

Čerství vysokoškoláci si polepšili více, než o kolik rostl průměrný příjem. Vyplývá to z průzkumu mezi 634 zaměstnanými absolventy v 31 firmách, které ročně najmou více než padesát lidí po škole a mají obrat nad miliardu korun.

Jde hlavně o banky, pojišťovny, telekomunikační firmy, výrobní společnosti nebo výrobce a prodejce rychloobrátkové kosmetiky nebo potravin. Nejlepší platové ohodnocení dostanou na začátku kariéry ti, kdo nastoupí do daňové nebo auditorské společnosti. Jejich mzda přesahuje od začátku třicet tisíc korun.

"To je však vykoupeno dlouhou pracovní dobou. Navíc nemívají v těchto společnostech k platu bonusy," říká Kamila Lhotáková ze společnosti HayGroup. Po prvním roce jim plat většinou vzroste o dva tisíce.

Smlouva do týdne
V ostatních oborech dostávají vysokoškoláci při nástupu zhruba o pět tisíc měsíčně méně. Firmy však odlišují takzvané perly trhu a těm dávají více než ostatním.

"Jsou to lidé s nedostatkovým vzděláním z vysokých technických škol, tedy strojaři, stavbaři, chemici nebo informatici (IT). Platově vedou nejen při nástupu, ale také dlouhodobě," dodává Lhotáková.

Průměrný absolvent informatiky najde práci do týdne dvou, tvrdí personalisté. "A to si vybírá obvykle z pěti nabídek. Navíc s praxí a angličtinou je na trhu horkým zbožím a nabídku dostává zpravidla do dvou dnů od pohovoru," popisuje Tomáš Kolský z personální agentury Kelly IT Resources.

Podle jeho zkušeností začíná programátor v Praze na 28 až 30 tisících a každá praxe znamená vyšší příčku. V platovém průzkumu se informatici umístili níže. "Je jich nedostatek, což by normálně mělo mzdy tlačit nahoru. Ale to se neděje. Když je firmy nemůžou najít, zaměstnají středoškoláka a dají mu nižší mzdu," vysvětluje konzultantka HayGroup.

Život absolventa však není vždy růžový. Kromě Prahy firmy absolventům často nabízejí smlouvu na dobu určitou – ostatní výhody však většinou nováčci dostávají stejné jako lidé s větší praxí.

Další zádrhel tkví v tom, že mladí lidé ve firmách nemusí dlouho zůstat. "Pokud někdo přijímá absolventa, měl by počítat s tím, že nováček bude chtít jít dál. Po třech letech se začne vrtět na židli," podotýká Lhotáková.

"O absolventy je obrovský zájem. Firmy už nenabízejí jen stáže s možností diplomové práce, ale i brigády pro studenty nižších ročníků," uvádí Martin Ježek, šéf personální agentury Grafton Technologies.