Palas se vložil do sporu o mléko

  • 8
Loňským vstupem do EU se zemědělcům snadněji vyváží mléko, a tak ve snaze získat co nejlepší cenu začali vyvážet do zahraničí. Mléko ovšem nyní chybí největšímu domácímu zpracovateli Madetě, která žádá o zásah státu.

Mlékárny nám platí málo, proto musíme vyvážet, křičí zemědělci. Tak nevyvážejte jen mléko, ale i práci, oponují mlékárny.

Od Nového roku se vývoz mléka skoro ztrojnásobil. Například u mlékárenského družstva Jih to je už čtvrtina vyrobeného mléka denně.

Do sporu se tak letos vložil ministr zemědělství Jaroslav Palas. A překvapivě stál spíše na straně zpracovatelů než farmářů.

"Náš zemědělský intervenční fond zahájil správní řízení s některými odběrateli, kde existuje důvodné podezření, že nedodržují příslušnou směrnici Evropské unie o vývozu mléka," řekl ministr Palas České televizi. "My nebráníme v obchodu. Naopak, ale jsou nastavena pravidla Evropské unie, která se musí dodržovat," dodal.

Například právě družstvo Jih, které skupuje mléko od zemědělců a prodává dále mlékárnám, skončilo v hledáčku intervenčního fondu. "Podle evropských pravidel totiž může odběratel mléko buď zpracovat, nebo předat zpracovateli. Nesmí tam být prostředníků více," vysvětluje mluvčí fondu Jitka Sluková.

"Protože jsme se chtěli řídit českým právem, máme uzavřené dohody s dceřinou společností německé mlékárny založené v Česku, která od nás mléko odebírá. Není ovšem problém to změnit podle německého práva a uzavřít smlouvu přímo s německým zpracovatelem," vysvětluje zástupce Jihu Zdeněk Houška s tím, že v Německu dostanou vyšší cenu.

V současné době Madeta vykupuje litr mléka za 8,50 koruny, v Německu dostanou farmáři za litr mléka o čtyřicet až padesát haléřů více.

"Cena už je vyšponovaná neúnosně. Za hranicemi je vyšší kupní síla a pořád mají nižší náklady, tak si mohou dovolit platit nepatrně více, ale cena se postupně vyrovnává. Není proto důvod mléko vyvážet bez přidané hodnoty," oponuje šéf jihočeské Madety Milan Teplý.

"Obchodní řetězce nás tu navíc dřou z kůže a těžko se vyjednává zvýšení ceny," dodává.

Madeta tak podle Teplého bude muset dále propouštět. "Myslíte, že to je moje hobby, propouštět lidi? Ale dalších dvě stě lidí to zřejmě čeká, když zemědělci vyšroubovali ceny do takové výše," tvrdí Teplý.

"Jasně že chybějící mléko seženu jinde, v Česku, na Slovensku nebo v Polsku, ale zbytečně vozíme mléko tam a zpátky. Dokonce jsme už koupili mléko i v Německu," dodává Teplý.

Ostatní mlékárny shánějí mléko také po celé zemi i v zahraničí. Do jižních Čech se jezdí například i z východočeského Hlinska. "Zájem měla i olomoucká Olma a za lepší cenu," říká Houška. Jeho družstvo Jih zatím dodává kromě Německa i Madetě a mlékárně v Hlinsku.

Některé mlékárny naopak vývozy a dovozy mléka přivítaly. "Nejde o problémy, ale normální vývoj v podmínkách téměř tržní ekonomiky. Řešení nehledejme u státu, ale u sebe. Musíme uspět v konkurenci, a ne zavírat hranice," říká Oldřich Obermaier z mlékárenské skupiny Bongrain, která v Česku ovládá například TPK Hodonín a Pribinu Přibyslav.

Do celého sporu dvou firem na trhu - Madety a mlékárenského družstva Jih - kromě ministra vstoupila i veterinární správa.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by mohlo být určitým problémem to, že při vývozu tepelně nezpracovaného mléka přímo ze stájí do zemí unie nejsou krajští veterináři informováni o jeho parametrech, které musejí v rámci společného trhu garantovat.

Veterináři proto uvažují o sběrných místech, kde by dokázali požadovanou kvalitu garantovat."Svážení mléka pro účely testování na jedno místo by bylo ekonomicky neúnosné," upozorňuje však předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas odchází se svačinkou, kterou dostal od rolníků demonstrujících před Úřadem vlády v Praze. (4. června 2003)