Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Václav Nývlt

Olympiáda prodej televizí netáhne. Nové si mnozí pořídili už při digitalizaci

  • 44
Zimní olympijské hry ve Vancouveru nepotěší prodejce televizí. Ti byli zvyklí, že poptávka po nich dosud před každými hrami prudce rostla. Avšak letos se žně nekonají a zlaté časy prodejců elektroniky končí. Hry už nejsou tak velkou záminkou k obnovení audiovizuální techniky.

"Před olympiádou v Aténách byl růst prodejů televizí i dvojnásobný oproti průměru celého roku 2004," vzpomíná Jan Samko z vedení internetového obchodu Alza.cz.

V dalších letech však motivovala čím dál více lidí k modernizaci techniky digitalizace a současné nárůsty už dosahují mnohem mírnějších hodnot. "Lidé kupují zhruba o dvacet až třicet procent televizorů navíc," doplnil Samko. Dvojnásobný hlad je podle něj po projektorech. Ty však nejsou pro obchodníky natolik zásadní jako televizory, protože se jich prodá výrazně méně.

Nižší zájem o televizory potvrzuje také Ondřej Fryc ze skupiny internetových obchodů Mall.cz. Nejvíc se podle něj prodávají přístroje v ceně 10 až 15 tisíc korun.

Navzdory slabším návalům před prodejnami berou obchodníci olympiádu jako důležitou reklamu na své zboží. A to bez ohledu na to, zda sídlí v kamenné prodejně nebo na síti. Datart, ElectroWorld, Internet Mall, Alza.cz – ti všichni vybízejí k "užití si olympiády u pořádných televizí". Někteří z nich dokonce radí, jak si naladit vysílání v nejvyšším možném rozlišení.

Nejlepší obraz? Ve velkých městech nebo přes satelit

Vzhledem k tomu, že dnes většina lidí již moderní ploché televize vlastní, hledají prodejci nové argumenty, proč by domácnosti měly kupovat nové přístroje. A jedním z nich je televizní vysílání ve vysokém rozlišení, které starší modely televizorů nedokážou přijmout ani přehrát.

Televize přijímající signál s takzvaným HD rozlišením dokážou zobrazit asi čtyřikrát detailnější obraz, než dnes nabídne běžně dostupné vysílání. Podle Zdeňka Bárty z výzkumné společnosti GfK je nyní tak kvalitní obraz schopna nabídnout každá druhá v Česku prodaná televize. Doposud při sledování tuzemských programů neměli diváci příliš možností tuto výhodu ocenit.

Jak na ostrý obraz?

Nejvíce možností, jak sledovat ZOH 2010 ve vysokém rozlišení, mají majitelé satelitních přijímačů. Ostatní musí mít přijímač či set top box, který bude tento tzv. HD příjem podporovat. A musí bydlet buď v Praze, v Brně, či v Ostravě. V HD kvalitě je možné naladit Českou televizi i prostřednictvím televize po internetu – IPTV. Vysoké rozlišení však nabídnou i
další stanice, konkrétně na satelitu budou ZOH 2010 v HD nabízet německé televizní stanice ARD a ZDF.

Jedinou příležitostí byl speciální program České televize ČT HD. Ten nabízel ve vysokém rozlišení různé typy programů, na něž měla televize koupená práva. Se začátkem olympiády se však kanál promění z mišmaše na čistě sportovní.

Podle Štěpána Jandy z tiskového oddělení ČT se bude vysílat ve vysokém rozlišení zhruba od 17 do 8 hodin shodný obsah jako na ČT2 a po zbytek dne totéž jako na ČT4.

Kanál zaměřený na špičkový obraz však naladíte přes běžné televizní antény jen v Praze, v Brně a v Ostravě. Pokud jej budou chtít sledovat i lidé mimo tato města, mohou tak učinit jen prostřednictvím satelitních přijímačů nebo přijímačů internetové televize (např. IPTV).

Vysoké rozlišení však nabídnou i další stanice, konkrétně na satelitu budou zimní olympijské hry 2010 v nejvyšší kvalitě přenášet německé televizní programy ARD a ZDF. Podle serveru Digizone budou oba kanály vysílat prostřednictvím satelitu volně (bez nutnosti mít kanál předplacený), což nebývá zvykem. Většinou totiž organizátoři her nabízejí licenci pro vysílání jen pro konkrétní zemi. Ani internetové vysílání České televize není volně šiřitelné, ale bude omezeno jen na lidi připojující se z České republiky.

,