demonstrace odborářů

demonstrace odborářů | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Odbory nevylučují stávku, chtějí pořádat mítinky v regionech

  • 19
Českomoravská konfederace odborových svazů chce svou stávkovou pohotovost, kterou vyhlásila v pondělí kvůli reformám, doprovodit kampaní. V březnu a dubnu v regionech uspořádá několik mítinků pro odboráře, zapojit chce i veřejnost.

Po ukončení těchto mítinků a setkání s poslanci chtějí odbory zvážit další kroky. "Nevylučujeme ani stávku. Vše bude záviset na tom, jak budou na jednání reagovat poslanci," řekla iDNES.cz mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Předseda ČMKOS Milan Štěch na dnešní tiskové konferenci uvedl, že důvody ke stávce existují. "Jestli není pět minut po dvanácté, tak je za minutu dvanáct. Naštvanost lidí začíná být vysoká," citovala Štěcha ČTK.

Zdůraznil, že případná stávka by nebyla namířena proti zaměstnavatelům, ale proti "národohospodářům".

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 32 svazů s asi 540 tisíc členů. Do stávkové pohotovosti vstoupily všechny svazy. Důvodem jsou podle vedení ČMKOS dopady přijaté reformy, připravovaná důchodová reforma, zdravotnické zákony i zákoník práce, zrušení daňového zvýhodnění stravenek a nespokojenost s podobou jednání s vládou v tripartitě.

Odbory by stávkovou pohotovost odvolaly tehdy, pokud by vláda provedla analýzu dopadů svých reforem a od plánovaných kroků upustila, uvedl Štěch. Vicepremiér Petr Nečas již dříve řekl, že považuje vyhlášení stávkové pohotovosti za další politizaci činnosti odborů, které jsou podle něj spjaty s opozicí.

Předákům se nelíbí ani posouvání důchodového věku
Odbory kritizují vládní reformy už dlouho. Od počátku je považují za asociální. Loni v červnu na protest proti nim uspořádaly demonstraci na Václavském náměstí. Zúčastnilo se jí asi 30 tisíc lidí.

Odbory jsou i proti návrhu důchodové reformy. Vedle plánované možnosti přesměrovat část odvodů do spoření u fondů jim vadí posouvání důchodového věku na 65 let. Předáci tvrdí, že lidé v náročných profesích tak dlouho pracovat nevydrží. Jmenovali horníky, hutníky či zdravotní sestry.

Výhrady mají i školské odbory. "Práce pedagoga je velmi náročná. Představte si pětašedesátiletou učitelku, jak bude křepčit v tělesné výchově," uvedl šéf školských odborů František Dobšík. Jeho odborový svaz patří k těm radikálnějším. Na podzim zorganizoval stávku za víc peněz do školství.

Podle Dobšíka by po "horkém podzimu" mohlo nyní nastat i protestní "horké jaro".

Odborářská kritika směřuje i k návrhům zákonů, jimiž chce ministr Tomáš Julínek reformovat zdravotnictví. Odbory nesouhlasí s převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti.

Označují to za "velkou zdravotnickou loupež". Hrozí podle nich privatizace a to, že se zhorší dostupnost péče. ČMKOS si stěžuje také na jednání v tripartitě. Podle předáků bývají formální, ministři se jich vždy neúčastní a připomínky odborářů neberou vážně.

,