Farmáři demonstrují za větší podporu chovu prasat.

Farmáři demonstrují za větší podporu chovu prasat. | foto: Lucie RokošováMF DNES

OBRAZEM: Farmáři se bili za větší podporu chovu prasat

  • 150
Uvnitř: GRAF - Čeští zemědělci demonstrovali v Praze za větší podporu chovu prasat. Tvrdí, že dostávají méně peněz než jiné státy EU, a chtějí to změnit. Kritizují také to, že řetězce vykupují jejich maso za likvidační ceny. Podle nich hrozí tuzemské produkci krach, což by ohrozilo české spotřebitele.
Obrázek

Protest začal v deset hodin před budovou ministerstva zemědělství. "Před úřadem se sešlo zhruba pět set zemědělců. Někteří z nich rozložili před dveře ministerstva ovarové hlavy a syrové kýty," informovala redaktorka MF DNES.

Obrázek

"V rukou drželi transparenty ‚Gandalovič ministrem - kozel zahradníkem‘ a ‚Žádáme rovné podmínky v EU‘. Některé nápisy byly vulgární," dodala.

Obrázek

"Sešli jsme se proto, abychom hlasitě a srozumitelně varovali před pádem chovu prasat a jeho důsledky," řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Farmáři chtějí miliardu navíc, úřad to odmítá
Chovatelé uvedli, že chtějí od státu přímou pomoc v objemu zhruba miliardy korun. Ještě letos si chtějí vymoci například příspěvek na čistotu prasat před dodávkou, příplatky na dopravu a preventivní očkování či dezinfekci. V příštím roce požadují ještě širší podporu.

Obrázek

"Miliardu zemědělci nedostanou, protože to rozpočet nedovoluje," řekl farmářům ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Podle něj je celkové zemědělství v dobré kondici, hlavně jeho potravinářská část. "Chovatelé prasat se ale ocitají v těžké situaci," připustil. 

"Demonstrace ale mnoho nezlepší. O lepších podmínkách jsme jednali již před ní a budeme jednat dál," slíbil farmářům ministr s tím, že souhlasí s jejich požadavkem nastavit stejné podmínky pro agrárníky v celé EU.

Obrázek

Zemědělci ministra obdarovali prasečí hlavou a kýtou a po jedenácté hodině se vydali s alegorickým vozem, taženým párem hnědých koní, směrem k Václavskému náměstí.

Obrázek

"Farmáři měli ve voze asi tisíc jitrnic, které nabízeli kolemjdoucím. Brali si je Češi i cizinci. Hodně jich snědli samotní zemědělci," popsala redaktorka.

Chovatelé varují před krachem tuzemské výroby
Farmáři při boji za více peněz argumentují tím, že Česko není v produkci vepřového po vstupu do EU soběstačné. "Od roku 2000 se snížil počet prasat téměř o pětinu," tvrdí zemědělci.

Zemědělci také upozorňují na to, že už dva roky vyrábějí se ztrátou a jejich tržby letos meziročně klesnou o 1,5 miliardy korun. "Výrobci prodávají své maso za 28,77 Kč, tedy o tři koruny levněji než před rokem. Hranice rentability přitom začíná na úrovni 35 korun za kilo," rozčilují se farmáři.

Vinu na tom podle nich nesou vedle nízké podpory státu také obchodní řetězce, které obchodují s vysokými maržemi až kolem čtyřiceti procent.

Pokud se nic nezmění, Česko podle farmářů o svou produkci přijde. "Pokud připustíme pád odvětví, pak se dočkáme razantního zvýšení spotřebitelských cen, jako je tomu u mléčných výrobků," varují farmáři.

"Nízké ceny by se daly zachránit minimálními výkupními cenami nebo prodejní marží 15 až 20 procent," navrhuje například soukromý zemědělec ze Znojma Petr Roupec.  

Farmáři protestují letos už potřetí
Zemědělci na situaci v chovu prasat upozornili hlasitě už letos v březnu. Na hranici s Rakouskem tehdy protestovali proti rostoucímu dovozu masa z ciziny, které prý ohrožuje jejich existenci. - více zde

Obrázek

Následně se zaměřili na obchodní řetězce, které nabízejí na pultech málo českého masa. Na konci července se před ně postavili a vyzývali lidi k podpoře českých výrobků.  -více zde

, ,