Česku hrozí další arbitráž, tentokrát kvůli lesnickým zakázkám. Pokud stát nezaplatí firmě CE Wood 2,5 miliardy korun, požene ČR k soudu.

Česku hrozí další arbitráž, tentokrát kvůli lesnickým zakázkám. Pokud stát nezaplatí firmě CE Wood 2,5 miliardy korun, požene ČR k soudu. | foto: iDNES.cz

Obchodníci se dřevem chtějí miliardy, hrozí arbitráží

  • 23
Česku hrozí další arbitráž. Bývalí majitelé největší lesnické firmy v ČR, společnosti CE Wood, chtějí po České republice přibližně dvě a půl miliardy korun za poškození svých investic. Jinak jsou připraveni obrátit se na arbitrážní soud s podstatně vyšším požadavkem.

Německá firma InterTrade Im- & Export Beteiligungs, která CE Wood v letech 2001 až 2005 oficiálně vlastnila, vyčíslila škody, jež jí vznikly kvůli zmanipulovaným výběrovým řízením na lesnické práce pro státní podnik Lesy České republiky, minimálně na 87 milionů eur plus úroky. 

Jejich právníci vyzývají Českou republiku, aby škodu zaplatila, jinak dají spor k arbitráži. Odpověď chtějí po ministerstvu financí nejpozději do měsíce.

Vyčíslená škoda německé firmě údajně vznikla při výběrových řízeních v letech 2004/2005, která probíhala hlavně za bývalého ředitele LČR Vladimíra Blahuty.

Chcete vědět více?

Více o sporu mezi ČR a bývalými vlastníky CE Wood najdete v zítřejší MF DNES.

Miliardové zakázky na hospodaření ve státních lesích se tehdy rozdělovaly podle kritérií, v nichž měla stejnou hodnotu nabídnutá cena a reference soukromé firmy. Lesy ČR tehdy tvrdily, že nejsou veřejným zadavatelem, a nemusí tedy dodržovat zákon o přidělování veřejných zakázek.

Podle Evropské komise a následného rozhodnutí tuzemského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ale státní podnik chyboval a zákon dodržovat měl. - více zde

CE Wood ve výběrových řízeních neuspěl, protože byl podle právníků firmy InterTrade Im- & Export průkazně diskriminován, a přišel tak o většinu zakázek. Tím jeho hodnota podstatně poklesla, což si akcionáři německé firmy chtějí vynahradit teď.

"Dokument jsme obdrželi, nyní shromažďujeme všechny podklady. Zvažujeme také výběrové řízení na právního zástupce státu," řekl MF DNES Radek Šnábl, šéf mezinárodněprávního odboru ministerstva financí.

Podle něj dostalo ministerstvo požadavky InterTrade na počátku tohoto týdne a do začátku případné arbitráže tedy běží šestiměsíční lhůta, kdy je možné hledat smír. Podle dostupných informací byl majitelem firmy InterTrade Im- & Export Vlastimír Broda, jenž na konci osmdesátých let emigroval do Německa.