Stavební výroba vzrostla meziročně o 11 %. Ilustrační foto.

Stavební výroba vzrostla meziročně o 11 %. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Nové byty jsou čím dál větší

  • 53
Průměrná velikost nově stavěného bytu se v Česku vyšplhala téměř na 128 metrů čtverečních. Mohou za to změny daní v Evropské unii. Ty proměnily nabídku českých obchodníků s byty, kteří nyní nabízejí mnohem více větších bytů než dříve.

Vyplnily se tak předpovědi, že obchodníci kvůli obavám ze zdražení (k němuž především u velkých bytů dojde po vypršení daňové výjimky na stavební práce, kterou má Česko od Evropské unie do konce roku 2007) zahrnou do nabídky mnohem více velkých bytů.

Český statistický úřad v úterý zveřejnil, že stavební výroba v květnu vzrostla meziročně o 11 procent. Zároveň oznámil, že vzrostla i průměrná plocha bytu, na kterou bylo v květnu vydáno stavební povolení: ta činila v průměru 127,5 metrů čtverečních. 

Trh tak reaguje na fintu odstupující vlády: ta slíbila, že kvůli riziku zdražení připraví novelu, jež by umožnila byty do 90 m2 prohlásit za sociální a zachovat je v nižší daňové sazbě.

"Ten, kdo si chtěl postavit velký byt, ho kvůli hrozícímu zdražení stavebních prací staví už nyní," říká analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. "V letošním roce jsme zaznamenali růst poptávky po prostornějších bytech," potvrzuje trend Pavla Temrová ze společnosti Finep, která prodává byty v Praze.

Podle statistiků je hodnota metru čtverečního v nových projektech zhruba 18 600 korun. Byt o velikosti 120 m2 by podle této ceny vycházel zhruba na dva miliony.

V atraktivnějších lokalitách je však situace úplně jiná. Například společnost Central Group nabízí v projektu Nové Zahradní Město v Praze 10 byt o velikosti 127 m2 za cenu kolem 6,6 milionu korun. A Finep nabízí podobný byt za 8,9 milionu korun včetně DPH.

Ceny ženou nahoru vybavení bytu, servis spojený s provozem domu a v neposlední řadě marže developerů. Přesto je zájem i o mimořádně velké a luxusní byty.

Analytici nepřisuzují vysoký zájem o nové bydlení jen budoucímu zdražení stavebních prací. Svou roli hrají i rekordně výhodné hypotéky. Ekonomové letos očekávají, že objem poskytnutých půjček přesáhne 90 miliard korun (proti loňským 73 miliardám).

Podle serveru Fincetrum.cz byla v květnu průměrná výše úvěru skoro 1,5 milionu korun. Výhodnost hypoték však nemusí vydržet dlouho. Ekonomové čekají, že se na konci července zvednou úroky o čtvrt bodu na 2,25 procenta. Takové zvýšení by milionovou hypotéku na dvacet let prodražilo asi o stovku měsíčně.  

Podle plánů končící vlády by se definice sociálního bydlení s levnějším zdaněním měla vyjasnit po prázdninách. "Do konce září má být předložen návrh novely zákona o DPH, kde by bylo sociální bydlení vymezeno," uvedla Dana Trezziová z ministerstva financí. 

To však není jisté. "V tuto chvíli to není na pořadu dne, sestavujeme teprve vládu," uvedl kandidát na ministra financí Vlastimil Tlustý.