Na obchod s cizinou loni dopadla recese

  • 4
Pasivum zahraničního obchodu dosáhlo loni v prosinci 21,9 miliardy korun. Podle Pavla Capoucha z Venture Investors je to nejvyšší měsíční deficit prosince 1997. Za celý loňský rok se tak pasivum zahraničního obchodu vyšplhalo na 119 miliard korun, což je o necelé dvě miliardy méně než předloni. Český vývoz zasáhla světová recese, míní analytici.

Prosinec byl dalším měsícem v řadě, ve kterém pokračoval pokles tempa růstu dovozu i vývozu. V podrobnějších výsledcích lze zjistit, že stoupl dovoz výpočetní techniky, strojů a dopravních prostředků. Tuto skupinu ale výrazně ovlivnil nákup jednoho dopravního civilního letadla. Vyvážely se především elektrotechnické výrobky.

Pasivní bilance se projevila tradičně zejména u surovin a chemických výrobků, už zmíněných strojů a dopravních prostředků a také průmyslového spotřebního zboží, což lze částečně připsat předvánoční poptávce.

"V roce 2001 byly ceny ropy na světových trzích v průměru o 15 procent nižší než v roce 2000. Především proto byl loni vývoj dovozních cen k českým importérům milosrdnější, exportéři ale museli čelit slábnoucí zahraniční poptávce a sílící konkurenci na světových trzích," míní Eva Zamrazilová z Komerční banky.

"Prosincový propad obchodní bilance byl způsoben jak nízkou zahraniční poptávkou po strojírenském zboží, tak zvýšenými dovozy strojů a spotřebního zboží. Lze tudíž předpokládat, že také tuzemská průmyslová výroba dosáhla v prosinci tragických výsledků," domnívá se Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Vývoz rostl loni rychleji než dovoz
Ačkoli se to na výsledku příliš neprojevilo, vývoz se loni meziročně zlepšil o 13,1 procenta, zatímco dovoz stoupl o 11,7 procenta.

Podle statistiků byl zahraniční obchod zejména ve druhé polovině roku značně ovlivněn poklesem cen dovozu i vývozu. Kurz koruny vůči americkému dolaru loni posílil o 1,8 procenta, což příznivě působilo na obchodní bilanci v běžných cenách.

Podle statistik se českým výrobců dařilo vyvážet hlavně stroje a dopravní prostředky, především osobní automobily (více o loňských prodejích Škody Auto čtěte ZDE). Naopak prouhloubila se propast mezi dovozem a vývozem surovin (dovoz ropy a zemního plynu) a farmaceutických výrobků, plastů a barviv.

Problémy spojené s vývojem konjunktury v zahraničí se odrazily především v obchodě s Německem. Aktivum obchodní bilance se Spolkovou republikou Německo bylo v meziročním srovnání jen poloviční a dosáhlo 26,5 miliardy korun.

"V kontextu s výrazným propadem dynamiky světového zahraničního obchodu (tempo růstu se zpomalilo z více než jedenácti procent v roce 2000 na jedno procenta v roce 2001), nebylo snížení dynamiky vývozu a dovozu v České republice tak významné," uvádí zpráva Českého statistického úřadu.

"Česká republika nebyla tímto trendem výrazně dotčena," souhlasí šéf vládní agentury na podporu exportu CzechTrade Martin Tlapa. Za pozitivní považuje fakt, že z dvacítky hlavních zemí si český vývoz v průběhu roku vylepšil bilanci u dvanácti.

"V číslech se výrazně neodrazila recese německé ekonomiky, neboť české firmy rozšířily svůj export na další trhy Evropské unie, kde ochlazení ekonomického růstu nebylo ještě tak citelné," dodal Tlapa.

Ivo Nejdl z Raiffeisenbank tolik optimismu nesdílí. "Na vývozní dynamice je patrný vliv globální recese na domácí ekonomiku," míní analytik. Připomněl, že exportně zaměřené zpracovatelské podniky jsou hlavním tahounem růstu domácího hospodářství.

Statistika je podle Nejdla argumentem pro centrální banku, která usiluje o udržení kurzu koruny na akceptovatelných hladinách. Také Sobíšek očekává, že koruna by měla po oznámení výsledků zahraničního obchodu oslabit. Pokud se tak nestane, předpovídá další zásah centrální banky.