Ministři: Bez peněz od státu se banky neprodají

P r a h a (naj) - Mají-li se do soutěže o Českou spořitelnu a Komerční banku přihlásit renomované zahraniční ústavy, které se postarají o rozvoj obou bankovních domů což je základní podmínka, o které vláda Miloše Zemana hovoří -, pak se stát pravděpodobně nevyhne ještě dalším finančním injekcím v obou bankách.
"Stát určitým způsobem v rámci privatizace přemístí část úvěrů z bank a zlepší strukturu jejich portfolia," připustil včera pro Český rozhlas místopředseda vlády Pavel Mertlík.
Se sanací obou ústavů počítá i návrh, který předevčírem nesl do vlády ministr financí Ivo Svoboda. Jak v České spořitelně, tak v Komerční bance by se podle tohoto návrhu mělo přikročit k očištění bilancí, další peníze pravděpodobně spolyká zvyšování kapitálu v Komerční bance - podobně jako tento týden ve spořitelně. "Nový kapitál je předpokladem úspěšné privatizace Komerční banky," říká Svobodův materiál, podle něhož by ústav jinak nebyl schopen na konci roku splnit parametry kapitálové přiměřenosti. Materiál hovoří o 7,5 až 8,25 miliardy korun.
Miloš Zeman se podobným řešením brání.
Je totiž přesvědčen, že částka, kterou stát takto do bank vloží, nevyvolá odpovídající růst prodejní ceny. Kabinet Svobodovy návrhy na způsob sanace ještě neschválil, podle odborné veřejnosti se však těmto krokům neubrání. "Pokud se bilance bank nevyčistí, pak se do soutěže nepřihlásí opravdoví strategičtí partneři, které si vláda přeje. Tito investoři nikdy nekoupí banku s neznámou hodnotou, to je pouze příležitost pro spekulanty," říká Vladimír Kreidl z Patria Finance. Pro očistu je i Miroslav Nosál z londýnské investiční banky Merrill Lynch: "Vláda se pravděpodobně nevyhne tomu, že bude špatné úvěry řešit." Pasáž, která je ve Svobodově materiálu věnována spořitelně, dokazuje, že si ministerstvo financí tuto situaci uvědomuje. "Pokud by se banka prodávala bez jakékoli restrukturalizace úvěrů, pak se vláda podle zprávy vystavuje velkému riziku, že bude jednat pouze s jedním investorem, který bude mít při jednání silnější pozici, a nakonec stejně bude požadovat asistenci státu," stojí ve zprávě. Navíc orientační seznam případných investorů ukazuje, že většina z nich sanaci banky požaduje. O tom, které úvěry stát od spořitelny převezme, by se mělo rozhodnout podle zvláštního auditu.
Ministři už začínají přemýšlet i o tom, kde peníze pro Českou spořitelnu a Komerční banku vzít. Jedním zdrojem bude podle Mertlíka příjem za prodej Československé obchodní banky, která má být zprivatizována do konce roku - podle některých informací více než za 35 miliard korun. Podle Svobody nelze vyloučit, že Fond národního majetku bude muset čerpat ještě další zdroje na kapitálovém trhu vydáním dluhopisů.