Lukeš půjde v USA k výslechu

  • 3
Miliardář a majitel největší tuzemské sítě hotelů Orea Petr Lukeš půjde v srpnu k výslechu na českou ambasádu ve Washingtonu. Čekat jej tam bude státní zástupce Jaromír Jindřich, jenž by měl brzy po setkání v pracovně českého konzula rozhodnout, zda Lukeše postaví před soud.

Lukeš je obviněn z toho, že v roce 1997 poškodil sérií majetkových transakcí v režii své společnosti Cimex věřitele chomutovské společnosti Válcovny trub.

Záhy poté odešel do USA a z floridského letoviska Naples dodnes řídí svůj Cimex a sleduje, jak policie několik let šetří jeho případ. Jenže ani případné pravomocné odsouzení neznamená, že by Lukeš nastoupil v tuzemsku do vězení.

Lukeše sice před Vánocemi roku 2002 na žádost českého ministerstva spravedlnosti Američané zatkli a umístili do vydávací vazby, loni v květnu však tamní soud odmítl českým policistům Lukeše vydat s tím, že čin, za který je stíhán v Česku, není v USA trestný.

A na tomto stanovisku se nic nezmění ani tehdy, pokud věc rozsoudí česká justice. Naopak, v případě osvobozujícího verdiktu se bude moci po dlouhých letech vrátit do Čech a přímo řídit své firmy.

Výpověď na americkém konzulátu Lukeš podle svého právního zástupce Vítězslava Květenského navrhl sám a česká justice souhlasila s termínem 13. srpna.

"Státní zástupce Jindřich podle všeho bude výslech řídit. Bude to lepší, než aby konzul pouze četl otázky a obhájce měl jako jediný možnost okamžité reakce," sdělil šéf odboru pro boj se závažnými hospodářskými delikty na pražském vrchním státním zastupitelství Jaroslav Dolejší.

V roce 1997 Lukešova firma Cimex koupila zadluženou společnost VT Dioss. Tato chomutovská ocelárna byla kvůli dluhům ve výši 4,6 miliardy korun těsně před bankrotem. Lukešův Cimex proto koupil společnost velmi levně - za několik desítek tisíc korun.

Následovala série operací, kvůli kterým policie později Lukeše a několik jeho spolupracovníků obvinila z trestného činu poškozování věřitele. Cimex založil v Karlových Varech zcela novou firmu Válcovny trub Chomutov a vložil do ní majetek původních zadlužených oceláren.

Nová firma za to zaplatila směnkami se splatností 10 a 13 let, což u soudu napadli věřitelé žalobami. Žalobce Jaromír Jindřich k tomu již dříve řekl: "Cimex převedl majetek na novou firmu a dluhy v majetkově téměř vyprázdněné společnosti nechal věřitelům."

Dřívější tvrzení policistů o škodě 4,6 miliardy korun je však nadsazené. Kdyby se totiž transakce se směnkami neodehrála, ocelárna by pravděpodobně skončila v konkurzu a v něm by věřitelé získali zpět jen zlomek svých původních peněz.

Půl roku po převodu majetku však Cimex prodal válcovny skupině podnikatele Zdeňka Zemka. Ta je silně předlužená a šance, že by byla schopna směnky proplatit, je minimální.

Lukeš vlastní přes někdejší odborářskou cestovní kancelář OREA řadu velkých hotelů. Například Anglický a Poštovní dvůr a lázeňské sanatorium Arnika v Karlových Varech, krkonošský Bílý Hořec, hotely Monti Palace a Excelsior v Mariánských Lázních, Horizont v Železné Rudě, Pyramidu v Praze a brněnskou Voroněž.

Posledním záměrem je vybudování sítě sto třiceti kaváren pod značkou Artesa Coffee Shop. Podle posledního výsledku měla skupina Cimex v roce 2002 zisk 280 milionů korun.