Levný dovoz z Polska srazí cenu zeleniny

  • 15
Vstup na jednotný trh Evropské unie dává příležitost k dalším slevám v obchodech. Běžné ovoce a zelenina budou pravděpodobně levnější. To, co si do května užívali jenom obyvatelé Českého Těšína a okolí, čeká celou zemi.

"Poláci prostě dokážou stejnou zeleninu, jako jsou kedlubny, mrkev, cibule či brambory, produkovat za výrazně nižší ceny. Někdy i poloviční," říká Petr Tuček z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.

"Nečekáme, že se ihned od května něco zásadního změní, ale u běžné zeleniny bude tlak na snižování cen. Maďarsko a obzvláště Polsko je velký a levný dodavatel," říká Vesselin Barliev, mluvčí obchodní společnosti Tesco. "Jižní ovoce se dá však sehnat i z Itálie nebo Španělska," dodává Barliev.

Celkově se podle zástupců potravinářů i obchodníků změny cen zhruba vyrovnají.
"U řady výrobků půjde cena nahoru, u jiných dolů. Obecně lze čekat daleko větší sortiment a celkově mírný procentní nárůst," míní prezident potravinářské komory Jaroslav Camplík.

Kromě ovocnářů a zelinářů čeká největší konkurence řezníky. "Řada výrobců se sem bude snažit proniknout a bude muset samozřejmě nasadit velmi konkurenční cenu," říká Camplík.

"První signály už tu jsou. Nedávno se tady například prezentovalo Bavorsko, které si jako partnera vybralo Billu," doplňuje ředitel potravinářské komory Miroslav Koberna. Podle něho se budou muset čeští potravináři ohánět více doma, kde na ně bude daleko větší tlak než v zahraničí.

"Při vývozech se v prvních letech máme šanci uplatnit v příhraničí. Pak musíme vymyslet něco, co bude typicky české," míní Koberna. "Typově parmskou šunku tady prostě nemáme a olomoucké syrečky jsou slabá náhrada," dodává s tím, že stěžejní pro české potraviny bude jejich propagace.

"V první chvíli i doma, kde se o výrobcích dozvědí turisté. Tak to například udělali sousední Rakušané," vysvětluje Koberna. Zatím se kromě piva za typicky české výrobky pokládá především alkohol jako becherovka, fernet nebo slivovice. Konkurovat ostatním potravinářským výrobkům pouze cenou nestačí, navíc právě sousední Poláci jsou ještě levnější.

V okamžiku, kdy odpadly některé bariéry, vývoz polských potravin a zemědělských produktů stoupl o 44 procent. V agrárním obchodu s Evropskou unií se Poláci dostali za jediný rok z deficitu 290 milionů na přebytek 205 milionů euro. Evropští experti čekají, že se polský agrární vývoz do zemí unie, tedy i do Česka, během dvou až tří let zdvojnásobí.

Naopak kromě často zmiňovaného cukru a rýže by v obchodech mohlo zdražit exotické ovoce, jako jsou pomeranče a banány, ale i mořské ryby. "V řadě případů se ovšem obchodníci dokážou zdražení bránit tím, že si najdou dodavatele v rámci unie mimo více proclívané zboží z třetích zemí," míní Koberna.

"Navíc ceny potravin v tuzemsku ovlivňují více rozhodnutí místní vlády, třeba o DPH, než ochranářská opatření unie," dodává. Jedno zlevnění česká vláda do obchodů přece jen přinesla. Obyčejná sůl může zlevnit díky přeřazení z vyšší do nižší sazby DPH.