Investoři se účetním trikům už jen smějí

  • 9
Americké burzy se zmítají v panice a třesou se, kdy se provalí další účetní skandál v některé z obřích korporací. Důvěra investorů je otřesena a ceny akcií se propadají. S šokem se Spojené státy začínají vyrovnávat po svém: zejména na internetu koluje stále více vtípků a anekdot, které si z účetních afér utahují.

Jde převážně o poněkud černý humor, navíc často pochopitelný jen odborníkům. Nezasvěcení asi bez náležitého vysvětlení těžko ocení, zda je vtipný nový výklad finančních a účetních zkratek. Například CEO, což je v angličtině v původním významu "chief executive officer" neboli výkonný či generální ředitel, by teď podle nového výkladu mohlo znamenat "chief embezzlement officer", tedy šéf firmy, který má na triku zpronevěru.

Podobně je prý nutné jinak chápat často používanou zkratku EBITDA, doposud překládanou jako jako "earnings before interest, taxes, depreciation and amortization", tedy příjmy podniku před splacením úroků, daní, odpisem investic a amortizací. Podle nového výkladu by se měla zkratka vykládat spíše jako "earnings before I tricked the dumb auditor", což znamená něco jako příjmy firmy před tím, než se jí podařilo oklamat přitroublého auditora.

Stejně tak narážejí na aféru okolo kontroly účetnictví Enronu firmou Arthur Andersen i překlady zkratky NAV - "net assets value", tedy čistá hodnota aktiv. Teď to prý znamená "normal Andersen valuation" - "běžný způsob andersenovského ohodnocení (stavu firmy)".

EPS, tedy earnings per share, neboli zisk na akcii, se zase mají překládat jako "eventual prison sentence", tedy případný trest vězení. I to svědčí o tom, jak si autor vtipu představuje, že by měla být "oceněna" práce auditorských expertů, kteří měli machinacím s účetnictvím amerických podniků zabránit.

Na internetu ale nekolují pouze zkratky. Objevila se na něm zdánlivě vážná zpráva o tom, že nejvyšší americký soud rozhodl, že falšování hospodářských výsledků podniků by mělo být považováno za umění.

Překvapivé rozhodnutí potěšilo desítky velkých amerických korporací, píše se v článku s tím, že způsobilo doslova revoluci. Vyšetřování stovek firem bylo zastaveno, a sběratelé začali pátrat po původních hospodářských zprávách, auditech a prohlášeních o stavu firmy takových zkrachovalých kolosů jako jsou Enron, WorldCom nebo Global Crossing.

Auditorská společnost Arthur Andersen se přejmenovává na Art by Andersen a začíná se věnovat umělecké kritice. "Dříve jsme rozhodovali o tom, zda je účetnictví v pořádku či nikoliv. Teď určujeme, zda obsahuje umělecké prvky," doplnil reakci auditorských společností mluvčí konkurenta Arthur Andersen Dan Fischer z KPMG.

Zareagoval prý i americký Senát. Všechna jednání původně určená pro vyšetřování účetních skandálů byla nahrazena lekcemi abstraktního účetnictví přednášené bývalým vrchním finančním "kouzelníkem" společnosti WorldCom Scottem Sullivanem.

"Umění by mělo odrážet život. A proto jsem se ve své zprávě o hospodářských výsledcích v loňském roce snažil zdůraznit, že život je jen iluze," dodal Sullivan, který je podle svých vlastních slov ovlivněn starými vlámskými mistry. Zejména představiteli belgické softwarové společnosti Lernout & Hauspie, která, jak se ukázalo, dokázala zfalšovat své účetní knihy v letech 1998 až 2000 po každém hospodářském roce.

A co si podle článku myslí Sullivan o reakci lidí na svou práci? "Všiml jsem si většina z nich je naštvaná. Ale nesmím se tím nějak zatěžovat. Podobně jako jiní skuteční umělci totiž neočekávám, že by mé dílo bylo pochopeno ještě za mého života," dodal Sullivan podle fiktivní internetové zprávy.