Impérium Charouz už není jen Charouz

  • 4
Impériu čtyř desítek firem ze skupiny Charouz Group v čele s prodejci vozů Ford už nevládne jen někdejší automobilový závodník Antonín Charouz, ale také kanadský podnikatel Jacques Sicotte. Ten až dosud v tuzemsku působil jako poradce velkých zahraničních firem - zejména v oblasti energetiky a telekomunikací.

A to zejména v oblasti energetiky a telekomunikací.

Vstup do Charouzova uskupení, které zaměstnává dva tisíce lidí a loni mělo sedmimiliardové tržby, je jeho první soukromou investicí.

Sicotte se stal Charouzovým partnerem poté, co podle bývalého automobilového závodníka před rokem od státu koupil nesplácené dluhy skupiny v původní výši 5,5 miliardy korun.

Kupcem se stala s nabídkou 570 milionů korun neznámá nizozemská společnost ACT a Charouz nyní prvně říká, že jejím majitelem je právě kanadský podnikatel.

"On vlastní firmu ACT. A je dnes taky hlavním majitelem našich firem ve skupině. Udělali jsme to tak, že mu naše firmy část dluhů hned zaplatily, na část se uzavřel splátkový kalendář a za zbylé pohledávky se navýšilo základní jmění společností. Já dnes mám většinou jen menšinové podíly a skupinu manažersky vedu," uvedl Antonín Charouz.

Nákup dluhů Sicotteovi financovalo podle Charouze několik bank, zejména slovenská Poštová banka. Ta má podle materiálů, které má MF DNES k dispozici, většinu majetku Charouzova impéria v zástavě.

"Skupina nyní slušně prosperuje. Loni jsme prodali dvacet tisíc nových aut, hlavně Ford, ale máme i Volvo, Škodu nebo Mercedes," říká bez bližších podrobností Charouz.

Odmítá přitom scénář, o kterém se hovoří v pražských bankovních kruzích: totiž že Sicottea si pouze najal, protože sám nemohl dluhy firem z vlastní skupiny přímo nakoupit.

Kromě prodejců aut Charouzova skupina ovládá i hokejovou Spartu, marketingovou firmu BPA a Jawu. A právě na rozvoj Jawy se chce Charouz výrazně soustředit. Dokonce říká, že značka má stále šanci prodrat se ve světovém motoristickém sportu mezi takové velikány, jako jsou Kawasaki a Honda.

Pupeční šňůra s IPB
Antonín Charouz měl vždy velmi blízko k šéfům Investiční a Poštovní banky a firmy z jeho skupiny si braly úvěry právě u ní. Když IPB před pěti lety padla, dluhy uskupení přešly pod správu Československé obchodní banky. V té době činily kolem čtyř miliard korun.

Charouz říká, že je vždy včas splácel, dokud mu ČSOB nezměnila podmínky. Podle bankéřů z ČSOB například IPB prodlužovala splatnost úvěrů řadě společností a skupina nebyla zdravá. Po ČSOB nakonec převzala dluhy skupiny, které kvůli sankčním úrokům vzrostly na 5,5 miliardy korun, státní Česká konsolidační agentura. A loni je pak koupila dosud neznámá ACT.

"Jestli to koupili za 570 milionů korun a udělali krok, který jsme sami zvažovali, totiž že část dluhů prominou výměnou za náš vstup do firmy a na zbytek se uzavře splátkový kalendář, pak ten byznys může fungovat," říká zdroj z ČSOB, který se na řešení dluhů skupiny Charouz podílel.

Antonín Charouz říká, že nyní celé uskupení firem prosperuje. Jaký byl však například celkový hospodářský výsledek firmy, neříká. "Platíme včas zaměstnancům, státu, nejsme nikde v prodlení s platbami," říká.

To, že skupina není na mizině a po oddlužení na úkor daňových poplatníků jede dál, dokládá i poslední Charouzova akce. Firma Charouz Group dala začátkem léta konsolidační agentuře nejvyšší nabídku na koupi společnosti ABA, která zajišťuje asistenční služby motoristům.

Proti Charouzovým 86 milionům stojí druhá nabídka firmy ÚAMK, která je jen něco málo přes třicet milionů korun. O kupci v soutěži bude v nejbližších týdnech rozhodovat vláda.

Sicotte - dosud poradce
Kdo je Jacques Sicotte, který je nyní podle Charouze hlavním majitelem jeho impéria a stal se třeba šéfem hokejové Sparty? Sicotte přišel do Česka záhy po revoluci, založil firmu Independent Power a živil se poradenstvím pro mezinárodní firmy, které v tuzemsku chtěly podnikat v energetice, vodárenství a telekomunikacích.

Byl poradcem americké firmy NRG, jež investovala do jedné z největších nezávislých elektráren, Energetického centra Kladno, a spolupracuje s francouzskou společností Vivendi, aktivní ve vodárenství. Nově radí největší evropské elektrárenské firmě Electricité de France při jejích akvizicích na Slovensku.

"Je to nesmírně inteligentní člověk, skvělý poradce, ale sám dosud nevlastnil žádné velké majetky," říká Petr Paukner, jeden z největších tuzemských obchodníků s elektřinou. Sicotte nebyl minulý týden k zastižení, aby o své akvizici mohl pohovořit.