Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

I menší české firmy se derou nahoru

  11:02
První liga českého podnikání připomíná v posledních letech tak trochu NHL. Soutěž, do které pronikne nový tým jednou za velmi dlouhou dobu. Ale minimálně několik podnikatelských oborů, které jsou v kurzu, skýtá těm nejlepším příležitost se k elitě aspoň přiblížit.

 "Mezi těmi největšími tuzemskými dodavateli výrobců aut je řada firem s českými majiteli. A protože ve střední Evropě rostou nové automobilky, čeká celý dodavatelský průmysl růst," říká místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

Oborů, kde jsou tuzemské firmy úspěšné, je však víc: od potravinářství přes informační technologie, trh realit až po legální hazard.


Sedm mezi třiceti
V záplavě zpráv o příchodu dalších a dalších zahraničních investorů do největšího tuzemského průmyslového oboru to je dost nečekaná zpráva: z třiceti největších výrobců autodílů jich má čtvrtina české vlastníky.

Ten největší je tradiční výrobce zámků Brano, které ovládá podnikatel Pavel Juříček. Před deseti lety, kdy firmu od státu koupil, počítal tržby ve stovkách milionů korun a stačily mu k tomu prsty jedné ruky. Letos už bude mít tržby kolem 3,5 miliardy korun a díky novým zakázkám čeká další strmý růst. Chce postavit nové továrny v Číně a Jihoafrické republice.

"Čekáme další růst, už mám podepsané smlouvy o dodávkách pro kolínskou automobilku Toyoty a Peugeotu, která začne vyrábět příští rok, i pro další továrnu Peugeotu na Slovensku," vypočítává Juříček.

ČTĚTE TAKÉ

Programátor, jenž dobyl Ameriku

Cigarety a pití podnikatelé vyměnili za alkohol

Špičku podnikatelů dostihne jen málokdo

Podobné plány mají další čeští dodavatelé. "My jsme také na cestě k dodávkám pro nově vznikající automobilky ve střední Evropě," uvádí Mojmír Čapka, majitel výrobce automobilových svíček Brisk.

"Kdo z dodavatelů se prosadí u vznikajících automobilek, toho čeká dobrá budoucnost. Ale je tu i jedno nebezpečí. Čím víc automobilek, tím víc se jejich dodavatelé budou snažit dostat do jejich blízkosti.

Ale nemyslím, že by firmám s českými majiteli kvůli tomu hrozilo existenční nebezpečí. Mají kvalitní výrobky a vím, že některé zahraniční firmy nabízejí vytvoření společných podniků či jinou spolupráci," říká Jahn.

Developeři hrají první ligu
I v případě, že si nebudeme všímat těch největších tuzemských skupin, pak jdou české firmy vzhůru i v dalších oborech. Zcela vládnou například legálnímu hazardu, rostoucímu trhu, kde se loni protočilo osmdesát miliard korun, velkou sílu mají v potravinářství, dopravě, cestování nebo ve stavebních projektech.

A ti nejúspěšnější zkoušejí štěstí i za hranicemi. Třeba před osmi lety začínající podnikatel Luděk Sekyra se svou stavitelskou společností Sekyra Group, jež vlastní nemovitosti v miliardových hodnotách, míří na Východ.

"Založili jsme fond, do něhož začnou vstupovat velcí investoři, a my za ně budeme investovat do různých velkých projektů hlavně v Praze, ale také na Slovensku," říká Sekyra. Jeho nemovitostní fond má shromáždit celkem 12,4 miliardy korun od velkých investorů.

Do zahraničí však míří i další výrobní firmy jako potravinářská skupina Hamé, jež dokončuje konzervárnu v Rusku.

Východ je kvůli méně rozvinuté konkurenci pro české investory při expanzi vůbec prvním zvažovaným regionem.

Například speditérská společnost Hopi, řízená rodinou Piškaninů, letos otevřela nové logistické centrum v Prostějově a příští rok chystá expanzi do dalších zemí především východního bloku. Už loni přitom měl podnik, který vznikl před deseti lety, šestimiliardové tržby.

Obory, ve kterých se daří českým firmám

Chemie Česká gumárenská
Skupina firem po hlavičkou České gumárenské společnosti vyrostla v polovině 90. let kolem pražského výrobce pneumatik Mitas. Přesně na čtvrtiny patří Zbyňku Špačkovi, Oldřichu Šlemrovi, Jiřímu Marcínovi a Tomáši Němcovi. Výroba plášťů se letos značně rozroste, protože zhruba za měsíc firma pohltí i část otrokovického Barumu, jenž vyrábí pneumatiky pro zemědělské stroje. Zároveň však ČGS prodává slovenské firmě Matador svoji síť 43 pneuservisů, která nese jméno Obnova. Po začlenění části Barumu přesáhnou roční tržby ČGS zhruba 11 miliard korun. Tuzemští gumárenští bossové si pečlivě hlídají anonymitu.
Farmacie Walmark
Firmu založili počátkem 90. let tři bratři Adam, Waldemar a Mariusz Walachovi, bývalý ekonom z třinecké Tesly a dva učitelé-matematici. Začínali dovozem spotřebního zboží, v počátcích sídlili v garáži rodinného domku. Brzy se specializovali na obchody se zemědělskými produkty (svého času byli největším evropským obchodníkem s mákem), později začali vyrábět nápoje a nakonec i potravinové doplňky a léky. S vlastní výrobou se jim podařilo prorazit do zahraničí. Nyní expandují v Polsku, kde jejich obrat proti letošnímu roku letos stoupne o 100 % a v Rumunsku zhruba o 50%.
Doprava HOPI s.r.o.
Ze speditérské firmy založené před deseti lety je kolos s loňským obratem 6 miliard korun. Společnost má 800 zaměstnanců v Česku, 300 dalších najímá příležitostně, k tomu 200 lidí na Slovensku. Vlastní 160 kamionů. Majiteli jsou František Piškanin a německá firma českého emigranta Houdek. Dnes už nejsou jen dopravci, ale mají i továrnu na etiketování výrobků, hlavně pro nadnárodní řetězce. Jezdí například pro Makro, Plus Discont, Bohemia Sekt, Billa.
Cestování Čedok a Travel Servis
Po neúspěchu Václava Fischera a krizi jeho cestovky je majitel Čedoku Jiří Šimáně nejbohatším Čechem, který vydělává na tom, co Češi dělají ve volném čase. Patří mu největší cestovní kancelář Čedok, kterou nedávno investoři, když se dražila část jejich akcií, ocenili na 170 milionů korun. Kdyby se však prodával celý Čedok, byla by cena mnohem vyšší. Šimáněho Unimex Group patří také polovina letecké společnosti Travel Service. A ta zažívá bouřlivý růst. Letos pod názvem Smart Wings zahájila pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu a má již deset letadel.
Strojírenství
Lahvárna Ostrava
Firma ostravského podnikatele Jana Světlíka loni koupila strojírenskou část někdejšího kolosu Vítkovice. A firmu se mu podařilo už po několika měsících dovést do ziskového hospodaření.
Automobilový průmysl
Automobilový průmysl
Brisk
Tradiční výrobce konzerv, paštik a kečupů se vyšvihl na firmu s čtyřmiliardovým obratem. Vlastníky jsou manažeři v čele s generálním ředitele Leošem Novotným. V říjnu firma rozjede konzervárnu v Rusku.
Potravinářství
Potravinářství
Hamé Babice
Tradiční výrobce svíček patří podnikateli Mojmíru Čapkovi. Ten za deset let ztrojnásobil výrobu (loni měla firma tržby 750 milionů korun) a postavil závod v Rusku. Dodává i takovým náročným zákazníkům, jako je Lamborghini. Jan Světlík
Hazard
Tipsport
Dnes největší sázková kancelář, kde letos lidé vsadí asi šest miliard korun. Hlavním majitelem je Vratislav Randa. Tipsport pod jeho vedením dokázal předstihnout dřívější sázkařskou jedničku Fortunu.
Internet
Centrum.cz
Majiteli a duchovními otci internetového portálu Centrum.cz jsou Ondřej Tomek a Oldřich Bajer. Obrat firmy se odhaduje přes 100 milionů korun a jde nahoru. V roce 2001 portál analytici Deutsche Bank ohodnotili na více než miliardu korun. To však bylo v době, kdy informační technologie letěly nahoru
Oděvní průmysl
OP Prostějov
Největšího českého výrobce konfekčního oblečení vlastní šéf František Tuhý. Trvale zisková firma má roční tržby přes 3,5 miliardy korun a loni otevřela nový závod na výrobu pánských obleků.

Autoři:

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

Jaké jsou mzdy v Česku. Nástupka šéfa IT až 250 tisíc, lukrativní je i farmacie

Premium Mezi nejlukrativnější obory patří podle průzkumu personální agentury Grafton informační technologie. Ve vedoucí funkci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrušte jednotné dva měsíce prázdnin, vybízejí cestovky. Ušetřilo by to tisíce

Premium Cestovní kanceláře navrhují řešení, jak si užít prázdniny bez tlačenice na plážích a u stánků se zmrzlinou. V létě by...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Podzimní dovolenou plánuje každý druhý Čech. Většina půjde na túru

Dovolenou v tuzemsku plánuje během podzimu 51 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu turistické centrály CzechTourism....

Řetězce loni prodávaly česká jablka za 30 Kč, cena u zemědělců byla 13 korun

Česká jablka se v obchodech prodávala v minulém roce za zhruba 30 korun za kilogram. U pěstitelů byla průměrná cena...

České e-shopy ve sporu. Mironet reaguje na Alzu a vyřídí její reklamace

Na českém e-commerce trhu to vře mezi největšími e-shopy. Společnost Mironet ve středu oznámila, že je připravena...

Billa zezelenala. Řetězec vsadil na nový moderní design i širší uličky

Řetězec supermarketů BILLA otevírá pilotní prodejnu v novém konceptu. První taková prodejna se nachází v Říčanech u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...