FBI vyšetřuje v souvislosti s americkou hypoteční krizí 14 společností.

FBI vyšetřuje v souvislosti s americkou hypoteční krizí 14 společností. | foto: Profimedia.cz

FBI vyšetřuje kvůli hypoteční krizi 14 firem

  • 2
Americký Federální úřad pro vyšetřování se vložil do zkoumání pochybných praktik firem působících na hypotečním trhu. "Vyšetřujeme nyní 14 společností," řekl šéf oddělení hospodářské kriminality FBI Neil Power. Podivné transakce sleduje paralelně také Komise pro cenné papíry a burzy. Ta prověřuje desítky firem.

FBI vyšetřuje podezření na různá porušení zákonů včetně podvodů a obchodování na základě důvěrných informací (insider trading).

Insider trading

Zneužití informací v obchodním styku

Nelegální obchodování s akciemi na základě důvěrných (veřejně nedostupných) informací o důležitých událostech ve společnosti.

Insider (většinou zaměstnanec společnosti nebo jeho příbuzní či známí)  pak na základě důvěrných informací obchoduje ve svůj prospěch na úkor ostatních investorů, kteří neměli k takové informaci přístup.

V Česku se z insider tradingu před soudem zpovídal obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Soud ale jeho případ smetl ze stolu a vyžádal si další důkazy. - více zde

Úředníci FBI nesdělili jména firem, které vyšetřují, ale uvedli, že jsou mezi nimi poskytovatelé úvěrů, investiční banky a developerské firmy, uvedla agentura Reuters.

Nestandardní operace prošetřuje i SEC
Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) byla sdílnější, mezi třemi desítkami prověřovaných společností jsou například přední americké a světové investiční banky Morgan Stanley, Merrill Lynch nebo švýcarská UBS. To však neznamená, že by zrovna tyto firmy byly v hledáčku FBI.

SEC již vytvořila pro vyšetřování rizikových hypoték zvláštní odbor. Ten zkoumá, jak finanční firmy oceňovaly cenné papíry vytvářené z hypoték a zda neměly investory informovat o klesající ceně akcií dříve, napsal ve svém internetovém vydání The Washington Post.

Svá vyšetřování praktik na trhu hypoték vedou i jednotlivé americké státy, například v Kalifornii, Texasu, na Floridě či v Arizoně.

Nekalé transakce se rychle množí
FBI má nyní u rizikových hypoték asi 1 200 rozpracovaných případů, což je asi o 40 procent více než v roce 2006, dodala agentura.

Počet podivných praktik raketově roste, řekl Power. Zatímco v roce 2003 jsme dostali tři tisíce hlášení na podezřelé transakce, v roce 2006 to bylo už 35 tisíc, loni téměř padesát tisíc. Letos jich FBI očekává kolem šedesáti tisíc, uvedl server CNN.

Krize na hypotečním trhu vypukla v USA loni na jaře, kdy lidé přestávali splácet peníze a počty nesplácených úvěrů tak strmě rostly. Následně začaly ve Spojených státech krachovat společnosti, které se specializovaly na rizikové úvěry. Krize se brzy přenesla na starý kontinent, kde si jako první vybrala svou oběť v Německu. - více zde 

Tato situace znejistila světové finanční trhy. Investoři začali vyprodávat akcie z obav o osud americké ekonomiky, která je na pokraji recese.

V Česku na pád akcií doplatily developerské firmy ECM a Orco. - více zde