O účinnost jde při snižování emisí oxidu uhličitého především.

O účinnost jde při snižování emisí oxidu uhličitého především. | foto: MF DNES

Elektrárna Prunéřov je dvanáctá nejšpinavější v EU

  • 22
Prunéřovská elektrárna patří mezi třicet největších znečišťovatelů ovzduší v pětadvaceti evropských zemích. Měřeno alespoň vypouštěním oxidu uhličitého, který kvůli stoupajícím koncentracím způsobuje podle vědců globální oteplování.

Nedaleko severočeského Chomutova vyrostla první část Prunéřova už před čtyřiceti lety a celá elektrárna ročně vypustí do ovzduší téměř devět milionů tun CO2.

Pro lepší představu: podle výpočtů Hnutí Duha je to více emisí, než kolik vyprodukují všechna osobní auta v Česku za jeden rok. "Do deseti let se polepšíme. Půl elektrárny zavřeme, ve zbylé části podstatně zvýšíme účinnost," komentuje naplánovanou strategii vlastníka, energetického gigantu ČEZ, mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Prunéřov je největším tuzemským zdrojem emisí CO2 vůbec a na žebříčku třiceti "nejšpinavějších" elektráren v EU obsadil dvanácté místo. Seznam ve čtvrtek zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF), který elektrárny seřadil podle takzvaných relativních emisí.

Ty ukazují, kolik gramů CO2 vypustí elektrárna při výrobě jedné kilowatthodiny elektřiny. Většina nešetrných elektráren stojí v Německu, v Británii a v Polsku. Nejvíce zástupců mají v žebříčku němečtí energetici z RWE a Švédové z Vattenfallu.

V Česku jsou i horší
Většina elektráren včetně Prunéřova spaluje hnědé uhlí, s nímž dosahují přibližně třicetiprocentní účinnosti, měřeno poměrem získané elektřiny a spotřebované tepelné energie při její výrobě.

O účinnost jde při snižování emisí CO2 především. Jakékoli její zlepšení, ať už spalováním kvalitnějšího černého uhlí, nebo modernizací elektrárny, se citelně podepisuje na životním prostředí.

"Omezení emisí tuzemských uhelných elektráren o deset procent by mělo stejný efekt jako naprosté zastavení silniční nákladní dopravy," tvrdí Petr Holub z Hnutí Duha.

Organizace minulý rok zpracovala vlastní žebříček největších emitentů CO2 na jednotku vyrobené elektřiny, který na rozdíl od zkoumání WWF zahrnuje i menší zdroje.

Z něj vyplývá, že zdaleka nejvíce CO2 na megawatthodinu vyprodukuje elektrárna PPC Vřesová ve vlastnictví Sokolovské uhelné. Může za to používaná technologie zplyňování uhlí, díky níž elektrárna ročně ušetří asi 170 tisíc tun vápence, který by jinak vynaložila na odsiřování.

Druhé a třetí místo okupují klasické hnědouhelné elektrárny Mělník 1 (Energotrans) a Hodonín (ČEZ).