ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Statistici potvrdili rekordní propad ekonomiky, HDP loni klesl o 5,6 procenta

  • 78
Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. Ve zpřesněném odhadu to v úterý potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl o 0,6 procenta.

S poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal už předběžný odhad statistiků z počátku února. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta. V posledních třech měsících loňského roku tak ekonomika překonala očekávání.

Zdroj: ČSÚ

Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera jsou za tím zejména velmi dobré výsledky průmyslu. „Ty se odrazily v rekordních přebytcích zahraničního obchodu a čistý export tak představoval hlavní zdroj mezičtvrtletního růstu HDP. Spotřeba domácností však oproti třetímu čtvrtletí poklesla o čtyři procenta, a to i přes předvánoční otevření obchodů,“ uvedl Gürtler.

Za celý loňský rok vykázalo tuzemské hospodářství rekordní propad. „Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Bude záležet na očkování

Oživení ekonomiky ohrožuje nedostatek dílů, dražší doprava i mutace viru

Výdaje na konečnou spotřebu domácností loni klesly o více než pět procent. Tvorba hrubého fixního kapitálu za celý rok 2020 byla podle statistiků o 8,5 procenta nižší než v roce 2019. Klesaly především investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Naopak výdaje vládních institucí loni vzrostly, a to o 2,9 procenta. Zásluhu na to měly především rychle rostoucí kolektivní spotřební výdaje.

V prvním kvartálu 2021 lze podle ekonomů očekávat další propad. „Začátek letošního roku se nesl ve znamení přetrvávajících protiepidemických opatření a rychlého šíření nákazy, což vedlo k jejich dalšímu zpřísnění. V prvním čtvrtletí tak tuzemské hospodářství zřejmě opět klesne,“ doplnil Gürtler. Další vývoj bude podle něj záviset především na zvládnutí očkování.

„Z loňského poklesu se bude ekonomika vzpamatovávat nejméně dva roky,“ míní analytik ČSOB Petr Dufek. Pokračující lockdown bude podle něj dál držet služby u dna, zatímco průmysl se bude muset vypořádávat s opožděnými a drahými subdodávkami. „Nadějně vyznívá až druhá polovina roku, kdy by mohla konečně pokročit vakcinace a život,“ říká Dufek.

,