Stavební firmy z Číny chtějí podnikat v tuzemsku.

Stavební firmy z Číny chtějí podnikat v tuzemsku. | foto: Profimedia.cz

Čínské stavební firmy mají zájem o projekty v Česku

  • 17
Když se loni na setkání českých stavebníků objevila čínská delegace, mysleli si všichni, že jde o zdvořilostní návštěvu. Dnes tuzemští stavbaři zjišťují, že jim v čínských stavebních firmách vyrůstá nepříjemná konkurence.

"Velmi rychle u nás začínají zjišťovat další informace o chystaných projektech," vzpomíná generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miroslav Mašek.

Za dva týdny se do Česka chystá další návštěva z říše středu. Čínští podnikatelé se zajímají hlavně o projekty PPP, tedy o velké stavby, v kterých se spojuje veřejný a soukromý kapitál.

"Číňané staví už v Německu a není důvod si myslet, že se nebudou snažit dostat i k nám,“ podotkl Mašek. "Jde o firmy s průměrnou velikostí sto padesát tisíc zaměstnanců. Mapují si terén a mají vyčleněný obrovský kapitál na expanzi," doplňuje Maškova slova Václav Matyáš, další muž z vedení SPS.

Ten připouští, že svaz už k čínským byznysmenům rozhodně přistupuje obezřetněji a neposkytuje jim mnoho informací.

Čína přitom už zásobuje zdejší trh stavebními materiály. Podle Matyáše se do Evropy již vozí například betonářská ocel i třeba obklady. I když zatím ne ve velkém. "Poptávali jsme například izolace nebo ocel, ale evropským nabídkám se čínské nevyrovnaly ani cenou, ani kvalitou," uvedl mluvčí Skansky Ondřej Šuch.

V zahraničí je celkem obvyklé, že si s sebou čínské firmy kromě materiálu přivážejí také pracovníky. Už dnes se Asijci na českých stavbách objevují stále častěji, protože se firmy potýkají s odlivem Slováků a Ukrajinců.

Jejich nedostatek nahrazují například pracovníci z Vietnamu, ale také z Filipín.

"Problém je, že se vyrojila spousta pracovních agentur a my musíme garantovat určitou čistotu procesu, takže jsme si nastavili ještě vlastní pravidla pro výběr zprostředkovatelů," dodal Matyáš.

Nedostatek lidí bude čím dál větší: učiliště a školy opouští zhruba pětina absolventů, než by firmy chtěly. Podle Matyáše chybí v oboru kolem padesáti tisíc lidí. Proto se konkurence na českém trhu zostřuje, působí zde už například japonské stavební firmy. Podobné zahraniční firmy si však do Česka většinou nevozí své zaměstnance, pouze celé stavby organizují a najímají si české stavbaře.

Zájem o české stavbaře mají Rusové
České stavebnictví prošlo za poslední roky velkými vlastnickými proměnami, s výjimkou Syneru a PSJ jsou největší stavební firmy už v rukou zahraničních investorů, většinou nadnárodních kolosů.

Podle Matyáše se tak vlna akvizic prakticky uzavřela. "Velký zájem o kapitálový vstup do českých firem mají Rusové. Je to i kvůli tomu, že u nich je velký nedostatek odborných profesí, tedy hlavně techniků a stavbyvedoucích."

Rusové už pronikli i do velkých evropských firem, například rakouský Strabag ovládl magnát Oleg Děripaska. České firmy jsou navíc v Rusku mnohem viditelnější, samy tam stavějí a rozjíždějí některé vlastní developerské projekty.

Například jihlavská PSJ se před několika týdny dohodla na stavbě bytů v ruské Rjazani, zhruba 200 kilometrů od Moskvy. "Máme tam projekt obchodního centra s firmou ECM a nově i stavbu bytů v centru," upřesnil šéf PSJ František Vaculík.

Export českých stavebních firem v posledních letech narostl z 1,5 % na 4,5 % celkového objemu zakázek. "Nikdy to nebude hlavní pilíř našeho stavebnictví, ale je dobré mít rozložené riziko do více trhů," dodal Matyáš.

. Rekordní stavbaři

České stavebnictví roste nepřetržitě od roku 2000.

Loňský růst objemu stavebních zakázek byl 6,7 procenta a poprvé se u nás prostavělo přes půl bilionu korun za rok.

K nárůstu došlo díky výstavbě bytů, loni jich bylo dokončeno 41 650, což je o 38 procent více než v roce 2006. Letos nových bytů kvůli změnám DPH zřejmě mírně ubude, i když podle prvních výsledků zájem neklesl.

Letos čekají stavaři další růst oboru, hlavně díky navýšení rozpočtu na dopravní stavby. V únoru stoupl objem stavebních zakázek o 11,5 procenta.