Na výrobce v tomto roce tlačí nejen nižší poptávka, ale i dovozy.

Na výrobce v tomto roce tlačí nejen nižší poptávka, ale i dovozy. | foto: Profimedia.cz

Cihly pod tlakem dovozu z Německa zlevní

  • 24
Pokud letos budete stavět, nečeká vás zřejmě takový cenový šok, jaký potkal stavebníky loni na jaře. "Ikona" staveb – cihla – letos po dlouhé době zlevňuje. Největší tuzemské cihelny tento týden vydávají nové ceníky, v kterých zlevňují i o více než deset procent.

Cihly se tak dostávají na úroveň roku 2006. Ostatní stavební materiály však nezlevňují a naopak většinou mírně podražují. "Zlevňujeme v průměru o jedenáct procent," říká předseda představenstva Wienerberger cihlářský průmysl Josef Kotek. Největší výrobce cihel v Česku počítá se snížením katalogových cen v průměru o jedenáct procent.

Například cihla Porotherm o šířce 44 centimetrů, která patří k nejpoužívanějším, stála loni 75 korun, teď zlevnila na 62,40 Kč. Na menší rodinný dům se spotřebuje kolem tří tisíc cihel, jen za zdivo tak mohou lidé ušetřit přes 37 tisíc korun.

"Poptávka letos není tak vysoká jako loni," doplňuje obchodní ředitel společnosti Heluz Jan Krampl. Také jeho firma už zlevnila o více než deset procent a někteří prodejci nyní dokonce nabízejí slevu až čtyřicet procent.

Stavbaři čekají zklidnění
Cihly se staly loni velmi nedostatkovým zbožím, což se projevilo i na jejich cenách. Některé projekty stáhly vyšší náklady do ztráty, jiné kvůli nedostatku materiálů nabraly zpoždění.

"Loňský rok byl naprosto výjimečný, letos čekáme zklidnění. Stavebnictví se dále daří, ale ceny už tak nerostou a neřešíme ani potíže s nedostatkem materiálu," říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Podobně mluví i obchodníci se stavebninami. Například podle Tomáše Váchy ze stavebnin Rabat došlo k poklesu třeba i u kamenné izolační vlny. "Dolů šlo hlavně to, co loni zdražilo nejvíce," vysvětlil Vácha.

"Pohyb cen izolačních materiálů a jejich nedostatek byl vloni zapříčiněn hlavně činností spekulantů, kteří skoupili velkou část minerální vlny na trhu, a nasměrovali tak zákazníka k jiným materiálům, třeba polystyrenu," tvrdí například generální ředitel společnosti Stomix Bořivoj Minář.

Wienerberger kvůli tomu dokonce musel v jednu chvíli zastavit nové objednávky, cihly do Česka vozil ze sesterských závodů v Německu a Rakousku. Důvodem však byla nejen rekordní stavební činnost v Česku, ale také nedostatek cihel v Polsku, kam část produkce z Česka zmizela. "Náš odhad je, že tak pět procent výroby skončilo loni u sousedů," dodal Kotek.

Kvůli této zkušenosti se letos v zimě Wienerberger připravil a vyráběl ve všech svých závodech. Poprvé v historii. Na výrobce v tomto roce tlačí nejen nižší poptávka, ale i dovozy.

Například při loňské krizi se do Česka začaly dovážet cihly z Německa. Vyšly levněji a s kurzem eura jejich cena stále klesá. Na to museli reagovat i čeští výrobci.

Ne všechny zdicí materiály však zlevňují, například tvárnice Ytong v dubnu podražily o šest procent. "Abychom stihli uspokojit poptávku, vozíme materiál i ze závodů v Německu, továrny u nás jedou na čtyři směny," říká marketingový ředitel Igor Fornberger.

Letos pokračují v růstu ale i další materiály. "Týká se to hlavně betonu a pojiva, růst se ale pohybuje v řádu jednotek procent," uvedl mluvčí Skansky Ondřej Šuch.