Chystá se daň, která zdraží telefonování

  • 91
Dražší telefonování a brouzdání po internetu, ale zřejmě i stavební práce či topení. To vše přinesou změny v dani z přidané hodnoty, na nichž pracuje podle dvou dobře informovaných zdrojů ministerstvo financí. Dvě současné sazby DPH (5 a 22 procent) pravděpodobně doplní třetí: 12, či 13 procent. Ministerstvo neplánuje do "nové" sazby přeřadit - a tím i zdražit - potraviny, léky, knihy či lístky do galerií.

Touto daní má být zatíženo zboží či služby, které je momentálně daněno 5 procenty a podle pravidel Evropské unie musí být převedeno do sazby 22 procent.
Potraviny, léky a další základní potřeby mohou být daněny nižší sazbou i poté, co Česko bude členem Evropské unie.

Telekomunikace, internet a řada služeb by měly podražit prostřednictvím zvýšení pětiprocentní daně z přidané hodnoty, o němž uvažuje ministerstvo financí. Prvním krokem má být vytvoření nové 12či 13procentní sazby DPH, druhým pak přeřazení z ní do nejvyšší 22procentní sazby po našem vstupu do Evropské unie.

EU totiž požaduje, aby některé věci a služby, zařazené nyní do nejnižší pětiprocentní sazby, byly po vstupu Česka do EU zdaněny 22 procenty. Jde především o telekomunikace, internet, software, ale i o řadu konzultačních, právních a poradenských služeb.

Pokud by Česko vstoupilo do EU počátkem roku 2004, platila by se 12- či 13procentní DPH až do této chvíle, a poté by věci znovu podražily přeřazením do nejvyšší 22procentní kategorie.

Kdyby Česko vyhovělo nárokům evropského práva jednorázově, museli bychom během půldruhého roku, který zbývá do vstupu, zdražit telekomunikace a služby o 17 procent (rozdíl mezi 5- a 22procentní DPH).

Bruselská pravidla diktují danit vyšší sazbou i stavební práce a teplo. U nich však můžeme díky sjednané výjimce zvýšit daně až začátkem roku 2007; na telekomunikace a internet se odklad vyjednat nepodařilo. Vláda potřebuje získat do státní pokladny více peněz, a proto se do nové 12- či 13procentní sazby pravděpodobně časem přeřadí právě i teplo a stavební práce, tedy věci, na něž má Česko od unie výjimku.

Především zdražení telefonů, tepla a stavebních prací by rodinné rozpočty výrazně poznamenalo. Zabránit jednorázovému cenovému šoku, ať už se odehraje nyní nebo před koncem výjimky v roce 2007, je jedním z důvodů pro další sazbu DPH 12 či 13 procent. Doslovný překlad z angličtiny říká takovému kroku "parkovací" sazba. Srozumitelně řečeno: je to mezikrok zabraňující prudkému zdražení.

Kvůli střední sazbě tak telekomunikace zdraží nadvakrát. Průměrný účet za pevnou linku se nejdříve zvýší ze současných 500 korun na 540 korun, poté až na 585 korun.

Ještě citelněji poznamená daňová rošáda růst průměrného účtu za mobilní telefon. Ten nyní dosahuje zhruba tisíce korun měsíčně. Když bude DPH 13 procent, zvýší se na 1080 korun, při vstupu do unie pak až na 1170 korun.

Připojení na internet od Českého Telecomu Home Internet, které nyní stojí 399 korun, by se při prvním daňovém skoku zvýšilo na 431 korun, při vstupu do unie na 467 korun. To zdražení je jen dílem vyšších daní, není v něm zakalkulována žádná změna cen.

Přesun telekomunikací a služeb do vyšší sazby DPH nemohou politikové ovlivnit, žádá jej právo Evropské unie. Mají však moc nad tím, o kolik bude vyšší laťka DPH. Evropská unie její výši nediktuje. Například sousední Němci ji mají na 16 procentech, Rakušané na 20.