Češi stále častěji cestují na dluh

  1:00aktualizováno  1:00
Dovolená v zahraničí je pro Čechy čím dál dostupnější. Na cesty se už běžně vydávají i rodiny, které si na ně nedokážou během roku našetřit. Dnes už si mohou koupit dovolenou na dluh - stejně jako pračky, televize nebo jiné věci do bytu.
Dovolená (c) profimedia.cz/corbis

Dovolená (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

"Úvěry na dovolenou nabízíme od loňska a zájem o ně pořád roste," říká Jana Skalová ze splátkové firmy Cetelem.

"Ve splátkovém prodeji sice pořád vede elektronika a nábytek, ale poptávka po úvěrování dovolené znatelně stoupá a my tam s dalším růstem určitě počítáme," dodává Iva Chaloupková z GE Money Multiservis.

Dovolená na splátky není na českém trhu úplnou novinkou. Loni cestovní kancelář Fischer ve spolupráci s Cetelem spustila na tento produkt masivní reklamní kampaň a poptávka šla prudce nahoru.

Letos už mají podobnou nabídku ve svých katalozích všechny větší cestovky. Vyřízení úvěru na dovolenou je otázkou několika hodin, takže si lidé běžně kupují i zájezdy typu last minute.

"Hodně se na splátky kupují právě levnější zájezdy. Je znát, že díky této nabídce začali cestovat i lidé s nižšími příjmy, kteří na to dřív nedokázali našetřit," podotýká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Daniel Plovajko.

"Zatím se u nás na splátky prodává sice jen zlomek - tedy asi pět až sedm procent zájezdů - ale rychle to roste. Odhaduji, že proti loňsku až o třicet procent," dodává Plovajko. Také obchodní ředitel Vítkovice Tours Libor Šugárek předpokládá vzestup splátkového prodeje.

"Posuzuji to i podle vývoje na Slovensku, kde objem úvěrů na dovolené dosahuje už desítek milionů korun. U nás je to mnohem méně, ale růst je znatelný a čekám, že na splátky si Češi zvyknou stejně jako Slováci," říká.

Obvykle se jezdí do Středomoří za 30 tisíc
Podle Jany Skalové z Cetelem si lidé nejčastěji berou na splátky zájezdy v ceně 25 až 30 tisíc korun, obvykle do Středomoří. Typickým klientem je partnerská dvojice nebo tříčlenná rodina.

Z produktů, jež cestovky nabízejí, má největší úspěch "dovolená zdarma", kdy zákazník před cestou buď neplatí nic, nebo složí jen minimální zálohu a teprve po návratu z cesty zájezd v několika málo splátkách zaplatí bez cenového navýšení.

Rostoucí zájem o dovolené na splátky odpovídá celkovému trendu zadlužování českých domácností, jejichž dluhy rostou pravidelně každý měsíc skoro o třetinu ve srovnání s předchozím rokem. Koncem května dosáhly víc než 340 miliard korun a každá rodina v zemi průměrně dluží už 86 tisíc korun.

Ačkoliv splátkové firmy tvrdí, že Češi zatím nemají se splácením dluhů za spotřební zboží vážnější potíže, sílí signály, že některé domácnosti se s dluhy vyrovnávají špatně.

"Půjčky jsou tak dostupné a lidé podléhají reklamě, že si často půjčují, i když nemají na splácení. Své problémy pak začnou řešit až v momentě, kdy jim hrozí exekuce," říká Kateřina Krčmářová z Karviné, která donedávna pracovala jako konzultantka občanské poradny, na niž se obracejí desítky lidí neschopných řešit své dluhy.

Dovolená je přesně tím typem zboží krátkodobé spotřeby, před jehož nákupem na dluh odborníci varují.

"Lidé ale mají spíš problémy se splátkami na spotřební zboží. S rodinou, kterou by ničily splátky dovolené, jsem se zatím nesetkala," podotýká Kateřina Krčmářová.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz