Dva tlusté šanony.

Dva tlusté šanony.

Bydlení v novém není vždy výhra

  • 187
Praskající stěny, hluk od sousedů či výpadky proudu dnes netrápí jen nájemníky s regulovanou činží ve starších domech. Stejné problémy zažívají i mnohé rodiny, které se rozhodly pořídit si, často na úvěr, vlastní bydlení.

MF DNES hovořila s lidmi, kteří si od renomovaných firem koupili nové byty a nyní se potýkají s řadou problémů, které původně neočekávali. V jednom případě nespokojenost majitelů už vyústila v soudní spor.

Se stavbou se spěchá
I přes srpnové zpomalení růstu stavební výroby (z červencových 12,2% na 6,4 %) existují předpoklady, že za celý rok překoná loňských 4,2 procenta - očekává se pětiprocentní růst.

Stavebnictví žene vpřed i bytová výstavba. Jen za první pololetí letošního roku bylo rozestavěno 20 206 bytů, to je o 14,2 % více než v 1. pololetí roku 2005.

Mezi lidmi je vysoká poptávka po vlastním bydlení, jíž nahrávají výhodné hypoteční úvěry a rostoucí bohatství obyvatel.

Developeři spěchají s projekty také kvůli hrozícímu zvýšení DPH na bytovou výstavbu. Stavební firmy jsou plně vytíženy, nabízí se tedy teorie, zda velký počet rozestavěných projektů nejde na úkor jejich kvality.

Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek to však odmítá. „Kvalita se naopak postupně zvyšuje,“ tvrdí.

To jistě nemohou být slova útěchy například pro obyvatele domu s 93 byty ve Svitavách, který stavěla již zkrachovalá společnost Průmyslové stavby Brno. Do osm let starého domu bude muset město investovat devět milionů korun na opravu.

„Je to katastrofa. V zimě musím šplíchat savo proti plísni na stěny.  Okna nám vyměnili, ale přesto se dál hrozně potí. Ve zdi máme prasklinu, kam lze strčit malíček. Kdybych mohla, jdu pryč,“ říká na chodbě domu jedna z obyvatelek, která nechce prozradit své jméno.

Problémy se stavbou, i když ne tak dramatické jako ve Svitavách, mají i obyvatelé z bytového projektu Nové Zahradní Město v Praze.

„Koupil jsem si k bytu sklep a očekával, že bude zděný. Byl však částečně ze dřeva. Firma pak sklep nechala zpětně vyzdít, čímž se celkový prostor zúžil asi o půl metru. Toto zmenšení však bylo v toleranci a já zaplatil stejnou cenu,“ vypráví jeden z majitelů bytů.

Podle Maška ze svazu stavebnictví však za podobné případy stavební firma zodpovědnost nenese. „Na vině je chybný projekt, za nějž odpovídá developer,“ říká Mašek.

Developeři, kteří nové byty prodávají, však vidí problém opačně. „Jedné stavební firmě jsme nedávno vypověděli smlouvu. Měli jsme pocit, že si vzali velké sousto. Projevilo se to na kvalitě stavby,“ říká Aleš Novotný, výkonný ředitel developerské společnosti Central Group.

Podle Jiřího Pácala z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí jsou smlouvy s developerskými společnostmi obecně nastaveny spíše v neprospěch klientů.

„Pod sankcemi je zpravidla jen kupující. Prodejce negarantuje detailně stav bytu a kvalitu provedení při předání. Protože se smlouvy uzavírají v době výstavby, kupuje se tak trochu zajíc v pytli,“ říká Pácal.

To potvrzuje i majitel bytu z projektu pražské Kaskády Barrandov II od společnosti Finep. „Ve smlouvě figurovala plocha 69,2 m2, ale nakonec to bylo jen 65 m2. Do původního propočtu totiž počítali i zdi. Ve smlouvě to ale mají ošetřeno, možná odchylka je tři až pět procent,“ říká muž, který musel nakonec zaplatit za původně avizovaný rozměr bytu.

Klienti dělají zbytečné chyby
Sami klienti navíc dělají při koupi bytu nebo domu zbytečné chyby. 

„Když jsme se ženou chtěli koupit byt v Praze 5, letmým nahlédnutím do územního plánu jsme zjistili, že kousek od těch krásných moderních bytů povede dálnice. Myslím, že většina kupujících si toto ani neuvědomuje,“ říká Gabriel Achour z pražské advokátní kanceláře Glatzová & Co, která zastupuje právě developerské společnosti.

Podle nedávné studie společnosti Median vede na pražském trhu mezi zájemci o koupi nového bydlení společnost Central Group. Tuto firmu si lidé také nejčastěji vybaví v souvislosti s novým bydlením - celkem 33 %. Na druhém místě je Skanska (23 %) a na třetím Finep (15 %).