Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

  5:00aktualizováno  5:00
Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební karty s mobilem, si během prvního dne aktivovaly desítky tisíc lidí. A podle všeho zvedne vlnu zájmu o mobilní platby celkově.

Bezhotovostní platby hodlá podpořit také stát. Ministerstvo průmyslu se zástupci podnikatelských asociací a společností Mastercard podepíše memorandum, jehož cílem je zpřístupnit platební terminály i malým živnostníkům či řemeslníkům, kteří se stále obávají vysokých nákladů s nimi spojených.

Úředníci se inspirovali v okolních zemích. Například v Polsku, kde obchodníci do určité výše obratu dostávají terminál na dva roky bezplatně. A používají se na méně obvyklých místech, jako jsou třeba kostely. Jak přesně bude systém fungovat, má být jasné v nejbližší době.

Česko dnes v počtu terminálů zaostává za evropským průměrem. Podle Sdružení pro bankovní karty je v tuzemsku přes 215 tisíc terminálů. Odhaduje se, že by bylo třeba 200 tisíc terminálů, aby mohli Češi platit jen kartou namísto hotovosti.

Platby za miliony

Nástup Apple Pay, které od úterního rána mohou využít klienti šesti bank – České spořitelny, Moneta Money Bank, Air Bank, J&T Banky, Komerční banky a mBank – platební služby Twisto či majitelé karet společnosti Edenred, byl překvapivě rychlý.

U České spořitelny si Apple Pay do úterního podvečera aktivovalo 20 tisíc klientů, prostřednictvím služby zaplatili 2,5 milionu korun. V Air Bank to bylo 22 tisíc klientů, kteří zaplatili 3,2 milionu korun. V Monetě jde skoro o devět tisíc klientů, kteří provedli téměř dva tisíce transakcí úhrnem za půl milionu korun.

Jak používat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

„V průměru si aktivoval kartu pro Apple Pay během prvního dne dokonce každý čtvrtý uživatel našeho mobilního bankovnictví Smart Banka pro platformu iOS,“ říká mluvčí Monety Jakub Švestka.

Obdobná čísla hlásí i další banky. Jde o mnohem razantnější nástup, než bylo spuštění konkurenční služby od Googlu v listopadu 2017. Ta se na podobné počty uživatelů dostala až během několika měsíců. A to přesto, že ze všech mobilů je jen zhruba desetina s „jablečným“ logem.

U aplikace Twisto si službu zprovoznilo 12 procent majitelů účtů, kteří mají telefony Apple.

„Platbu mobilním telefonem či chytrými hodinkami provedlo 948 zákazníků, což je necelá polovina těch, kteří si Twisto kartu přidali do Apple Wallet,“ říká za Twisto Jan Husták.

Mobilním platbám je nakloněna třetina Čechů, tvrdí EY

Lidé z bank také vysvětlují, proč Apple přišel ve srovnání s Google Pay se zpožděním. „Rozhodování o spuštění služby bylo výhradně na Applu. Díval se více na to, kolik lidí jeho zařízení na daném trhu používá. Naopak Google sledoval spíše připravenost infrastruktury, zda je země dostatečně vybavena bezkontaktními platebními terminály,“ říká manažer pro platební karty Moneta Money Bank Jan Hruška.

Přesto právě vstup této služby může výrazněji podnítit další rozvoj. Mobilním platbám je podle nedávné studie poradenské společnosti EY nakloněna třetina Čechů, aktuálně (ještě před spuštěním Apple Pay) je využívá 12 procent lidí. Bezkontaktní platby kartou, jimž se úhrady mobilem blíží, využívá přes 90 procent Čechů.

„Očekáváme, že počet našich karet aktivovaných pro bezkontaktní platby chytrým telefonem či chytrými hodinkami dosáhne koncem roku 2019 nejméně 100 tisíc, tedy deset procent z celkového počtu. V současnosti je to 30 tisíc, tedy tři procenta,“ říká Hruška.

Zařízení s Apple Pay lze použít na bezkontaktních platebních terminálech nebo u internetových obchodníků, kteří službu podporují. Při placení mobilem stačí přiložit telefon k terminálu a platbu autorizovat dotykem prstu či skenem obličeje. Kromě placení lze také vybírat z bezkontaktních bankomatů.

Odborníci tvrdí, že platba mobilem je ve srovnání s platební kartou o něco bezpečnější. Nikde se neukládají čísla karet, místo toho je přiřazen jedinečný šifrovaný číselný kód, který je uložen na mobilním zařízení.

„Obchodník žádné údaje o kartě nevidí,“ říká Hruška.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Evropa upletla bič na řetězce. Český zákon je však ještě přísnější

Ilustrační snímek

EU se rozhodla, že bude chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodníků. Obdobu směrnice, kterou přijal minulý...

Najdete na iDNES.cz